Artroza in stare incipienta - exercitii fizice.

18-09-2012
George.22
Nu este medic/terapeut
George.22
Buna ziua, in decursul acestui an am fost diagnosticat cu artroza in stare incipienta la varsta de 22 de ani. Momentan doar partea stanga e afectata (incheietura mainii stangi, genunchiul stang si laba piciorului stang) si fara prea mari dureri (ci doar lipsa fortei si deranjul in miscari).
Nu mi s-a recomandat sala de forta deoarece risc agravarea bolii, iar inotul nu il pot practica momentan datorita lipsei accesului la un bazin.
As dori sa stiu daca exercitiile cu o bicicleta eliptica sau statica ar fi benefice (pentru picioare) in acest context. Sau exercitii usoare la sala de forta cu greutati mici; orice altceva prin care sa evit sedentarismul si totodata agravarea rapida a bolii.
Alte informatii:
- Inaltime: 185cm
- Greutate: 67kg
- Detin deja o bicicleta eliptica

Orice alte sfaturi legate de aceasta problema imi vor fi de folos.
Multumesc anticipat,
George
2 comentarii
0
18-09-2012, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este extrem de creu credibila aparitia artrozei la varsta D-voastra fara motive intemeiate (traumatisme articulare, sport de performanta etc).
Mai curand, din descrierea simptomelor si mai ales din unilateralitatea lor, ar putea fi vorba despre o problema de tip neurologic.
Prin urmare, sfatul meu sincer este sa consultati si un neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-09-2012, ora 20:48
George.22
Nu este medic/terapeut
George.22
Singurul mod in care as fi putut forta prea tare a fost doar la sala de forta.
Am sa efectuez o a doua consultatie dar si un consult la neurolog. Daca se va dovedi ca a fost un diagnostic fals cu atat mai bine.
Multumesc pentru raspuns, o seara placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •