Aslo, proteina c si fosfataza alcalina valori mai mari

25-02-2009
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Buna ziua,


Sotul meu (40 ani ) a facut de curand un set de analize, toate celelalte rezultate se incadreaza in limite normale ( electroforeza, hemoleucograma completa, hematologie, vsh, fibrinogen, glicemie, uree serica, acid uric seric, TGP, TGO, bilirubina directa, bilirubina totala, colesterol total, trigliceride, proteine totale, calciu total, calciu ionic, magneziu, sideremie, sumar urina+sediment, urocultura +antibiograma ) dar Aslo este marit 400 ( normal 200 )
proteina c reactiva pozitiva (+) si fosfataza alcalina 181 (normal 40- 150 ).
Il doare de multa vreme gatul insa exudatul faringian a iesit bine.Mai are si probleme stomatologice nerezolvate dar nu stiu daca exista vreo legatura.
In urma cu un an a avut o scadere a calciului ionic, acum s-a normalizat -4, 01 (normal 3, 80-7.80).
Doctorita de familie i-a recomandat sa repete Aslo si exudatul faringian.
Eu sunt nelinistita si de cresterea fosfatazei alcaline.
Daca celelalte analize sunt bune poate fi o problema grava acest rezultat marit al fosfatazei alcaline ?
As vrea sa va rog sa-mi impartasiti parerea dvs cu privire la rezultatul acestor analize.
2 comentarii
0
01-03-2009, ora 14:38
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns ?
Sunt foarte ingrijorata.
0
06-03-2009, ora 18:31
ARISA
Nu este medic/terapeut
ARISA
Dupa 12 zile de la primul set de analize a repetat ASLO, acum valoarea a crescut la 600 (era 400 ).
Exudatul faringian nu a evidentiat ceva anormal.
Inteleg ca Aslo creste in infectiile streptococice.
Sunt ingrijorata ca inca nu i s-a prescris tratament si mi-e teama sa nu apara complicatii .
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.