in ultima vreme sunt foarte slabita si am cred si o anemie mare | Forumul Medical ROmedic

in ultima vreme sunt foarte slabita si am cred si o anemie mare

04-10-2008
Medussa
Nu este medic/terapeut
Medussa
Iau Rigevidon de 10 ani si in ultima vreme sunt foarte slabita si am cred si o anemie mare. Dupa ce am nascut am reluat anticonceptionalele dar de atunci slabesc intrunas si nu am pofta de mancare.As vrea sa le schimb deoarece am aflat de la cineva ca aceste pastile sunt foarte tari si de la ele s-ar putea sa fie anemia sau starile aste de oboseala si greturi fara voma cateodata, stari depresive si efectiv nu mai am forta sa fac nimic. Daca puteti sa imi recomandati alte anticonceptionale care sa nu fie asa de tari pt organism v-as fi foarte recunoscatoare. Multumesc.
3 comentarii
0
05-10-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur ca exista si pilule "mai slabe", adica cu concentratie mai mica de hormon estrogen, asa cum e novynette de exemplu. Totusi, dupa 10 ani de contraceptive, preferabila este schimbarea metodei si nu inlocuirea unor pilule cu alte pilule.
0
07-10-2008, ora 00:00
messi
Nu este medic/terapeut
messi
am inceput sa iau yasmin si de atunci nu mi se mai opreste ciclu..aproape termin folia si ink continuu sa sangerez...sangerez f putin dar inchis la culoare.ce sa fac?mi-am facut testul papanicolau si am candida dar doctorita mi-a zis sa folosesc ovulel dupa ce nu mai sangerez..deci ink nu le-am folosit...ce sa fac?
0
07-10-2008, ora 00:00
catyelena_26
Nu este medic/terapeut
catyelena_26
buna ziua.iau rigevidon de 4 luni.este posibil sa-ti scada apetitul sexual de la ele?as dori un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • ÃŽncetinirea ritmului la vârstnici - un indiciu de demență
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •