Artroza primitiva generalizata

12-05-2013
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Buna ziua

Am citit ca artroza primitiva generalizata nu afecteaza coatele si umerii. Este adevarat?

Sunt femeie, 43 ani, 1.65 m, 78 kg

Ma confrunt cu dureri si cracment la mobilizare in multe articulatii

Ma nedumereste de ce si la articualtiile neportante am dureri;

-mainile ma dor mai ales articulatiile aproape de vf degetelor si baza degetului mare (ecografic nu se vad modificari)
-la coate am cracmente si dureri, inclusiv laterale pe antebrat, inclusiv degetul mic si inelar (afectarea nervului ulnar este determinata si de artroza cotului?)
-umerii au inceput sa ma doara la anumite miscari si cr
5 comentarii
0
12-05-2013, ora 15:43
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
scuze, continuare:
cracmentele sunt tot mai evidente

Credeti ca poate fi vorba de artroza primitiva generalizata?
Multumesc
0
12-05-2013, ora 15:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
"Artroza primitiva" inseamna artroza fara o cauza precisa, insa in cazul D-voastra este vorba despre distrugerea articulatiilor datorata celor 25 kg in plus...deci este o artroza de supra-solicitare mecanica (greutate corporala, efort fizic).
Pe de alta parte, simptomele de la nivelul mainii pot fi legate si de un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-05-2013, ora 16:21
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc. Cracmentele si durerile din maini, umeri, in anumite pozitii si solicitari se pot datora problemelor cervicale?
Daca da, as fi foarte fericita, pentru ca. problemele cervicale le am demult, deci aceasta explicatie ar eliminated celelalte posibile artroze incipiente...
Multumesc f mult
0
12-05-2013, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cracmentele nu au legatura cu sindromul compresiv cervical, insa durerile iradiate de la nivelul antebratului si mainii sunt semne clare de iritatie radiculara cervicala (hernie de disc cervicala).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-05-2013, ora 16:47
Ioanademi
Nu este medic/terapeut
Ioanademi
Multumesc
Scuze ca inca sunt nelamurita, inteleg daca nu aveti cum sa-mi dati mai multe informatii online, fara o consultatie directa.


-Este deci posibil sa fie afectate atatea articulatii de artroza? Chiar daca artroza generalizata nu afecteaza coatele si umerii?
Simptomele nu sunt grave, nu am redoare de dimineata, dar e clar ca progreseaza



Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •