Astm. Tuse cu expectoratie verzuie ziua, tuse seaca noaptea

16-12-2015
33Madalina24
Nu este medic/terapeut
33Madalina24
In urma cu o saptamana am inceput sa am dureri in gat(fara febra, fara secretii nazale). Dupa 3 zile am inceput sa tusesc (ziua expectoram sputa verzuie iar noaptea era o tuse seaca sacaitoare care numai cu Ventolin imi trecea. Tin sa precizez ca am astm forma usoara (foloseam ventolinul de 5ori pe an). Intrebarea mea este:trebuie sa iau antibiotic sau aerosoli cu ambroxol, grintuss pastile de supt si ceaiuri cu miere sunt suficiente? Sau ce altceva as putea lua? Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
16-12-2015, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 un medic ORL care sa vada gatul o sa recomande un tratament concret
2 trebuie sa stiti ca astmul are legatura stransa cu regimul alimentar si problemele gastro-intestinale
si cu un regim corect selectat si cu cure de detoxifiere a organismului si curatare a intestinelor se poate rezolva problema
3 tusea dspre care vorbiti si durerele fara febra
au fost de la un reflux gastro-esofagian provocata de o alimentatia care, acida, citrica.. mai cu seama pe seara..care duce a reflux in somn
0
17-12-2015, ora 22:30
33Madalina24
Nu este medic/terapeut
33Madalina24
Va multumesc pentru raspuns. Nu stiam ca e posibil din cauza unui reflux sa am simptomele unei raceli.
0
06-02-2017, ora 09:44
jul91
Nu este medic/terapeut
jul91
Buna ziua! fratele meu are de cateva luni o tuse seaca, a luat tratamente prescise de medici dar nu i-a trecut, pe langa aceasta tuse are senzatia de caldura. Tin sa mentionez ca nu a fumat si nici nu fumeaza.Cand a fost mic a inghitit un ban si medicii i-au zis ca i-a ramas o usoara cicatrice acolo. sa fie aceasta cauza? multumesc!
0
07-02-2017, ora 15:51
cosminika
Nu este medic/terapeut
cosminika
DE vreo 3 luni am tuse seacă azi am suflat in spirometrie si doctorat de la spital a zis ca se vede o deviatie si sa vb cu d-na dr care este si matusa mea dea gradul II usesc noaptea nu pot sa dorm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.