Artrosinovita genunche

19-07-2014
Olga66
Nu este medic/terapeut
Olga66
Buna ziua!
Sunt o femeie de 48 de ani, 1, 74 inaltime, 79 kg. In urma unei suprasolicitari al genunchelui operat in urma cu 4, 5 luni mi s-a stabilit diagnosticul de : artrosinovita genunche drept, stare postmenisectomie.Intindere LCM, s-a mai gasit un cheag de sange la nivelul coapsei si intinderi musculare ale coapsei. Am dureri foarte puternice. Ce tratament ar trebui sa urmez?

Olga
7 comentarii
0
20-07-2014, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Orice tratament imaginabil are la baza scaderea ponderala (aveti vreo 15 kg in exces, extrem de daunator pentru genunchi) si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-07-2014, ora 18:56
Olga66
Nu este medic/terapeut
Olga66
Multumesc mult pentru raspuns. Si care este parerea D-vs, ca aceasta suprasolicitare a genunchelui s-a produs tocmai din cauza celor 8 genoflexiuni care am fost nevoita sa le fac cu ocazia controlului la medicul ortoped care a efectuat interventia chirurgicala, pentru a-mi demonstra ca genunchele meu este sanatos. (Prin programul recuperator mi s-a interzis sa fac genoflexiuni, in permanenta)
Astept raspunsul Dvs,
Cu stima
Olga
0
20-07-2014, ora 20:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Mai curand supra-solicitarea este cronica, datorandu-se greutatii excesive si efortului fizic exagerat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-07-2014, ora 20:43
Olga66
Nu este medic/terapeut
Olga66
Asa o fi...inteleg de ce nu mi-ati raspuns la e-mailul trimis in privat.
0
20-07-2014, ora 20:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns si in privat, pe mail...e adevarat, cu oarecare intarziere, fiind plecat in provincie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-07-2014, ora 20:47
Olga66
Nu este medic/terapeut
Olga66
Jurământul lui Hippocrate este un jurământ atribuit lui Hippocrate, medic din Grecia antică, care cuprinde îndatoririle morale ale unui medic în exercitarea profesiunii sale. Multe din principiile acestui jurământ sunt şi astăzi valabile, ca păstrarea secretului profesional sau interzicerea relaţiilor intime cu pacienţii. Altele sunt subiecte controversate, cum ar fi interzicerea avortului sau a eutanasiei.

În multe universităţi, absolvenţii facultăţilor de medicină rostesc la sfârşitul ceremoniei de încheiere a ciclului universitar jurământul lui Hippocrate:

'Jur pe Apollo medicul, pe Esculap, pe Higea şi Panacea şi pe toţi zeii şi zeiţele, pe care îi iau ca martori, că voi îndeplini acest jurământ şi poruncile lui, pe cât mă ajută forţele şi raţiunea:

Să respect pe cel care m-a învăţat această artă la fel ca pe propriii mei părinţi, să împart cu el cele ce-mi aparţin şi să am grijă de el la nevoie; să-i consider pe descendenţii lui ca fraţi şi să-i învăţ această artă, dacă ei o doresc, fără obligaţii şi fără a fi plătit.
Să transmit mai departe învăţăturile acestei arte fiilor mei, fiilor maestrului meu şi numai acelor discipoli care au jurat după obiceiul medicilor, şi nimănui altuia.
Atât cât mă ajută forţele şi raţiunea, prescripţiunile mele să fie făcute numai spre folosul şi buna stare a bolnavilor, să-i feresc de orice daună sau violenţă.
Nu voi prescrie niciodată o substanţă cu efecte mortale, chiar dacă mi se cere, şi nici nu voi da vreun sfat în această privinţă. Tot aşa nu voi da unei femei un remediu abortiv.
Sacră şi curată îmi voi păstra arta şi îmi voi conduce viaţa.
Nu voi opera piatra din băşică, ci voi lăsa această operaţie celor care fac această meserie.
În orice casă voi intra, o voi face numai spre folosul şi bunăstarea bolnavilor, mă voi ţine departe de orice acţiune dăunătoare şi de contacte intime cu femei sau bărbaţi, cu oameni liberi sau sclavi.
Orice voi vedea sau voi auzi în timpul unui tratament voi păstra în secret, pentru că aici tăcerea este o datorie.
Dacă voi respecta acest jurământ şi nu îl voi călca, viaţa şi arta mea să se bucure de renume şi respect din partea tuturor oamenilor; dacă îl voi trăda devenind sperjur, atunci contrariul.'
0
21-07-2014, ora 21:41
Marianana
Nu este medic/terapeut
Marianana
Doamna Olga, corb la corb nu scoate ochii, nu stiti ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •