Imi pocnesc articulatiile | Forumul Medical ROmedic

Imi pocnesc articulatiile

27-07-2015
David-97
Nu este medic/terapeut
David-97
Imi pocnesc articulatiile, mai ales de la nivelul genunchilor.Am 18 ani, nu prea ma dor genunchii dar cand ma aplec imi pocnesc foarte tare.Ce sa fie ?
14 comentarii
0
27-07-2015, ora 22:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cel mai adesea este vorba despre un fenomen benign, fara implicatii patologice.
Situatia depinde insa si de datele personale, pe care nu le-am inteles: sex, greutate/inaltime, sporturi practicate, antecedente traumatice etc etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2015, ora 22:05
David-97
Nu este medic/terapeut
David-97
Baiat, 18 ani, am 1, 72 m si aproape 60 kg.Nu am practicat sport ci doar ore de ed fizica si in vacanta mai jucam fotbal.Sunt speriat pt ca se aud ca niste pocnituri, trosnituri cand fac genoflexiuni.
0
27-07-2015, ora 22:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
In acest caz, ar fi ideal sa evitati tocmai agresiunea articulatiilor, evitand genuflexiunile si mai ales foot-ball-ul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2015, ora 23:18
David-97
Nu este medic/terapeut
David-97
Oricum nu mai fac genoflexiuni de cand au aparut problemele.Dar la orice ce actiune care presupune indoirea genunchilor acestia pocnesc, ce pot face ?
0
27-07-2015, ora 23:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu aveti foarte multe lucruri de facut, in afara de a evita genuflexiunile si sporturile agresive pentru genunchi: foot-ball, jogging, hand-ball, basket-ball, tenis etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2015, ora 23:27
David-97
Nu este medic/terapeut
David-97
Deci nu exista pericolul deteriorii articulatiei ?.Eu credeam ca e dic cauza ca s-a pierdut lichidul sinovial sau lipsa de calciu.Multumesc!
0
27-07-2015, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu exista in medicina 'lipsa de calciu' decat rarissim, de 1 milion de ori mai rar decat va imaginati.
Cat despre lichidul sinovial, nu exista notiunea de 'pierdere de lichid' decat in plagile articulare deschise (infectii articulare grave, fistule articulare, cand exista o comunicare permanenta a articulatiei cu exteriorul etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2015, ora 23:37
David-97
Nu este medic/terapeut
David-97
Deci nu se poate face nimic ? Doar sa nu fortez articulatia.
0
27-07-2015, ora 23:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce va ganditi ca s-ar putea face altceva????
Nu s-a inventat inca vreun medicament pentru cartilaj.
Daca il distrugeti prin efort excesiv, ramane distrus pana la sfarsitul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2015, ora 23:40
David-97
Nu este medic/terapeut
David-97
Nu sunt cunoscator, de asta am intrebat acum am inteles.Multumesc!
0
21-04-2016, ora 16:24
Adrian Dan
Nu este medic/terapeut
Adrian Dan
Buna ziua! Am o problema cu articulatiile. Am 21 ani, 1, 65 inaltime si 60kg, sex masculin. De mic copil practicam sporturi si face-am miscare. In general sunt o fire activa, meseria imi este de Tehnician maseur, dar din pacate am fost nevoit sa renunt sa mai fac masaj deoarece imi pocneau foarte tare incheieturiile. De dinainte de a ma apuca sa fac masaje, simteam si auzeam cracmentari si frecusuri ( ca si cum se frecau oasele intre ele ) la nivelul umerilor, incheieturile mainilor, geniunchilor si daca state-am mai mult de 5 minute in picioare fara sa ma misc, incepea sa ma doara zona lombara. In prezent mi-am fauct si niste analize de sange la recomandarea medicului reumoatolog, analizele fiind in norme NORMALE, iar la final am plecat de la dansul cu cuvintele ``ia-ti un gel intiinflamator``. Dupa cum spune-am, dupa ce m-am lasat de masaj am simtit aceste efecte mai aprofundate la incheieturiile mainilor si la umeri.
PS: nu beau alcol ( consum doar la evenimente ), nu fumez (deloc) si un beau sucuri comercializate ( foare rar cate un pahar ). In general mananc destul de sanatos.
Cu stima Dan Adrian
0
22-04-2016, ora 10:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele mentionate pot fi datorate supra-solicitarii de tip mecanic (efort excesiv).
Nu exista nici un medicament care sa va permita continuarea supra-solicitarii organismului. Acesta "protesteaza" prin dureri si prin cracmente articulare.
Solutia este evidenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-04-2016, ora 15:38
Adrian Dan
Nu este medic/terapeut
Adrian Dan
Va multumesc foarte frumos pentru raspuns, dar in ultima perioada, in afara de a face putina miscare si a avea o viata sedentara nu fac miscare sustinuta. As dori sa va mai intreb ceva, am citit pe mai multe site-uri, iar anumite persoane spuneau de glucozamina. Credeti ca m-ar putea ajuta?
Cu stima, Dan Adrian.
0
22-04-2016, ora 19:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Suplimentele alimentare se deosebesc de medicamente intr-un punct esential: nu s-a demonstrat stiintific eficacitatea acestora.
In cazul articulatiilor, inca nu s-a inventat vreun medicament sau supliment care sa imbunatateasca starea articulatiei.
Ramane doar gestionarea efortului: trebuie sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •