Aslo - reumatism ?

17-02-2010
a4tech
Nu este medic/terapeut
a4tech
Buna ziua,

In urma unor dureri la picior am fost la medic pentru niste analize de sange unde mi-a gasit ASLO marit la 600, am facut si exudatul faringial / nazal si mi s-a gasit streptococul auriu. Am fost la ORL si am primit ca si tratament cexyl 500mg 10 zile / 3 luni pe care l-am luat timp de o luna de zile (acuma ar urma urmatoarea luna). Alt medic mi-a recomandat sa las cexylu ca nu ar avea efect si sa trec pe un tratament injectabil cu moldamin.
Ce parere aveti, pentru ca eu nu stiu ce sa mai cred.

Va multumesc
2 comentarii
0
17-02-2010, ora 21:15
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
imi cer scuze: streptococ beta hemolitic sau stafilococ auriu? pentru streptococ merge foarte bine moldaminul, dar nu e prea de ajutor la stafilococ.
0
17-02-2010, ora 21:55
a4tech
Nu este medic/terapeut
a4tech
In urma exudatului nazal mi-a iesit stafilococ auriu, iar in urma analizelor de sange mi-a iesit ASLO foarte mare (600) ceea ce inseamna ca am streptococ. Deci am si una si alta. Nelamurirea mea este care tratament este mai bun in cazul meu ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul