Aspergilom Sfenoidal

25-03-2009
simanicoleta
Nu este medic/terapeut
simanicoleta
Buna Ziua!

Am fost diagnostica in urma unui examen tomografic cu Aspergilom sfenoidal si mi s-a recomandat operatie.
Vreau sa stiu mai multe despre aceasta boala si daca exista si tratamnet care pot fi urmate.
Precizez ca am facut aceste cercetari deoarce sufar de dureri de cap de cel putin 7 ani si pana acum nu mi s-a spus decat ca as avea sinuzita sfenoidala cronica(acum 5 ani).
Am inteles ca nu se paote de cat prin operatie, nu exista nici un alt tratament?
Care sunt riscurile daca fac operatia si daca nu o fac?
M-am gandit sa ma duc sa fac si un RMN ptr mai multa siguranta
deoarece pana acum 2 doctori mi-au pus 2 diagnostice diferite.
Am fost operata si de deviatie de spet nazal acum 5 ani(domnii doctorii de atunci s-au gandit ca din cauza aceasta am durerile de cap.)
Aceste dureri de cap nu sunt puternice dar in schimb sunt de lunga durata si f sacaitoare.
cea mai lunga durere a fost de o saptamana dupa care am lesinat.
Va rog frumos daca cunoaste cineva ceva despre aceasta bola, sa imi raspunda si mie!!!!
Va multumesc!
16 comentarii
0
25-03-2009, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ASPERGILOM.. provine de la ASPERGILOZA -Boala infectioasa cauzata de dez­voltarea unei ciuperci microscopice, Alpergillus fumigatus.. care la un moment ea aspectul unei pseudotumori... inchistat in acel sinus.
Anatomic sinusul sfenoidal este situat in aasa fel ca nu poate sa fie drenat sau punctionat...
unicul tratament este CHIRURGICAL.. si daca aveti o confirmare la CT.. nu e cazul sa mai aruncati bani si pe RMN..
rezultatul acelas!.. tratament chirurgical !
nu trebue sa va complicati viata cu ganduri despre complicatii si consecinte... nu aveti de ales !
trebue sa va operati!
0
26-03-2009, ora 10:04
simanicoleta
Nu este medic/terapeut
simanicoleta
Buna Ziua!

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra!
Mai am o rugaminte:eu sunt din Bucuresti si mi s-a recomandat sa ma operez la Spitalul Panduri si cat mai repede(in maxim 2 saptamani).Imi puteti recomanda pe cineva de la Spitalul Panduri?Exista vreun risc daca nu fac operatie aceasta cat mai repde(in afara durerilor de cap insupportabile care nu trec la nici un medicament)?

Am inteles ca aceast diagnostic nu poate fi pus decat in urma unei analize de laborator si in nici un caz in urma unei confirmari CT.Este adevarat?Cat de sigura pot fi de acest diagnostic?Intre timp, eu am facut RMN si la diagnostic mi s-a pus "sinuzita sfenoidala cronica"(mi s-a spus ca nu se poate confirma aceasta cipuerca si ca dupa parerea d-nei dr nu poate fi vorba de aceasta ciuperca).
Din cate am inteles aceasta ciuperca este dezvolatta de pacientii cu imunitate scazuta(HIV) sau paientii care au suferit o operatie.As putea sa va rog sa imi dati o adreas de mail la care sa va trimit pozele de la tomografie(le am pe CD), pentru a vedea o alta opinie?
Si o alata mica problema:mama mea sufera de aceste dureri de cap de foarte mult timp si la ea i s-a pus diagnostic de sinuzita(din cate am inteles la ea este fronatl)este posibil cauza sa fie tot aceasta ciuperca?
Cum este posibil sa faci aceasta boala?De unde se conatcteaza(daca nu am nici HIV nici imunitate scazuta)?Nu pot face un tratament inainte e operatie pentru sinuzita sfenoidala si apoi daca nu da nici un rezulatta sa ma operez?Cum considerati?Daca exista tratament, va rog mult sa imi spuenti si mie(sutn dispusa sa incerc orice tratament inainte de operatie), deoarece de la operatia de deviatie de sept am ramas traumatizata(am fost anesteziata local), miscam pe masa de operatie si vorbeam cu dna-doctor, pana cand mi-a bagat adrenalina.Imi aduc aminte tot ce s-a intamplat atunci si nu mai vreau sa trec prin aceeasi experienta.Va rog mutl sa imi explicati si mie cum decurge operatia in sine!

Stiu ca sunt foarte mult intrebari si posibil ca sa nu ma fii facut inteleasa intru-totul.Va multumesc mult pentru rabdare si pentru raspunsuri!
Sanatate multa!
0
26-03-2009, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am inteles perfect ingrijorarea.. si de aici.. sirul de intrebari.. !
Tot ce trebue sa stiti Dvs.. este..
1. CA indiferent ce fel de secretie se afla in sinusul sfenoidal ( micotica sau purulenta) NU conteaza !
Asa gen de sinuzita NU se vindeca decat CHIRURGICAL.. ( puteti consulta orice atlas de anatomie.. si vedeti asezarea anatomica!)
Nu are drenaj.. nu se poate spala si punctiona( cum se face la alte sinuzite( frontale sau maxilare)
Inmedicina nu este nimic prestabilit.. ar putea foarte bine sa fie flora mixta .. ciuperca+ bacterii !
Ce trebue sa stiti.. e ca pe acest sinus... din partea cerebrala se afla glanda Hipohiza( la numai cativa milimetri distanta). Cedaca se face o osteoliza si ajunge puroiul intracranian !???
"Hipofiza este situata la baza creierului si este formata din neurohipofiza si adenohipofiza. Hormonii sintetizati de adenohipofiza sunt sapte: hormonul de crestere (somatotrop), prolactina, melanocitostimulator, adrenocorticotrop, tireotrop, foliculostimulant si luteinizant. Neurohipofiza depoziteaza si elibereaza vasopresina si oxitocina.
Fara hormonii sintetizati de hipofiza, glande precum tiroida, suprarenalele, ovarele, testiculele nu se pot dezvolta si nu pot avea functie normala.
deci Fara intrebari si fara discutii faci tot ce o sa.ti spuna medicii!
Interventia se face cu anestezie Generala.. nu o sa stii si nu o sa simti nimic!
0
16-04-2009, ora 17:42
simanicoleta
Nu este medic/terapeut
simanicoleta
Buna ziua!
V arog mult daca se poate sa imi recomandati un doctor la care sa apelez pentru aceasta operatie.
Tin sa precizez ca sunt din Bucuresti.

Multumesc!
0
22-05-2009, ora 19:26
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Aspergiloza si actinomicoza sint infectii cu ciuperci microscopice care de regula apar in mediul spitalicesc sau dupa un tratament indelungat cu antibiotice! Particularitatea lor este faptul ca nu raspund la tratamentul antibiotic si de multe ori nici la cel antimicotic, care pe deasupra au si o serie de efecte adverse. In cazul sinuzitelor cronice recidivande, cel putin in Germania, se cauta tintit si prezanta celor doi patogeni mai sus mentionat in vederea adaptarii schemei de tratament.
In cazul septicemiilor sau infectiilor diseminate cu acesti patogeni se recomda oxigenarea hiperbara de urgenta! In cazul d-voastra, ca urmarea prezentei unui chist prima indicatie este cea chirurgicala de indepartarea a chistului, eventual oxigenoterapia hiperbara pre si postoperatorie pentru evitarea insamintarilor ulterioare.
Din pacate este putin probabil in acest caz ca o cura de oxigenoterapie hiperbara sa va rezolve problemele, si oricum, chiar daca le-ar rezolva, acest chist trebuie indepartat chirurgical. Asa ca prima obtiune este cea chirurgicala.
Dr. Ion Bogdan Cristian
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta (RO)/Bielefeld (Germania)
0
25-06-2009, ora 12:46
simanicoleta
Nu este medic/terapeut
simanicoleta
Buna ziua M-am operat si acum sunt bine. Am si eu o intreabare:am facut tratament cu Zinnat timp de 2 saptamni dupa aceasta operatie. Domnul docor mi-a spus ca a fost aceasta ciuperca nu mi-a dat tratament cu Amphotericina. Cum pot fi sigura ca totul va fi in regula si ca nu va reveni sa refac tomografie sau sa urmez tratament Ce anume pot face Va multumesc
0
21-09-2009, ora 22:16
Nica Viorel-Mircea
Nu este medic/terapeut
Nica Viorel-Mircea
Am fost operata la Sf. Maria la data de 22.07.2009 pentru sinuzita maxilara si nu am primit nici un tratament dupa operatie.
La data de 16.09.2009 am luat rezultatul la biopsie, , aspergilom, ,.
Ce ar fi de facut in continuare ?
0
24-09-2009, ora 12:20
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Buna simanicoleta,

Trebuie si eu sa ma operez endoscopic de sinuzita sfenoidala.
Potiu te rog sa-mi dai cateva detalii, cum a fost? daca te adoarme? ce senzatie ai dupa? cat dureaza? cat costa? ai avut trimitere? Cat timp te-a tinut internata? A trebuit sa te programezi pentru operatie? Ce acte ai avut nevoie... etc
0
14-12-2009, ora 13:58
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Buna!

Imi cer scuze ca nu am postat pana acum...nu am mai intrat deoarece am mai trecut print-ro operatie de atunci...acum de vezica biliara.
Eu m-am operat la Panduri...dl doctor BUDU care este un om extraordinar si un doctor mult mai mult decat extraordinar.
Daca te operezi de sinuzita sfenoidala, o sa fii anesteziat complet si nu o sa simti nimic in timpul operatiei.
Dupa operatie o sa fie putin mai neplacut deoarece am avut un tampon bagat f adanc pe nas pana sus si inca unul dus aporpae spre gat.
Mi l-a scos a doua zi de la operatie si ti se face curatenie in fiecare zi.Eu m-am operat intr-o jos si sambata am plecat casa cu aprpobarea dr-lui...M-am dus in fiecare zi sa verifice si totul a fost super.
Mie mi-a lasat deschis deoarece a fost o situatie speciala avand aspergilom sfenoidal... ca nu cumva sa revina...am uramt un tratament 2 sapt cu antibiotic si totul este ok acum la peste 6 luni de la operatie.
O sa imi fac o tomografie dar mai am rabadre putin deoarece am facut f mult in ultima perioada si nu cred ca mai suporta organismul.
ASpergilomul sfenoidal este ceva ce trebuie tinut sub observatie si verificat sa nu revina...mie imi este teama ca sa nu revina...mai ales ca am imunitatea la pamant.
Mi s-a dat un sir de analize de facut ptr a verifica imunitatea si de la ce anume am facut...

In legatura cu costul operatiei nu am cum sa spun aici...crede-ma ca as fi dat mai mult daca aveam deoarece eu am fost f multumita si sa ii dea D-zeu sanatate d-lui doctor...la mine era fza finala...mai avea putin si imi iesea din sinus.oricum nu dai mai mult ca la o clinica particulara...cam la jumatate...In legatura cu programare...din cate am inteles..se astepta f mult...la mine fiind situatie destul de gravaa fost ceva ca marti m-a consultat si joi m-am operat:)Iti trebuie trimitere de la medicul de familie si adeverinta ca esti salariat.

Ce pot sa iti spun?
Senzatia pe care o ai depinde f mult de cum suporta organismul tau...la mine prima zi a fost naspa deoarece am varsat foarte mult(tot sangele de la operatie s-a scurs in stomac)...dar cand m-a trimis la salon si dupa ce mi-a scos tampoanele a fost super...nu am avut probleme...eu am mai trecut prin operatie la nas..stiam la ce sa ma astept...
NU astepta!!!La mine nu a fost descoperita la timp si eram in faza cand iesea din sinusul sfenoidal...ar fi ajuns la creier.este cea mai grea senzatie pe care o poti incerca la gandul ca te poti culca si nu te mai trezesti...crede-ma...

Daca nu te-ai operat inca...du-te cat mai repede...daca da sa imi spui si mie la cine si cum a fost...daca mai urmezi tratament...ptr ca asa cum am notat mai sus..mi s-a dat Zinnat 2 sapt si apoi gata...e adevarat ca nu am mai avut probleme...dar fiind o boala care nu este descoperita la timp si f greu de diagnosticat vreau sa aflu mai multe.

Iti multumesc!
Bafta!
0
22-01-2010, ora 10:26
meda17
Nu este medic/terapeut
meda17
buna ziua tuturor! am fost diagnosticata si eu de curind cu sinuzita sfenoidala. am primit tratament de 10 zile cu Doxicilina, ACC, Flucovin si Ibuprofen. urmeaza sa refac RMN/ul dupa care tre sa merg la operatie. am fost la Cluj la dl.prof.Cosgarea. Ceea ce vreau sa va spun este ca o duc asa de mai mult de 10 ani, cu dureri infernale de cap si nu am reusit sa depistam cauza lor, decit dupa RMN/ul facut prin octombrie anul trecut. am inceput sa caut informatii despre aceasta boala si sunt convinsa ca numai Dumnezeu ma tinut in viata... o sa va scriu si dupa operatie...
0
09-03-2010, ora 17:17
elena tulcea
Nu este medic/terapeut
elena tulcea
buna ziua!referitor la sinuzita sfenoidala am si eu mare nevoie de ajutorul celor care s-au operat.Sotul meu, iin varsta de 42 ani are nevoie de o interventie chirurgicala de acest gen si cat mai repede.Rog persoanele care au trecut printr-o operatie similara sa-mi trimita numele medicilor la care au apelat!
0
11-03-2010, ora 14:31
elena tulcea
Nu este medic/terapeut
elena tulcea
Pentru Nicoleta Sima!Imi doresc din suflet sa-mi raspunzi deoarece asa cum am mai scris si sotul meu are sinuzita sfenoidala si trebuie sa se opereze.Am mers la un medic de la Coltea si ne-a speriat teribil, apoi am consultat un alt medic de la Panduri care ne-a spus ca se poate interveni endoscopic precizand ca operatia este complicata.Iti poti da seama ca dupa spaima trasa cu primul medic ne este foarte teama acum.As dori sa-mi spui despre domnul dr.Budu mai multe si cum a fost in operatie si dupa.iti multumesc anticipat!
0
11-03-2010, ora 15:16
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Buna Ziua!

Asa cum spus si mai sus, dl Dr Budu este un doctor extraodrinar si va recomand cu caldura sa mergeti la el.Stie sa fie optimist si in situatii grele si este foarte deschis in ceea ce priveste situatia cu care se confrunta.
Interventia este destul de dificila din cate am intels eu si din cate am cautat pe internet.Ideea este ca sa nu amanati operatia.Dle dr Budu Vlad nu numai ca nu va sperie, dar va incurajeaza...eu eram f speriata deoarece a mai trecut printr-o operatie de deviatie de sept nazal(tot la Panduri, dar cu alt doctor si mult mai in urma) si pot sa spun ca am trecut cu usurinta peste aceasta operatie dificila.
puteti sa vorbiti cu dl dr sa va explice in ce anume consta operatia si el va va spune exact.Din cate stiu eu:se intra prin nas, pe langa nervul optic, si se intra in sinusul sfenoidal, unde se face drenajul.
Se poate stii ce este inauntru numai dupa operatia in sine(asa cum a mai spus si dl dr Flueraru), dar la mine mi s-a spus ca a fost aceasta ciuperca(aspergilius negris, parca).
Daca doriti mai multe informatii, puteti sa ma contactati -*.
Va voi raspunde cu mare placere la orice intrebare!
Sanatate multa si nu mai asteptati cu operatia!


(*modificat de administrator)
0
13-03-2010, ora 11:34
elena tulcea
Nu este medic/terapeut
elena tulcea
Buna ziua!Imi poate spune cineva daca dr.Bacalbasa Alina face operatii pe sinusuri(sfenoidal m-ar interesa)?Multumesc!
0
15-01-2011, ora 14:06
Twdor
Nu este medic/terapeut
Twdor
Buna ziua..
Bunicul meu a fost diagnosticat cu Aspergilom zilele trecute.Vreau sa stiu ce costuri sunt pentru aceasta operatie.
Vreau sa-mi asum eu toate cheluielile.dar bunicul meu nu este de acord.Inca nu am ajuns sa vorbesc cu medicul lui si nici nu am timp saptamana asta. Va rog sa-mi dati un raspuns. Multumesc
0
29-03-2016, ora 12:54
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Buna ziua!

Revin dupa 7 ani de inactivitate!
Am avut cateva episoade de durere de cap de ceva timp si am mers la medicul neurolog care mi-a recomandat RMN.
In urma RMN-ului se poate vedea ca exista ceva(din nou) in sinusul sfenoidal stang care a fost operat in 2009.
Sinus sfenoidal stang normal aerat, cu mica acumulare in hipersemnal T2 cu nivel orizontal(acumulare fluida), cu grosime de 2 mm si dispusa decliv.
Asta dupa ce in anul 2013, RMN-ul evidentia doar o ingrosare de mucoasa sfenoidala.
O sa merg la medicul ORL pentru consult, insa am vrut sa aflu parerea d-voastra domnule doctor!
Este posibil sa fi reaparut acea ciuperca?Imi este tare teama si nu inteleg de la ce se formeaza.

Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectuarea tomografiilor computerizate la copii îi supune riscului de cancer (studiu multinațional)
  •