Artrita reumatoida sau probleme cu coloana cervicala?

30-01-2015
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Buna ziua, de ceva vreme am probleme cu spatele. Mai exact, din cand in cand simt ca sunt mai incordata si ma doare in partea stanga zona omoplat-gat. Durerea nu e puternica si radiaza spre partea laterala a gatului, am si dureri de cap in partea stanga, simt presiune in zona de sub urechea stanga si daca apas ma doare. Uneori cand inspir ma inteapa in spate tot in stanga, la fel si daca stau intinsa in pat si presez zona aceea dureroasa. Deseori ma trezesc ca si cum as fi dormit intr-o pozitie incomoda si nu pot sa intorc capul spre stanga, simptom care tine cateva zile. Atunci cand masez zona dintre omoplat si umar/gat simt un fel de cartilaj/muschi mai inflamat decat in partea dreapta care se misca dintr-o parte in alta.
Mentionez ca atunci cand eram mai mica, aveam dureri de glezne, genunchi, zona inghinala, incheietura mainii ca si cum as avea reumatism dar ASLO mi-a iesit intotdeauna bun iar medicul de familie punea aceste dureri pe seama cresterii. Iar acum in legatura cu spatele imi spune ca poate am tras curent si imi recomanda sa ma dau cu unguente care nu ma prea ajuta. Curent nu am tras pentru ca mereu am grija sa nu stau in frig sau curent. Aceste dureri pot avea legatura cu mononucleoza infectioaza pe care am avut-o in iunie? Cam de atunci am inceput sa simt...sau e din cauza ca am prostul obicei de a sta in pozitii defectoase pe scaun. Adica la calculator de multe ori stau cu unul din genunchi ridicat pe scaun si cu celalalt picior sub mine si inclinata spre stanga, mai imi sustin capul cu mana, dorm pe partea stanga sau dreapta cu mana sub cap si nu suport sa am capul prea jos...deci am si perna si mana sub cap. Ce ar putea fi? Mentionez ca am 20 de ani, 1.70 cm, 60 kg si nu fac sport sau efort fizic. Poate sunt o persoana prea sedentara...de altfel, si mama are probleme cu coloana cervicala din cauza ca la serviciu sta doar pe scaun si are si scolioza, bunicul meu a avut probleme cu spatele.
3 comentarii
0
31-01-2015, ora 11:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre o problema a coloanei cervicale.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-01-2015, ora 17:26
denisa200
Nu este medic/terapeut
denisa200
Chiar daca aceste dureri nu sunt permanente? De exemplu, de ieri ma simt mai bine cu spatele. Mai simt doar putina durere sub urechea stanga.
0
01-02-2015, ora 12:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Un consult la neurochirurg nu poate fi decat salutar.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.