Astigmatism hipermetropic compus cu ampliopie forte

29-03-2013
Adriana Ioana
Nu este medic/terapeut
Adriana Ioana
Buna ziua,
Am 23 de ani si am fost diagnosticata cu astigmatism hipermetropic compus cu ampliopie forte OD cu usoare corectari la o dioptrie de peste 8.
As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra, daca este operabil sau nu
Multumesc
2 comentarii
0
31-03-2013, ora 19:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Puteti face o corectie chirurgicala prin chirurgie refractiva( la aceasta valoare a viciului de refractie, se prefera inlocuirea cristalinului cu o lentila de camera posterioara- IOL -CP ), dar ambliopia va avea aceeasi valoare. Pentru a imbunatati acuitatea vizuala, va recomand si un tratament de dezambliopizare cu ocluzia ochiului bun -2h pe zi, timp de 6 luni activitati de aproape ( citit, calculator) in aceste 2 ore si exercitii de tip invatare perceptuala( Vezi tehnica Neurovision), cel putin 30 de exercitii. Numai bine
0
02-04-2013, ora 12:16
Adriana Ioana
Nu este medic/terapeut
Adriana Ioana
Buna ziua. Daca nu e foarte mare deranj, as vrea sa stiu ce se va remedia prin aceasta interventie chirurgicala, ce presupune si care ar fi costurile. Exercitiile de care mi-ati spus le-am facut in urma cu aproximativ 4 ani de zile, fara rezultat. Am purtat si lentila de corectie impreuna cu ochelari de vedere si nici asa nu au fost rezultate. Daca imi scrieti o adresa de email, va pot trimite diagnosticul complet, cu toate datele. Va multumesc frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul