ciroza hepatica, ascita si noduli la ficat

30-05-2011
Alexutza31
Nu este medic/terapeut
Alexutza31
Buna ziua
Azi dimineata am primit un telefon de la mama mea care este in spital si mi-a spus ca are ciroza hepatica, ascita si noduli la ficat. Inca nu stiu nimic mai mult, analize sau altceva pentru este intr-un spital la 200 km de mine. Astept sa merg la ea pentru a vedea analize, rezultate la eco...dar m-am uitat pe internet si m-am ingrozit...oare sa fie acesta inceputul sfarsitului???
De cand am aflat mi-e rau intr-una, imi merge burta si nu ma mai pot concentra la nimic. Va rog, cei care stiu ceva generalitati...
Va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
30-05-2011, ora 10:56
Alina.mary
Nu este medic/terapeut
Alina.mary
buna ziua. in luna a 3 de sarcina am facut intrerupere datorita analizelor la toxoplasmoza fiind pozitiv desi nu am avut contact cu animale...am decis sa intrerup sarcina..dupa chiuretaj nu m-am simtit bine si am refacut analizele.si am aflat ca am hepatita c, am repetat analizele la interval de o sapt si la fel hepatita c...intrbarea mea este la cat timp de la infestare apare la analiza de sange...mentionez ca primele analize fiind insarcinata am facut pe 20.04 si au iesit bune in afara de toxoplasmoza..dupa chiuretaj am facut analizele la 11 zile si pe data de 25.05 am fost diagnosticata cu hepatia c.deci repet intrebarea si as dori cat mai urgent un raspuns...la cat timp de la infestare apare acest virus la analizele de sange...va multumesc..si multa sanatate.
0
30-05-2011, ora 13:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Alexutza, prezenta lichidului in cavitatea peritoneala nu este un semn bun, dar eu zic sa te linistesti pentru a putea reactiona intr-un mod benefic pentru mama ta.ii doresc din suflet multa sanatate si tie multa puter.
0
02-06-2011, ora 00:09
Alina.mary
Nu este medic/terapeut
Alina.mary
buna seara..vad ca nu imi raspunde nimeni la intrebarea pe care am pus-o eu aici...oare e ceva serios acest..forum..? eu am sa mai astept...dar cred ca nu-s sperante... dc mai exista acest forum ? s-au pentru ca este gratuit nu ne baga nimeni in seama... multumesc mult.daca am pentru ce sa multumesc si cui ?..
0
12-06-2011, ora 17:30
Alexutza31
Nu este medic/terapeut
Alexutza31
Bun gasit din nou.
Diagnosticul pus de medici mamei mele este: Ciroza hepatica decompensata parenchimatos si vascular. A venit acasa vinerea trecuta si dupa 5 zile am dus-o inapoi la spital din cauza ca nu poate urina. A slabit foarte, foarte mult, i-a crescut burta...Doamne, ce mai urmeaza??????????????
0
12-06-2011, ora 18:20
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Alexutza31, sa-ti dea Dumnezeu putere sa lupti, boala mamei este f.grava, ce pot sa-ti mai spun.cu BUNUL DUMNEZEU inainte...asa este viata, cu bune si rele.multa sanatate si putere.
0
12-06-2011, ora 18:33
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Alina, perioada de incubatie este mare la hepatita c, poate ajunge pana la 6 luni si chiar 9 luni, dupa unii autori.incepe de la 3-6 -15 zile.fa-ti determinari de antigen si la alt laborator si dupa aceea te gandesti de unde ai fi putut sa o contactezi, calea de transmitere fiind una sanguina, rar poate fi si sexuala.poate a fost o greseala, eu asa iti doresc.multa sanatate.
0
04-07-2011, ora 14:23
Alexutza31
Nu este medic/terapeut
Alexutza31
Multumesc pentru raspunsuri...astazi se implinesc 2 saptamani decand mama a murit...exact cum mi s-a spus. Intuitia nu mi-a jucat feste nici de aceasta data desi era mai bine sa ma fi inselat.
Merci inca odata.
0
04-07-2011, ora 16:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Alexutza, Dumnezeu s-o ocroteasca in pace si tie sa-ti dea multa forta sa poti merge mai departe.imi pare sincer rau, multa sanatate si ai grija de tine, viata trebuie sa mearga.cred ca era un cancer cu metastaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •