Astm Bronsic (non-alergic) de aprox 10 ani

07-02-2009
danibv17
Nu este medic/terapeut
danibv17
Buna ziua!

Daca m-ati putea ajuta si pe mine as fi foarte recunoscator.Mama mea in varsta de 44 de ani sufera de astm de aproape 10 ani.In vara anului 2008 a suferit o criza puternica de astm care a facut-o sa ajunga la urgente unde medicii i-au administrat miofilin intravenos insa acesta neavand niciun efect.Dupa o internare de 1 saptamana s-a simtit mai bine dar problema este alta...de acum 2 luni a inceput sa tuseasca foarte des si foarte tare avand crize de astm dimineata si seara, noaptea trezindu-se infundata ceea ce a facut-o sa mearga imediat la un medic care a diagnosticat-o cu polipoza nazala de la care s-ar fi tras toata aceasta tuse si crize de astm.A suferit o interventie medicala, polipii fiind eliminati.Dupa venirea acasa aceleasi simptome de 1 luna de zile aceeasi tuse.Mentionez ca urmeaza tratamentul pentru astm de 3 ani : SERETIDE 50/100 de 2 ori pe zi, Ventolin.Ce ar putea cauza aceasta tuse excesiva si aceste infundari repetate ale cailor respiratorii? Multumesc anticipat
6 comentarii
0
13-02-2009, ora 10:03
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Trebuie monitorizata spirometric si verificata posibila etiologie alergica sau asocierea cu intoleranta la antiinflamatoare nesteroidiene de tipul aspirinei.Poate ca are si alta medicatie cronica care poate sa-i induca agravarea astmului.Trebuie verificat si un eventual reflux gastroesofagian
0
17-03-2009, ora 23:46
alinabh
Nu este medic/terapeut
alinabh
Buna seara.Copilul meu de 5 ani a fost diagnosticat cu astm bronsic atopic de vreo2 ani, nu face crize tipice de astm doar tuseste la efort fizic sau cand face cate un puseu de amigdalita eritemato pultacee.Avem tratament la nevoie cu flixotide.ventolin sirop si aerosoli cu salbutamol.Intrebarea mea este cum putem scapa de aceasta tuse deoarece peste 2ani mergem la scoala si care este cauza care provoaca tusea sa fie legata de problema O.R.L?Va multumesc
0
03-04-2009, ora 16:13
daniela vizireanu
Nu este medic/terapeut
daniela vizireanu
Pentru prevenirea si ameliorarea astmului bronsic va pot recomanda utilizarea curenta a Purificatorului de aer "SALIN" intr-un spatiu de locuit, asigura, prin efectele sale, un grad sporit de igienizare a atmosferei, favorabila oricarei persoane sanatoase sau cu probleme respiratorii care isi desfasoara activitatea in spatiul respectiv.
- Aparatul se bazeaza pe actiunea microcristalelor obtinute din saruri de sodiu, calciu si magneziu in mediul ambiant (aer, vapori de apa). Prin trecerea aerului printr-un bloc filtrant impregnat cu sare, se realizeaza un microclimat salin, cu actiune imediata, ca antiinflamator bronsic si bronhodilatator.
- Efectul este de tonifiere a aparatului respirator si desensibilizare la alergii. In urma cercetarilor intreprinse la Institutul de Balneologie din Bucuresti, s-a constatat ca apar modificari de ionizare a aerului, ca si reducerea bioxidului de carbon, a fumului, disparitia mirosurilor neplacute dintr-o incapere, reducerea bacteriilor si virusurilor etc. Aerul inspirat este proaspat si pur - imediat sesizat de persoanele cu afectiuni respiratorii.
Se recomanda ca schimbarea blocului filtrant sa se faca dupa patru-sase luni de utilizare a cate 8-10 ore pe zi.
0
10-05-2009, ora 22:58
auradumitrescu
Nu este medic/terapeut
auradumitrescu
Si eu am fost diagnosticata cu bronsita astmatiforma dupa un simplu consult al medicului de familie si dupa o spirometrie care si aceea era in parametri normali.Cu toate astea mi s/a dat tratament cu sereteide pe care il urmez de vreo 6 luni. M'am trezit cu candidoză bucală si cu o răguşeală de care nu mai scap. Ce investigaţii trebuie să fac ca să ştiu dacă continui cu acest medicament sau nu.Din cât am citit eu medicamentul nu inlătură cauza obstrucţionării bronşiilor ci doar le dilată.Cum pot inlătura cauza.Ce analize trebuie să fac.Menţionez că nu fac crize de astm, doar am o greutate uneori in inspiraţie
0
17-01-2011, ora 10:06
angela42
Nu este medic/terapeut
angela42
As vrea sa pun si eu niste lamuriri si multumesc anticipat. Fac niste crize f urate de respiratie si nu stiu daca am astm sau nu. Nu tusesc, nu am expectoratii. Cand fac acele crize simt ca nu am aer nici in inima. Mi se infunda nasul si nu primesc aer nici in piept. Alteori am senzatia ca am o greutate f mare pe piept. Nu pot sa mananc nimic rece, sau ce produce infectii si anume lapte dulce, ceapa, usturoi sau alimente reci. Aceste produse mie imi produc infectii, stiu asta deoarece cand mananc asa ceva incepe sa ma doara amigdalitele sau am pb de respiratie. Mi-am facut spirometria si mi-au iesit valori normale, mi-am facut teste alergice si mi-au iesit bune. As vrea sa intreb pot avea astm daca spirometria e buna, analizele alegice la fel, nu tusesc. IN TIMPUL ACELOR CRIZE MI SE INGREUNA F TARE RESPIRATIA, NU MAI PRIMESC AER DELOC, DE FIECARE DATA CAND FAC ACELE CRIZE CRED CA VOI MURI. VA DORESC SANATATE TUTUROR!
0
31-05-2011, ora 00:25
corina51
Nu este medic/terapeut
corina51
Si eu am fost diagnosticata cu astm bronsic alergicsi nu am crezut ca am asa ceva, pana am fost in Canada si am stat din iarna incepand si aveam de gand sa stau tot anul. A venti insa primavara si au inflorit artarii si am facut crize, desi aveam medicatie cronica, pe care o urmam, ca daca mi s-a spus, am luat... totusi am ajuns si la urgenta din cauza tusei care nu se mai oprea..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Un metabolit cu rol în funcționarea sistemului imunitar, găsit în cantități reduse la pacienții cu forme severe de astm bronșic
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •