As dori sa stiu daca am Hepatita?

14-01-2010
anamariapop86
Nu este medic/terapeut
anamariapop86
Buna seara. As dori sa imi spuneti cu ce ma confrunt, daca este hepatita A, B sau alte complicatii, as vrea sa imi recomandati un tratament (am fost la medic si mi-a dat lagosa, i-au acest medicament de 2 luni si nu observ nici o schimbare in bine defapt Gama GT a crescut de la 220 la 224, si am primit acelasi medicament lagosa).
Gama GT- 224 UT
TGO- 54
TGP- 72
Trigliceride serice 177
Colesterol 271
MCH 24 PG
HCT 32, 60%
MCV 71
Mentionez ca am 48 de ani, 1.65 m inaltime, 100-105 kg, nu fumez nu beau alcol deloc, cafea ocazional. Multumesc
5 comentarii
0
15-01-2010, ora 07:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Judecand numai dupa rezultatele prezentate, nu exista nici cel mai mic semn de hepatita. Creşterea GGT nu înseamnă hepatită, ci înseamnă că laboratorul a găsit una din numeroasele enzime hepatice ca fiind crescută. Diagnosticul (şi, desigur, tratamentul) nu îl dă laboratorul, ci medicul clinician care strânge în buchet mai multe date epidemiologice, clinice şi de laborator.

Pentru a avea o imagine mai exacta, ar fi recomandabil sa faceti si urmatorele investigatii: AgHBs, AcHC, fosfataza alcalină, amilazemia, ecografie. Dacă astea ies bine, puteţi dormi liniştit şi repetaţi analizele peste doi ani, ca orice adult sănătos.
0
15-01-2010, ora 19:50
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua,

Care sunt simptomele dvs care v-au dus cu gandul ca ati putea avea o hepatita?
Diagnostcul paraclinic de hepatita se face astfel:

- pentru Hepatita cu virus A : anticorpii anti-HAV
- pentru Hepatita cu virus B: anticorpii antiHBs, AgHbs, eventual anticorpii anti-HBc
- pentru Hepatita cu virus C: anticorpii anti HCV

Dvs ati prezentat niste analize uzuale care nu conduc la nici un fel de suspiciune de hepatita virala.
0
15-01-2010, ora 20:15
anamariapop86
Nu este medic/terapeut
anamariapop86
Simteam, si acum mai simt ca ficatul parca se umfla, mai ales cand obosesc, la ecograf mi-au zis ca am ficatul marit si uterul.Doctorul mi-a spus ca am o forma de hepatita usoara. Am ameteli, destul de des.
V-as ruga sa imi recomandati dumneavoastra ceva medicament sau tratament, acum iau lagosa si incerc sa tin regim. Multumesc frumos
0
26-01-2010, ora 18:36
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua,
Ce varsta aveti?
Nu va poate recomanda nimeni un tratament de la distanta, pe baza unor simptome subiective.
Ce forma de hepatita usoara v-a spus medicul ca aveti, care e cauza ei?

Uterul marit poate fi dintr-o multitudine de cauze, una din ele fiind si sarcina, deci e neconcludent, dupa parerea mea.

Lagosa este un medicament adjuvant, hepatoprotector.
Un consult cardiologic ati facut? (oboseala poate fi data de o cauza cardiaca, daca apare la un efort mic)
0
19-12-2018, ora 09:58
GolbanD
Nu este medic/terapeut
GolbanD
Buna ziua, poate cineva sa imi raspunda este hepatita sau ce, pielea pe corp este galbena, urina galben bruna, globulele ochilor (albe)sau colorat si ele in galben.
Merg la medic sau sun ambulanta de urgenta.???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de hepatită - cum recunoaștem hepatita
  • Tipurile de hepatită și gravitatea fiecăreia
  • Hepatita - clasificare, tipuri, diferențe și întrebări frecvente
  •