Asimetrie a fetei (de un an partea craniana dreapta mai mare)

14-09-2011
Necunoscutul
Nu este medic/terapeut
Necunoscutul
De un an am observat o asimetrie a fetei.
Partea dreapta a craniului fiind mai umflata, mare, dezvoltata(nu stiu cum sa explic) ca cea din stanga.
Prima oara am sesizat acum un an cand am fost la stomatolog ca partea dreapta a mandibulei era mai mare ca cea din stanga(am crezut ca e vreo masea umflata, nu era asta, totul era bn).
Apoi acum cateva luni cineva mia zis ca am nasul putin stramb, spre surprinderea mea chiar asa era, asta deoarece incepand din mijlocul nasului spre dreapta, partea osoasa a fetei era mai mare, mai iesita in evidenta.
Asa ca acum si pometul, spranceana dreapta fiind mai mari, si fruntea mai inalta ca in stanga.
Asta nustiu daca asa era si acum un an sau totul a inceput de la mandibula marita.
POSIBILA CAUZA: Acum ceva timp (inainte de a observa aceste lucruri) am folosit mai mult mana dreapta pt ridicatul a anumitor greutati, acum daca stau normal am umarul drept mai sus, mai inalt ca cel stang, si muschii din partea dreapta a gatului mult mai dezvoltati si mai mari.
Oare asta a dus la marirea(extinderea) mandibulei si de aici a plecat tot...
Vreau pareri, ce medic ar trebui sa consult si cel mai important este vreo cale de remediere ???
1 comentarii
0
14-09-2011, ora 21:26
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Incepi sa ridici greutati cu mana stanga..poate se mareste si in partea stanga. Cine te-a pus sa ridici doar cu dreapta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.