Astept un sprijin.

13-04-2011
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
Domnule doctor am sa va spun trista mea poveste cat de scurt posibil. Am consumat etnobotanice! Trecutul a trecut si e mort ingropat nu mai conteaza sunt aici si acum. Am fost fumator 8 ani de zile pana in prima zi a vietii mele in care am realizat ca trebuie sa ma opresc din tot ce imi facea rau organismului. Eram in Noiembrie 2010 cand am renuntat sa-mi mai produc rau, deci am renuntat la etnobotanice, la tigari si la orice mi-ar pune viata in pericol din punct de vedere al regimului alimentar.
Raul facut nu se poate schimba. In acest proces de renuntare am inceput sa ma confrunt cu o lipsa acuta de aer, simteam ca trebuie sa oftez mereu. Totul a fost progresiv a durat doua saptamani pana la o criza care ma determinat sa ma duc la doctorul de plamani, efectiv am ramas fara aer, am folosit symbicort care il aveam prin casa pentru orice eventualitate deoarece cu 2 ani in urma mai avusesem o scena asemanatoare doar ca pe fondul unei alergi la praful de pe perne. Nu sunt asmatic declarat spirometria este in valorile normale. Au urmat o serie de analize Homoleucograma, transaminaze ficat, urina, tsh, (eram putin grasut acum am slabit groaznic).
Singurele chestii gresite la analize au fost asa PH urinar 8 si TSH =5, 6.
Am trecut peste acele momente. In care nu puteam sa respir nici noaptea, complet, a fost un zbucium intre viata si moarte. Acum nu ma declar mai bine, doar putin mai bine. Nu mai simt mereu nevoia sa casc sunt mai bine.

Am trecut peste aceste momente cu bixtonim 3 luni, o luna de symbicort 2 pufuri dimineata, doua seara si seroxat si lexotan calmante jumatate dimineata, jumatate seara lexotan + jumatate seroxat seara timp de 5 luni (aproape cu o luna in urma).
Am decis sa renunt la calmante si in prezent ma confrunt cu oboseala, dureri in zona abdominala ca si cum m ar strange ceva in zona pancreasului si in spate, probleme cu somnul ma foiesc pe o parte pe alta (traiesc cu impresia ca mi se opreste respiratia), tuse si in prezent chiar daca am 5 luni de cand am renuntat la orice, lipsa puteri de concentrare uneori ma doare capul, si dureri in gat unde am niste amigdale umflate si urate putin rosii dar, am avut o infectie foarte urata cu un an in urma care am tratat-o cu gentamicina si a trecut nu stiu de la ce a aparut infectia cred ca tot de la stilul meu de viata.
Am nasul infundat mai mereu in perioada in care am fost la orl foloseam bixtonim si mi s a spus ca e totul bine.
Nu stiu ce sa mai fac. De cand am bagat prafurile alea s-a declansat totul. Sper ca Dumnezeu nu m-a uitat momentan nu iau nici o pastila astept un raspuns un sfat nu stiu unde sa mai merg sunt disperat.
Trecutul e trecut am nevoie de o solutie in prezent ce analize sa fac ce ma sfatuiti sa fac ma simt pierdut nici lacrimi nu mai am.
4 comentarii
0
13-04-2011, ora 16:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
nu ai precizat varsta (sigur f.tanar)dar, nici NU conteaza asta..

Cu ce sa incep?

de 3 ori FELICITARI!!
stiai ca esti un puternic si ca, CINEVA acolo sus te iubeste?..stiai si ai si amintit printre randurile scrise de tine.

Ma bucur ca AI SCRIS ceea ce ti s-a intamplat!
Si stii de ce?
Din 2 motive:
- unul ca, discutand, socializand si cu alte persoane...sigur iti va face bine;
- pt. a auzi, pt. a vedea si alti tineri ce inseamna acel consum si mai ales CONSECINTELE;

da, daca vei scrie si prenumele, ma voi si poate si alte persoane ce vor intra, EU ma voi ruga pentru tine, pt.sanatatea ta si roaga-te si tu, simplu cum stii:"Doamne-ti multumesc!""Iarta-ma'"..CUVINTE SIMPLE, VENITE DIN INIMA SI SUFLET...SI TE VEI ELIBERA.

PROPUNERE:
SUNTEM IN POSTUL PASTELUI, daca esti din Bucuresti mergi la Manastirea Radu Voda unde sunt moastele Sfantului Nectarie si..roaga-te cum vrei si poti, cum crezi.
Vei vedea ca, Dumnezeu prin sfantii lui, lucreaza, face minuni...iti va asculta ruga.
Cumpara si citeste sau de pe net, Acatistul Sfantului Nectarie...iti va aduce alinare si multumire sufleteasca.

Stiai ca, deja prin Sfantul Nectarie si Bunul Dumnezeu, ti s-a infaptuit O MINUNE?..da, faptul ca ai renuntat si ca esti viu si bine, ca traiesti printre oameni, da, este O Minune.

Nu sunt medic si ma rog sa intre pe forum un medic sa-ti poata da sfaturi de specialitate...si vei vedea, va fii bine.

Am dorit doar (ca varsta sigur as putea sa-ti fiu mama)...sa te incurajez si sa te felicit pentru STAREA TA DE ACUM.

Uita restul.
Cauta sa-ti faci noi prieteni, iesi prin parcuri...evita-i si sterge nr. de telefon ai fostilor tai "prieteni"...evita-i daca sau cand ii mai vezi.

Iti doresc tot binele din lume, sanatate si s-auzim de bine.
Parerea mea este ca NU esti bolnav, ci ca toate ti se "trag" de "acolo".
O zi buna!!

...
0
14-04-2011, ora 12:03
Cristian_86
Nu este medic/terapeut
Cristian_86
Salut, nu sunt medic, dar sper sa raspunda vre-unul incurand... din cate observ problema principala este respiratia... cred ca o solutie eficienta ar fi sa mergi la un pneumolog bun, daca nu ai cunostinte care sa-ti recomande unul, cauta pe internet si sigur vei gasi... nu stiu ce analize ai mai facut, dar cred ca ar fi bine sa faci o tomografie la plamani, care poate arata daca ai ceva afectiuni, boli (radiografia simpla nu este mereu eficienta din cate am observat)... nu in ultimul rand sa-ti echilibrezi stilul de viata si alimentatia... mananca des fructe si legume... traim intr-o tara in care sanatatea este dispretuita, ignorata... si de autoritati si de noi insine... inclusiv praful pe care il respiram in marile orase este un pericol... de ex: eu sterg praful la 3 zile in camera... iar daca te uiti pe strazi nu se mai recunosc marcajele de praful care este... fa miscare catusi de putin, mergi la plimbare sau chiar alearga prin parcuri daca poti... si rezultatele se vor vedea mai devreme sau mai tarziu... atitudinea pozitiva poate schimba multe, incearca sa fii optimist, bucura-te atunci cand ai de ce... multa sanatate..
0
14-04-2011, ora 15:00
Veto
Nu este medic/terapeut
Veto
Alex ma numesc, 23 de ani,
E simplu! De maine stop!
Consecintele sunt mai nasoale si revenirea in realitate... Incep sa-ti revina mirosurile, sa ti se schimbe perspectivele. Realizezi cum a trecut totul pe langa tine. Se naruie visul, pentru ca daca incetezi, niciodata nu vei mai obtine acele stari prin metode conventionale. Adik prin bucuriile marunte ale vietii.
Depresia te inconjoara si tristetea, vin intrebarile... De ce? Si unde ne indreptam? Pentru ca bineinteles noi consumatorii, am vazut lumii diferite fata de restul... Am vazut iluzii si am fost indusi in eroare. Poate pana la urma totul se rezuma la bine si rau la ganduri bune si rele... suntem formati dintr-o suma de emotii, frici, durere si suferinta. Poate pana la urma totul se rezuma la Dumnezeu si ar fi frumos si cu happy end. Din pacate timpul trece la fel se duc si zilele insorite si incep sa fie tot mai departe.
Oameni slabi care si-au pus intrebari si au incercat sa sfideze realitatea, ascunzandu-se dupa si mintindu-se pe ei unii inconstient altii constient dar neputinciosi.
Toti oamenii sunt neputinciosi, dar unii decid sa traiasca sanatos si la fel cum noi ne-am mintit prin droguri asa ei se mint prin faptul ca-si lungesc viata dar pana la urma toate frustrarile care se nasc in lume, pleaca de la incertitudinea si directia in care ne indreptam. Tristetea mortii. Cum sa fi optimist cand singura certitudine a vietii pe care ne cladim noi oamenii este moartea? Pana la urma suntem victime colaterale. De aia nu meritam sa fim judecati!
Si ca un ultim sfat pentru toti, ca am experienta unor tabere antidrog 2 care s-au organizat acum cativa ani in Sibiu cum ar veni am fost Trained ca sa nu consum si sa-i invat pe ceilalti cum sa renunte sau sa nu consume dar totusi am cazut si eu victima acestei lumi si ma gandesc ca tot din cauza acelor tabere care nu au facut decat sa deschida perspectiva asupra drogurilor.
Deci oricine ar intra pe acest forum si de orice natura ar fi dependenta sfatul meu este ca in viata e bine sa traiesti fara dependente. Pana la urma si spalatul pe dinti este o dependeta iar pentru cei care spun ca ei sunt puternici va spun: dragii mei sunteti foarte foarte in pericol ba chiar sunteti mai slabi decat cei de pe forum care sunt cu un pas mai aproape de Final.
Deci sa traiti curat si sa meditati asupra vietii, as putea spune ca si jobul este o dependenta. Eu unul m-as muta la tara pe camp, dar sunt inca dependent de calculator, tv, caldura, apa calda, si multe altele..
E greu sa ajungi in starea in care sa te consideri independent. Imitandu-l putin pe Gandi as spune: Daca vrei sa cuceresti lumea pune-te in mijlocul ei si incearca sa te apti de la orice iti ofera".
Pana la urma fiecare decide cat vrea sa traiasca dar aveti grija cum luati aceasta decizie constient sau inconstient caci doar Dumnezeu stie cand va veni ziua.
Am sa incerc sa fac si un tomograf nu am facut decat radiografie ce i drept... oricum cand vine vorba despre plamani deja ma gandesc la Dumnezeu. Sa va iubiti cu totii..
0
11-05-2011, ora 21:14
popa fabiola
Nu este medic/terapeut
popa fabiola
am facut eco si am urmatoarele rez:ficat dim n ecostructura neomogena micronodulara reflectivitate crescuta, V PORTA hil 11 COLECIST73]30mm sediment dediv nu inteleg CBP normala CBIH nedilatata RD pozitie normala dim 112-49 mm cu imagini hipetecogene mici la nivelul colicelor mijlocii si inferioare RS exclus chirurgical PANCREAS dim normale ecostructura usor neomogena reflectivitate crescuta difuz VEZICA URINARA repletie partiala continut tronsonic ORGANE GENITALE uter ysor marit de volum ecostructura neomogena VA rog sa-mi spuna cineva daca e bine Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Pachetele „vorbitoare” de țigări ar putea descuraja fumatul
  • Imaginile grafice de pe cutiile de țigări au impact asupra creierului
  • Renunțarea la fumat, bruscă sau graduală?
  • Faza luteală a menstruației poate ajuta femeile care doresc să renunțe la fumat
  • Etnobotanice - efecte, riscuri, dependența, tratament
  •