As dori o interpretare a analizelor, daca se poate!

28-04-2009
vladutz2005
Nu este medic/terapeut
vladutz2005
Vladutz are 3 ani si jumatate, e un copil activ si nu a avut probleme de sanatate, doar usoare raceli pana acum, dar am observat ca de la un timp are cearcane, e mai palid si oboseste repede (oboseala se vede prin aparitia cearcanelor); de asemenea e constipat deseori. Am fost cu el sa i se ia proba de sange, de asemnea am dus si probe de scaun si urina. V-as ruga, daca se poate, sa ma informati in legatura cu rezultatul analizelor. Maine voi vorbi si cu d-na doctor despre analize dar ma intereseaza si o a doua opinie! D-ra asistenta care ne-a dat analizele a spus ca e anemic, lipsa de fier, etc. Pot sa va spun ca Vlad mananca alimente bogate in fier, alimentatia lui a fost cat se poate de corecta, (fiecare parinte e interesat sa ii dea ce e mai bun copilului sau), mananca carne (inclusiv ficat), spanac, nu a facut mofturi la mancare niciodata! Bea numai sucuri naturale(fructe si legume proaspete), doarme bine, e putin slabut ce-i drept -greutatea e de 15, 5 kg, dar eu zic ca e ok atata timp cat e in grafic. Am sa va descriu rezultatul analizelor-sangele si urina, rezultatul de la scaun abia maine il avem!
1. Hemoleucograma
WBC -7100/mm3; RBC-4.41 mil/mm3; HGB-11.0g/dl; HCT-33.7%; PLT-324000/mm3; MCV -76.5; MCH- 25.0 pg; MCHC -32.7 g/100ml; LY% -45%; MO% -6%; NE%-44%; EO%-2%; BA%-1%; NESEGMENTATE 2%, MICROCITE, ANIZOCROMIE.
2. ASLO- 300 UI
(Test aglutinare latex, metoda semi-cantitativa.)

3. Creatinina serica -0.66mg/dl
-58.74 miumol/l
4. Glicemie -85 mg/dl
-mmol/l
5. Sideremie -55 miug/100ml
-miumol/l
6. TGO -32 U/l;
7. TGP -11 U/l
8. Proteina C reactiva -NEGATIV
9. Calciu ionic seric -3.99 mg/dl
10. Calciu seric total -9.4 mg/dl
-mmol/l
11. EXAMEN COMPLET DE URINA
Densitate 1025
pH 6
Proteine NEGATIV
Urobiligen NORMAL
Bilirubina NEGATIV
Glucoza NEGATIV
Nitriti NEGATIV
Corpi cetonici NEGATIV
Celule epiteliale RARE
Flora microbiana RARA
RAR MUCUS

Va multumesc!
1 comentarii
0
28-04-2009, ora 21:16
indrix
Nu este medic/terapeut
indrix
buna..este fierul mic intr-adevar --trebuie cautata cauza--ASLO este marisor..trebuie sa fie sub 200 (a avut raceli in gat)!! si poate o usoara infectie urinara:flora microbiana rara.stiu ca fierul se consuma mult in infectii! sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.