Astigmatism hipermetropic simplu

07-03-2011
STOICA AUREL
Nu este medic/terapeut
STOICA AUREL
Buna ziua.Fiica mea are acest diagnostic.As vrea sa stiu mai multe despre aceasta boala a ochiului si daca se p, oate opera?O.D.+0, 75 CYL 87, , , O.S.+0, 5 CYL AX92, KERATROMETRIE;O.D.-0, O.S.-0;TONOMETRIE;TOD 16mm, TOS 20mm;AUTOREFRACTOMETRIE;OD;DSF 1, 5.CYL-1, 5.AX 177;O.S;DSF 1, 5.CYL-1, 25.AX 2;CORECTIE OPTICA TEORETICA O.D. 0;O.S. 0; BM AO ochi in ortoforie cu ductii si reversii normale, FO AO papile ovalare cu ax mare vertical, excavatie verticalaODOS si vase centrale usor impinse nazal, macule, retina cu reflex normal.Observatii;VOD=0, 7;VOS=0, 8FC;DIAGNOSTIC;VICIU DE REFRACTIE ;iar pe reteta scrie ASTIGMATISM HIPERMETROPIC SIMPLU. Multumesc mult.
1 comentarii
0
12-03-2011, ora 08:50
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Astigmatismul este un viciu de refractie datorat unei anomalii de conformatie corneana si astfel apar tulburari ale vederii si la aproape si la distanta, iar ochelarii trebuie purtati permanent; OK, care este corectia optica?( +0, 75 cilindru ax in 90 grade OD si + 0, 50 cilindru ax in 90 grade OS???) Si care este acuitatea vizuala cu corectie?este 1 la ambii ochii?La valoarea de mai sus a cilindrilor prescrisi nu se indica interventie chirurgicala; Eventual, se pot prescrie lentile de contact, dar trebuie sa tinem cont si de varsta fetei cand prescriem lentilele de contact pentru ca fata trebuie sa constentizeze importanta purtarii lor conform recomandarilor, sa respecte o igiena locala riguroasa; eu recomad purtarea lentilelor de contact dupa 14 ani; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.