As dori un sfat cine ma poate ajuta

04-12-2012
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Buna seara.In urma cu o luna am inceput sa tusesc destul de rau.Am crezut ca e rosu in gat si am luat Ospen, de obicei imi trecea de la Ospen, dar de data asta nu mi-a trecut.Am mers la doctor si mi-a dat doctorul Augmentin, tussin, eurespal, ketoprofen dar nu mi-a trecut numai pe jumate..dupa doua zile iar am inceput sa ma simt rau, m-am intors la doctor si ma trimis la TBC, acolo mi-au facut raze la plamani si mi-au spus ca am pneumonie destul de avansata si am primit 28 ampicilipe injectabil de 1gr.plus gentamicina si pe langa si un pumn de medicamente si un sprei inhalant.Acum am terminat cu tratamentul, ma simt bine dar am ramas cu tusa si inca putin parca mai haraie pieptul..oare imi trece mai greu sau nu s-a vindecat de totului?ma gandesc sa merg la un control la doctorul care mi-a dat tratamentul dar inainte vroiam sa va intreb daca ati patit ca mine sau ma puteti ajuta cu un sfat.Multumesc!
8 comentarii
0
05-12-2012, ora 13:19
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Nu sunt medic, dar eu zic ca o sa treaca cu timpu!
0
05-12-2012, ora 22:27
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Cel mai bine este sa consulti un medic, eventual cere si o opinie secundara, fiecare o sa vb din experienta lui, dar organismul reactioneaza diferit...eu am 24 de ani, am bronsita..de cand eram mica tuseam foarte mult si raceam f repede..stiu ca dupa ce am mers prima data la mare nu am mai racit in iarna urmatoare, pt ca marea face bn in aceste cazuri, dar sensibilitatea ramane..dupa cativa ani revine, trebuie sa te protejezi permanent..iar cu pneumoniile nu e de gluma, iti trece cu tratament, dar sfatul meu este sa mergi la controale periodice, radiografii anuale si sa te feresti de frig...mama mea a facut apa la plamani, a neglijat sa.si faca controale periodice si s.a trezit cu asta...cel mai bine e sa avem grija de noi, sa facem controale periodice si sa prevenim la timp, pt ca sanatatea e cea mai importanta..iti recomand si miere cu hrean ras( il lasi la macerat intr-un borcan cu miere), este foarte buna, eu am luat acum cativa ani si sunt sigura ca m.a ajutat si aceasta...augmentinul este un antibiotic puternic, cu cat luam mai multe organismul nostru se obisnuieste si nu mai raspunde, eu acum iau antibiotic numai in cazul in care racesc f rau, infectie in gat, etc,..pt ca inainte luam si raceam si de 2 ori intr.o iarna.. dar atunci cand sunt racita beau foarte multe ceaiuri cu miere si lamaie.multa sanatate
0
14-12-2012, ora 19:04
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Multumesc pt.raspuns lili.am fost la doctor si ma internat in spital cu diagnosticul de bronhopneumonie nespecificata...mi-au dat perfuzii si injectabil ceforte, nu mi-a trecut si mi l-a schimbat de 2 ori tratamentul plus medicamente..9 zile m-au tinut, ieri am ajuns acasa dar am ramas cu tratament pt.ca inca nu m-am vindecat de totului, doctorul spune ca sa stau in casa inca 2, 3 sapt si sa iau medicamentele cum mi-a spus el si cu timpul ma voi vindeca..imi raspunde ft.greu organismul sa ma fac bine.nu am mai avut niciodata pana acum, am 23 ani...sunt putin speriata ca tusa mi-a ramas si tusesc ft.mult si urat..in 27 trebuie sa merg la control iar daca nu se vad mai mari inbunatatiri am spus ca merg in cluj ca am auzit ca acolo sunt mai buni doctorii..:( trebuie sa am grija de mine mare lili ai dreptate, multa sanatate si tie
0
14-12-2012, ora 23:19
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna Adina...din experienta vorbim toti..mergem la doctor, dar putini doctori se implica personal..sau sunt umani..majoritatea au intrat in rutina sau pur si simpul nu -i intereseaza...daca vezi ca nu iti trece iti dau acelasi sfart:mergi la un alt medic, cere si alte opinii...si trebuie sa ai tu foarte mare grija de tine, sa te feresti de frig, curent, fum de tigara, sucuri/apa acidulta si tot ce face rau plamanului.eu de cate ori dau de frig ma doare gatul...nici eu nu prea am mers la controale serioase, am cam neglijat.mai ales acum. trec printr-o perioada f grea...mama are cancer pulmonar cu pleurezie neoplazica, adik stadiul IV..si are abia 45 de ani, nu ma gandeam niciodata sa se intample asta..si asa direct la st IV fara prea multe simptome, simtea ca nu respira bine de ceva timp...de aceea iti spun sa ai grija de tine, tu insista, lasa doctorii daca te trimit acasa, mergi la altii seriosi.daca e ceva nesimnificativ sa previi de acum, iar apoi sa mergi anual la controale...si mama a avut o pneumonie, dar aqm 17 ani...nu a mai fct controale serioase, a mers la doctor daca racea, lua un tratament, avea si sinuzita, sufla nasul mai mereu si punea pe seama sinuzitei, niciodata nu s-ar fi gandit la asa ceva.am intrat pe forum cu intentia de a mai cere sfaturi despre boala ei, dar peste tot am primit acelasi raspuns...prea tarziu.trebuie sa avem grija de noi la timp, multa sanatate si sa te faci bine
0
14-12-2012, ora 23:40
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Doamne Lili imi pare atat de rau pt.tine si mi-am amintit cu lacrimi in ochi de povestea mea pe care ti-o povestesc acum.eu am avut o familie perfecta, am fost madarita, mami si tati mi-au facut toate poftele si mie si fratelui meu.toata lumea ne lauda si isi dorea asa o familie ca si a mea..mama mea ma indrumat spre o meserie ft.buna ca si educatoare, a invatat langa mine, am reusit si acum lucrez in invatamant, pe fratele meu la fel a intrat la scoala de politie.si toate lucrurile acestea frumoase s-au distrus cand am aflat ca mamica mea a fost diagnosticata cu cancer la plamani si metastaze cerebrale..am facut tot ce am putut noi sa facem in lumea asta sa o salvam.un an s-a chinuit in ultimul hal, era directoare nu mai putea merge la lucru, nu se mai putea misca din pat, vorbi nimic, ne-a durut sufletul si acus un an s-a stins in bratele mele k nu a mai putut respira cu tot cu tub de oxigen dat la maxim.in 1 dec.am ridicat paus dupa un an...sufar mult.de atunci am cosmaruri, nu imi pot reveni, nu pot trai fara ea, tati e distrus, fratele la fel, ne e ft dor de ea.suntem traumatizati cu totii..se spune ca uiti cu timpul dar e usor de zis cand e totul perfect in trecut..nu voi intelege niciodata dc a trebuit sa o ia tocmai pe ea la doar 45 de ani cat avea.vad o groaza de batrani si numa turb, si ce e mai nasol e ca mami era vegetariana, nu fuma, bea nimic..a avut o viata ft sanatoasa, mergea mult pe jos nu a avut nici macar o raceala banala si tot nu inteleg ce a declansat cancerul atat de urat prin tot corpul...nu inteleg multe in viata...eu nu sunt inca casatorita, fratele nici el ca e mai mic ca mine, nu concep sa nu ma vada in rochie de mireasa, sa ma vada cu burtica sa fie bunica cand vorbeam atata de momentele acelea..am fost la psihiatru ca am crezut ca inebunesc..si acum ma simt ft rau, plang intruna dar mi-a dat doctorita niste medicamente de stres si ma ajuta mai ales la somn, nu mai am cosmaruri asa dese si dorm mai bine...e ft.greu sa ramai fara mamica la 22 ani, ne-am inteles ft.bine si am dus-o peste tot, 7 operatii a suportat si tot degeaba..de atunci imi e si ft.frica cand e vb.de sanatatea mea..a trecut un an si in continuare imi e ft.greu fara ea asa ca stiu prin ce treci.Da Doamne sa nu pateasca si mama ta la fel..vad ca si a ta are tot 45 ani, sa fi mereu alaturi de ea, sa ii oferi caldura sufleteasca pt.k e greu prin ce trece si sa te gandi k poate odata nu vei mai avea ocazia si iti va fi dor, as da orice pe lume sa o mai strang odata in brate desi nici asa nu se putea trai cum era ea in ultimele saptamani..langa aceste cuvinte adaug cateva lacrimi:( iti doresc multa bafta, sanatate si tot binele din lume sa scapi de starile acestea nasoale, Dumnezeu sa te ajute!sa ma mai ti la curent cu starea ei sau lasa-mi pe privat un id de mess sau cv dak mai vrei sa vb
0
15-12-2012, ora 00:24
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Adina pur si simplu am inceput sa plang in hohote cand am citit aceste lucruri...este asa dureros, numai noi care patim asta intelegem pe deplin, dar conteaza sa ne incurajeze cineva..eu sunt asa distrusa pt ca mama nu a avut o familie perfecta, nu cea pe care si-o dorea, cu toate astea a fost mereu o fire buna, iertatoare, se consuma pt probleme si de cv timp a spus ca se schimba, ca o sa fie mai linistita...si cand a vrut asta a venit si acest diagnostic necrutator...povestea mea, a mamei mele..eu mai am o sora, care acum este plecata in afara, a term o facult, dar nu si a gasit de lucru aici.mama in tinerete era o fire f vesela, plina de viata, bunica mea o iubeste enorm, cu toate ca bunica este la tara si ca erau alte timpuri atunci avea f mare grija de ea si de ceilalti frati..tot ghinionul ei in viata a fost sa-l intalneasca pe tata, din pacate spun acest lucru...tot ce a facut in 26 de ani a fost sa o insele, salariul lui si-l tinea el, inaintea dadea si in ea, ea nu iesea de multe ori in oras, ea s-a chinuit din greu sa ne creasca pe noi intrucat nu avea un salariu mare, etc.nu inteleg nici acum cum a putut ramane atata timp langa el, cum de a rezistat, dar iata ca acum nu mai rezista...tot timpul il ierta, in speranta ca se va schimba, dar suferea si plangea enorm..nu pot sa-mi dau seama, daca ai stii cat de frumoasa este, nimeni nu-i da aceasta varsta.nu inteleg cum de nu i-a dat Dzeu minte la timp sa aleaga o alta viata...tot ce a avut frumos in viata a fost copilaria, eu si sora mea care am fost mereu alaturi de ea..visa sa-si vada nepotii...si uite ce se intampla acum.as vrea atat de mult sa cred ca visez..nu dupa ce a suferit atat..si vorba ta, nici macar o dt nu a fumat...tatal ei a avut TBC, am inteles ca ar conta si genele de la doctori..de aceea spun ca noi treb sa ne protejam la timp...am citit pe net ca si tristetile inhiba functia pulmonara, deci stai linistita...gandeste-te ce ar vrea mama ta pt tine...
In cazul mamei mele nu mi s-a dt nicio sansa, mi s a spus clar, cateva sapt/luni..e asa dureros sa ti spuna dintr o data cineva asta...are neoplasm bronhopulmonar si metastaze la pleura - apa la plamani...i-a bagat si talc sa lipeasca pleura si apa tot revine..mi e pur si simplu frica ca se sufoca...in 4 zile ii scoat 1 L de apa, dupa ce i-a bagt o drena inainte de talcaj si i-a scos cativa litri...tot ast sa inceapa citostaticele pt ca am inteles ca e mai rau fara ele, dar nu le putem incepe ca tot revine apa aceasta..sper sa se poata...mi s a spus ca nu se mai poate face mare lucru cu chimioterapia...la ea este inoperabil...inca am impresia ca visez..
Ce aparat pt Oxigen ai luat tu?nu stiu daca ar avea efect in cazul ei pt ca apa ii invalui tot plamanul..la CT abia se mai vedea putin din plaman..dar ma tot documentez, nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai incerc..naturiste ai incercat?
Adina fii puternica...mie nu mi s-a dat nicio sansa...ma rog la Dzeu sa faca o minune...si orice s-ar intampla o sa ma rog...orice s-ar intampla stiu ca mama o sa ma vegheze de undeva...si ca o sa ramana mama pt toata viata mea, oriunde ar fi..trebuie sa le facem sa fie mandre de noi, de acolo de unde sunt.viata este doar o etapa pt toti, nu este infinita...si noi o sa ajungem candva acolo, atunci cand o sa vrea Dzeu...ii arat toata dragostea mea, o imbratisez, dar imi vine sa plang cand fac asta..si trebuie sa fiu puternica pt ea...ea nu stie ca e in st IV, dar simte..cateodata nu inteleg de ce tocmai cei buni patesc asta.ea era cea mai buna prietena a mea, nu trecea o zi fara sa vorbim cel putin o ora la tel, eu fiind la Buc - facult si de 1 an serv...nu-mi imaginez qm va fi viata fata ea, fara sfaturile ei.greu, dureros..tu trebuie sa te gandesti ca nu trebuie sa o faci sa sufere, acolo unde este, fa-o sa se simta implinita, fa ceea ce ea si-ar fi dorit...fii fericita pt ea...o sa ai si tu copii, atunci o sa trebuiasca sa fii fericita pt ei...viata este grea, dureroasa, dar trebuie sa fim puternice...ai grija de tine..
0
19-12-2012, ora 22:32
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Lili asa a fost sa fie cu mama mea si imi pare nespus de rau, mie ft dor de ea:( ea a avut o copilarie ft.urata ca parintii ei adica bunicii mei mereu o bateau pt.orice si daca greseau fratii ei tot ea primea bataie ca era cea mai mare si ca nu a avut grija de ei, dupaia nu a lasat-o sa se casatoreasca cu tati care e un om extraordinar de bun la suflet si familiar..dar a fugit cu tati si nu ia mai pasat de ei iar acum bunica nu stie cum sa ii multumeasca lui tati pt.cate a facut pt.ea si tot spune ca Dumnezeu a pedepsit-o ca s-a comportat asa urat cu mami si a intrat intr-o depresie nu isi mai poate reveni dupa moartea ei, mai are 3 fete si un baiat dar nici de ei nu ii mai intere si dinou face o greseala dar nush cum nu isi da seama.Imi pare rau ca mama ta a trait ce a trait langa taicatau, din pacate nu toti oameni suntem la fel si tot pe cei buni ii ia Dumnezeu langa ei:( Si eu stiam ca si de la suparare te poti imbolnavi de cancer si mami atunci i-am depistat cand era suparata si stresata ca eu si fratemeu sa ne luam examenele, tare rau se consuma si tot asa doctorii i-au spus ca fara tratament moare in 3 luni iar cu tratament in 6 luni, noi nu i-am bagat in seama dar dupa un an si o luna a murit ca tot am intins-o cu tot felul de tratamente.Prima data pe naturale am mers dar nu si-au facut efectul pt.ca deja era avansat si atunci e ca si cum nu ar avea tratamet, am mers pe citostatice si asa i-am prelungit viata.Imi pare rau ca s-a chinuit si a suferit atat de mult..a suportat 2 operatii la cap, una la san, una la ovare ia scos tot uterul, astea toate ca asa credeau doctorii ca de acolo ia inceput cancerul deci practic degeaba au operatul dupaia i s-a facut si ei apa la inima si plamani si ia facut punctie si operatie, au testat pe ea saraca atat a suferit:( am crezut ca o sa ii usuram respiratia cu un aparat de oxigen dar nush cat a ajutat-o..am inchiriat de la spital si ii bagam in nas, Si noi ne-am rugat sa faca Dumnezeu o minune ca era un om atat de bun dar nu a facut si ne-am pierdut speranta si in asta:( imi place de tine ca esti puternica, sper sa fi asa mereu orice s-ar intampla.Uitate pe net la ESCOZUL noi cu asta am tinut-o atata in viata pe mami, se spune ft.multe despre el atata ca e adus din Cuba si e cam scump dar poate la organismul mamei tale o sa ii faca bine..sa te uiti si sa citesti pareri despre el ok?si tu ai mare grija de u..mai tine-ma la curent
0
21-12-2012, ora 20:17
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna, Adina.ma trec fiorii cand imi povestesti aceste lucruri...au trecut cam 2 luni de la diagnosticul mamei mele.am facut analize la tot corpul..are cancerul in plaman si metastaze la pleura..inca nu a inceput citostaticele, pt ca abia maine o externeaza de la pneumologie, i-au refacut talcajul..poate poate se mai opreste apa aceea.am mers si la Fundeni si am vbt q dr.oncolog, ne-a zis ca sanse nu mai sunt.dupa 7 ianuarie incepe tratam..dr. e plecat in concediu..si cel din orasul nostru e plecat ca poate incepeam acolo.a apucat cam rau cu sarbatorile, sper sa fie bine pana atunci si sa reziste..."sunt" puternica, adica trebuie sa fiu..dar tot dureros este..am auzit de escoz..de pe net, dar sunt atatea plante, medicamente vindecatoare..f scumpe si nici macar nu stiu ce sa aleg..iti las id-ul daca ai timp sa mai vbm, sa imi mai povestesti din experienta ta daca nu iti este prea greu: t_liliana_6.si tu trebuie sa fii puternica, ai grija de tine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există 7 factori care pot prezice riscul de pneumonie (studiu)
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Tuberculoza (TBC)
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  •