Asimetria membrelor inferioare, baiat 12 ani

12-06-2012
Constantin2000
Nu este medic/terapeut
Constantin2000
Am un baietel de 12 ani, l am nascut normal la termen iar la varsta de 3 luni am observat ca are un picior mai gros si unul mai subtire.Am inceput investigatiile inca de pe atunci, pareri diferite intre medici:limfedem congenital, asimetrie a membrelor, hipertrofie a membrului pelvin stang. Pe parcursul anilor am facut fizioterapie, plaja, iar la varsta de 3 ani, mi s a spus ca piciorul drept este si mai scurt cu 0, 5mm.In prezent piciorul drept care este si mai subtire fata de cel stang are o scurtime de 3 cm, doctorul sustine alungirea de membru.am fost cu el la un alt medic, care sustine ca de fapt are parapareza spastica si nu stiu ce sa mai cred.
6 comentarii
0
13-06-2012, ora 08:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Parapareza spastica se diagnosticheaza facil prin examen clinic si nu prea exista echivoc...presupune spasticitatea musculaturii membrelor, cu o postura caracteristica, greu de confundat..
Un consult interdisciplinar ortoped pediatru-neurolog pediatru va elucida rapid situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-06-2012, ora 21:00
Constantin2000
Nu este medic/terapeut
Constantin2000
Daca copilul meu are parapareza, e posibil ca oasele sa fie de lungime egale si sa nu fie vorba de o operatie de alungire de membru? problema ar fi la musculatura si se va putea rezolva prin kinetoterapie, chiar daca coloana este putin afectata? Va multumesc...
0
17-06-2012, ora 22:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Parapareza este mai intai o afectiune neurologica centrala (cerebrala), care determina spasticitatea musculaturii membrelor, iar timp apar si deformatii osoase.
Atitudinea terapeutica este una complexa: necesita mai intai o abordare interdisciplinara neurolog pediatru-ortoped pediatru-kinetoterapeut. Tratamentul este in mare masura neurologic si kineto-terapie, insa uneori se impun si corectii chirurgicale complexe tendinoase, musculare sau chiar osoase.
Un consult interdisciplinar ortoped pediatru-neurolog pediatru va elucida rapid situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-06-2012, ora 21:57
Constantin2000
Nu este medic/terapeut
Constantin2000
Buna seara..va multumesc pt raspunsuri..am consultat un neurolog si am facut RMN-UL, care a iesit bine, deci raspunsul asteptat in legatura cu parapareza s a dovedit a fi fals..Am mers si la un alt medic ortoped care i a facut o radiografie de coloana ca sa vada daca coloana este afectata. S au facut masuratori..in lungime e diferenta de 2, 5 cm, la care medicul ma sfatuieste ca operatia nu necesara pt ca dif erenta este mica si copilul este in crestere si nici ghete ortopedice sa nu i fac. Totusi cauza nu mi este explicata in totalitate..asimetrie, hipertrofie de membru, limfeden congenital dar care este de fapt cauza acestora. Si n ultimul rand, pareri diferite intre medici..diferite masuratori care nu coincid intre ei..unul sustine alungirea de membru si purtarea ghetelor, al doilea sustine ca operatia s o fac mai tarziu si sa folosim ghete iar cel de al treilea sa nu facem operatia si nici ghete sa nu purtam care sa suplineze lipsa celor 2, 5 cm.Va multumesc.
0
26-06-2012, ora 21:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Diagnosticul paraparezei spastice este unul 100% clinic si in nici un caz unul bazat pe RMN. Un examen RMN aflat in limitele normalitatii nu exclude parapareza spastica.
Prin urmare, sfatul meu este sa consultati un neurolog pediatru care sa va dea un aviz bazat pe examinarea clinica...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
11-07-2012, ora 18:59
apetre
Nu este medic/terapeut
apetre
buna ziua am baietelu de 3ani si 5luni acum un an a fost diagnosticat co asimetrie membre inferioare, , membrul inferior drept mai mare cu un cm, ,. iam facut radiografi si m-ia zis sai fac analtator de 0, 5 la stangul. iam facut la toata ancaltaminte inclusiv sandale, acum cand am fost m-ia zis sa poarte numai ghete cu analtator ca nu se remediaza daca poarta sandale ceia ce la radiografia de acum ia iesi aceiasi diferenta ca anul trecut de 1cm. vreau sa stiu este chiar atat de grav? Trebuie sai fac numai decat la ghete? e prea cald acum. Ce as m-ai putea face altceva? gimnastica, chineroterapie. VA MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.