Artrita septica...???

16-11-2009
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua am fost muscata si zgariata la mana stanga acum aproape 2 luni de o pisicuta de pe strada, la 3 zile de la muscatura au inceput sa ma doara foarte tare genunchii si muschii membrelor inferioare iar dupa cateva zile am inceput sa am o si o rigiditate a gatului, iar de atunci aceste probleme nu au disparut. Am facut teste la o luna de la muscaturi/zgarieturi pt. Toxoplasmoza, Chlamydia psittaci (boala de care se presupune ca suferea pisica ) si Boala zgarieturii de pisica si binenteles ca toate au iesit negative.Mi-am facut si alte analize intre care si ASLO care mi-a iesit in limite normale, calciu, magneziu si VSH mi-au iesit desemenea in limite normale, factorul reumatoid mi-a iesit 7 UI/ml (valori normale 0-14). Totul mi-a iesit bine la analizele de sange in afara de formula leucocitara :nr monocitelor si bazofilelor putin crescut si RDW. Am facut si exudatul faringian pt ca am fost si la un medic ORL, mi-a iesit negativ atat pt. candida cat si pt streptococ, nu stiu daca mi-au facut si pt stafilococ! Medicul ORL mi-a spus ca am o laringita foarte urata...nu stia exact cauza acesteia. Am facut si febra primele zile dupa muscatura intre 37-38, 5 si zilele acestea tot la fel.Am luat Augmentin timp de 4 zile imediat dupa muscaturi/zgarieturi dar se pare ca fara folos. La 1 luna de la muscatura am luat tetraciclina timp de 1 saptamana dar nu mi-a ajutat deloc. Am fost si la un medic de boli infectioase acum 2-3 sapt care mi-a spus ca e totusi posibil sa fie vorba de Boala zgarieturii de pisica si ca e posibil ca anticorpii sa apara si dupa 3 luni de la zgarietura, iar eu am facut analiza pt acesta la 1 luna de la incident.Mi-a dat sa iau Doxiciclina si analgezice pt. dureri, am luat 2/zi in prima zi apoi 2 sapt cate 1/zi, s-au mai ameliorat putin simptomele dar nu au trecut.Mi-a dat desemenea si sa ma dau cu crema Diclofenac pe gat si genunchi, dar tot degeaba pt ca durerile de genunchi nu au trecut si nici rigiditatea gatului... Ma dor foarte rau genunchii si muschii membrelor inferioare nu numai cand umblu, tot timpul parca simt tot timpul o usturime puternica acolo mai ales in zona genunchiului iar rigiditatea gatului e prezenta aproape tot timpul.Mentionez ca am 27 de ani iar inainte de acest incident nu am avut niciodata pb cu musculatura si incheieturile, desi faceam fitness intensiv, fugeam si asa m departe! Va rog sa imi spuneti parerea d-voastra si ce ma sfatuiti sa fac.Sa nu uit sa mentionez ca pisica respectiva era bolnava si a murit la 7 zile de la incident : rinotraheita virala felina si chlamydia (nu stia veterinarul sigur daca psittaci sau pneumoniae).Va multumesc si astept raspunsul d-voastra.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.