Astigmatism hipermetropic

16-01-2014
Marius eu
Nu este medic/terapeut
Marius eu
Se recomanda schimbarea dioptriilor la astigmatism hipermetropic? Nu am mai facut un control de 3 ani de zile, insa in ultimul timp am ametelei, desi de vazut vad bine cu ochelarii. Am dioptrie 2.50 respectiv 1, 75 la stangul?
Rog un raspuns avizat.
3 comentarii
0
16-01-2014, ora 22:10
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Care sunt dioptriile corecte?cilindru + sau -? Eu recomand purtatorilor de ochelari control anual si nu trebuie neaparat sa schimbam dioptriile daca vom constata ca vederea este buna cu prescriptia curenta.Numai bine
0
16-01-2014, ora 22:36
Marius eu
Nu este medic/terapeut
Marius eu
Nu mai am exact foaia pentru ca am facut control acum 3 ani. Din cate imi amintesc era ceva si cu plus si cu minus. Eu sunt mai ingrijorat de ameteli, sper sa nu fie de alta natura. De aceea, intai as vrea sa elimin problemele cu ochii si apoi nu stiu unde m-as putea indrepta.
0
09-04-2016, ora 15:15
aniso
Nu este medic/terapeut
aniso
buna ziua, persoana adulta cu urmatoarele diagnosticuri;AO.nistagmus orizontal, AO.distrofie mixta retiniana de fotoreceptori, AO.atrofie optica partial.AO;astigmatism myopic, AO.acuitate vizuala mult redusa, lipsa fixatiei.Daca puteti sa imi spuneti in ce grad de handicap s-ar putea incadra si daca s-ar incadra in gradul grav poate fi cu insotitor sau asistent personal.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: