Aspenter ? Extrasistole

14-10-2010
suris
Nu este medic/terapeut
suris
Hello. Am 52 ani si am hipertensiune arteriala motiv pentru care iau zilnic - dimineata si seara metoprolol de 25 mg, asta de cativa ani. Sunt speriata deoarece de o saptamana am avut de cateva ori, seara cand ma asez in pat, aritmii care m-au speriat cumplit ; am simtit ca inima bate mai tare, mai repede si neregulat. Am fost la cardiolog care a spus ca fac extrasistole si mi-a prescris aspavim 3 /zi si trimetazidina 2/zi. La un moment dat medicul a vrut sa-mi prescrie si aspenter dar a renuntat cand i-am spus ca nu am luat aspirina de foarte multi ani deoarece ma tem de reactii la stomac intrucat si daca beau ceai imi provoaca hiperaciditate. Din tot ce am citit am inteles ca aspenterul este foarte bun pentru cardiaci si din acest motiv va rog sa ma ajutati cei care stiti sau sunteti medici raspunzandu-mi la urmatoarele intrebari ; 1) Pot lua aspenter daca si consumul de ceai imi provoaca hiperaciditate ? ( mentionez ca atunci cand am luat ketonal sau reuprofen am luat si ranitidina ) ; 2 ) cum pot afla daca sunt sau nu alergica la aspenter ? ( am citit atentionarile si contraindicatiile de pe prospectul acestui medicament si m-au pus pe ganduri ). Astept cu nerabdare raspunsurile voastre si VA MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE IMI VETI RASPUNDE , cu multa stima daca sunteti medici si va faceti timp sa raspundeti intrebarilor noastre.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici