As vrea sa stiu.

18-04-2008
Alessa
Nu este medic/terapeut
Alessa
Buna ziua! Am citit pe net cam tot ce am gasit despre galnda tiroida mai exact despre Hypertiroidie.In urma cu cateva zile am fost la un control, asta dupa ce in ultima vreme m'am simtit tot obosita, stari de rau accentuate( mai ales dimineatza), stari de nervozitate, scadere in greutate etc.Dupa consult am fost diagnosticata cu Hypertiroidie, urmeaza sa iau rezultatul la TSH(daca am retinut eu bine) ca mai apoi sa pot incepe medicatia..As vrea sa stiu daca te poti vindeca de aceasta boala si in ce masura iti afecteaza organismul si daca operatzia este o solutie optima(stiind ca dupa operatzie voi lua medicamente toata viatza).Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
08-11-2008, ora 23:08
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
operaţia este o soluţie destul de bună cu toate că există riscuri. şi dacă ai hipertiroidie vei fi nevoită să iei medicamente toată viaţa. de obicei, în alte ţări, pacientul stă de vorbă şi cu chirurgul şi cu endocrinologul şi cu radioterapeutul (există şi această opţiune de tratament cu iod radioactiv) şi se alege soluţia care convine cel mai mult pacientului explicându-i-se eventualele riscuri...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.