Ascita, probleme de respiratie, oboseala, pofta exagerata de acru, deshidratare

08-02-2013
geo_ruxy
Nu este medic/terapeut
geo_ruxy
Dupa multe tratamente si diagnostice, se simte la fel de rau...

Bunica mea a fost operata la vezica in urma cu 2 ani, avusese o tumoare benigna. Operatia a decurs bine, trebuia sa mearga la control la Tg Mures o data la 3 luni, insa s-a dus abia o data la un an. A inceput sa acumuleze lichid (ascita), sa o doara in partea de jos a abdomenului, inspre cavitatea pelviana. Am dus-o la spital in Piatra Neamt, unde i-au scos 7 L de lichid, i-au dat un tratament, si au externat-o, spunandu-i ca ascita este rezultatul operatiei de la Tg Mures, cea la vezica urinara. Am incercat sa contactam doctorul care a operat-o, insa nu mai lucra la acel spital, asa ca am dus-o la Spitalul Militar de Urgenta din Iasi, unde ni s-a spus ca toate analizele sunt bune, ca ascita nu se 'datoreaza' operatiei la vezica, ci astmului netratat. Ni s-a mai spus ca procedeul de eliminare a apei aplicat la spitalul din Piatra Neamt, a fost o mare greseala, si ca putea avea consecinte grave. Insa dupa tratamentul din Iasi, si cel care urma sa fie administrat acasa, avea sa fie bine. Acum se trateaza acasa, e sub supraveghere mereu, pastilele si le ia corect, insa lichidul e tot acolo, nu se poate da jos din pat decat cu greu, nu poate respira (probabil din cauza ca lichidul apasa pe plamani? - asa ni s-a zis la Piatra), e dezhidratata, banuiesc ca e un efect al pastilelor, are o pofta exagerata de acru (muraturi) si mananca doar iaurt si supe. Nu mai stiu unde sa o mai duc, la ce spital, ce sa cred. Medicii din Iasi mi-au spus ca e firesc sa se simta atat de rau, ba chiar parca mai rau decat inainte sa o ducem acolo. Dati-mi, va rog, un sfat. Cum sa procedez?
3 comentarii
0
10-02-2013, ora 15:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Te rog sa scrii diagnosticul de pe biletul de externare de la Tg. Mures, P. Neamt si de la Sp. Militar Iasi.
0
11-02-2013, ora 12:27
geo_ruxy
Nu este medic/terapeut
geo_ruxy
Diagnostic

- Bilet externare Clinica de Urologie Tg Mures
Tumoare vezicala
Hematurie macroscopica
Durere hipogastrica

- Scrisoare medicala Spitalul Jud Neamt
Ascita neoplazica
Carcinom uroepitelial operat
Diabet zaharat tip 2 echilibrat

- Bilet externare Sp Militar Iasi
Ciroza hepatica decompensata vascular
Diabet zaharat tip 2 dezechilibrat
Litiaza biliara
Status post tumora de vezica urinara operata
Insuficienta cardiorespiratorie cronica
Disfunctie ventilatorie mixta - severa
0
11-02-2013, ora 20:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ascita nu se datoreaza astmului..Nu reiese de nicaieri ca ar fi fost vorba de o tumora benigna, din contra..Ascita e fie ca urmare a carcinomului, e de natura neoplazica, canceroasa [ cel mai probabil ], fie ca urmare a cirozei hepatice.Batrana trebuie internata din nou, la Piatra Neamt sau la Tg. Mures ; daca lichidul acumulat este in cantitate mare, va fi evacuat din nou ; trebuie sa stiti care este starea ei actuala, daca exista sau nu metastaze in abdomen, la plamani sau pe ficat..Ciroza, diabetul, problemele respiratorii, se mai pot controla si stabiliza cat de cat prin tratament, dar daca exista, la 2 ani de la operatie, metastaze, situatia e mai grava..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Deshidratarea nu apare iarna
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Evită să te hidratezi cu băuturi carbogazoase!
  • De ce ne plac băuturile carbogazoase?
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Ne deshidratează cafeaua sau nu?
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  •