Artrita reumatoida | Forumul Medical ROmedic

Artrita reumatoida

14-09-2012
Monica C
Nu este medic/terapeut
Monica C
Buna ziua ! Numele meu este Monica, am 18 ani si 9 luni, de 10 ani am inceput sa prezint dureri articulare mai exact la genunchi pe atunci mai usoare, cu timpul acestea au devenit din ce in ce mai mari si s-au extins la toate articulatiile, de la osul fetei care imi permite sa deschid gura pana la degetele de la picioare, durerile imi apar DOAR cand depun efort in cursul zilei (eleva fiind, scrisul, mersul pe jos datorita activitatilor scolare, imi provocau dureri zilnice) si la schimbarile meteo. Dupa amiaza cand apar durerile datorita efortului de peste zi fac imi creste temperatura corpului+frisoane in functie de gravitatea durerii, de cele mai mult ori ma dor si muschii mainilor si ai picioarelor, daca nu iau ketonal 150 mg sau dicloreum 150 mg(acestea ma ajuta cel mai mult)risc sa suport dureri toata noaptea si sa ma trezesc cu redoare matinala, au aparut deformari ale articulatiilor metacarpo-falangiene, tumefieri simetrice dureroase la nivelul articulatiilor interfalangiene proximale mana bilateral+impotenta functionala, cracmente la mobilizarea articulatiilor radio-carpiene bilateral, o limitare a exetnsiei la nivelul articulatiilor cotului blateral, cracmente la mobilizarea articulatiilor genunchilor bilateral. In acest timp am facut tratament cu moldamin aproximativ 2 ani cu pauze la 3 sau 6 luni de pe la varsta de 12 ani + calciu, vitamine, tratament cu predninson vreo 6 luni(m-a ajutat catusi de putin, dar dupa stoparea trat. au revenit durerile). Anul trecut am facut tratament cu methotrexat de 2.5, 4 tablete pe saptamana, timp de 9 luni, acesta m-a ajutat doar la ce tinea de redoarea matinala, in rest toate simptomele au ramas la fel. Acum din luna mai fac tratament cu sulfasalazin EN de 500mg, treptat doza crescuta pana am ajuns la 4 tablete pe zi. Pana acum nu am simtit nici o ameliorare datorita acestui tratament.Tin sa mentionez ca analizele imi ies foarte bune intotdeauna cel putin de vreo 2-3 ani cand le repet tot la cateva luni, din acest motiv nici doctorii nu-mi pot confirma exact un diagnostic pentru a putea incepe un tratament corespunzator, tot ce am luat pana acum a fost doar pe baza simptomelor, aspectului fizic al deformarilor. Mi-as dori foarte mult sa-mi vedeti istorisirea pe scurt a ceea ce traiesc de ceva timp incoace, si sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi in ce pot sa fac mai departe sau unde sa mai apelez, si daca pot fi diagnosticata cu altceva in afara de cel dat pana acum pe baza simptomelor si anume cel de artrita idiopatica juvenila, forma poliarticulara si seronegativa, localizari multiple. Va multumesc !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Secretul pentru ameliorarea durerilor artritice s-ar putea afla în micul dejun
  • Hidrogelul care ar putea elibera controlat medicament pentru episoadele artritice
  • Obezitatea, atât cauza, cât È™i consecinÈ›a artritei reumatoide
  • Artrita
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicaÈ›ii termeni)
  • Clasificarea artritelor (caracteristici pe scurt la fiecare)
  •