Articulatie sold, contuzii tibie -un posibil diagnostic, ce analize, controale sugerati.

16-01-2013
tudor gheorghe
Nu este medic/terapeut
tudor gheorghe
Buna ziua,
Lovituri repetate din mers de obiecte contondente pe tibia dpt. si recent in urma alunecarii pe ghiata pe partea dreapta (cutie toracica, mana dreapa, picior drept ).
Coastele si osul antebratului ( adica durerile, echimoza) s-au remis 90%

DAR,

1 /Pe gamba dpt. la jumatatea distantei intre maleola si genunchi, zona este inflamata, dureroasa la palpare. Asi putea preciza ca zona se inscrie pe santul dintre muchiul tibiei si m adiacent
Au aparut edeme pe laba piciorului, la nivelul gleznei si chiar toata gamba dpt. pare mai groasa decat gamba stg.
Toata zona cu edeme s-a pigmenat spre rosiatic.
In timpul zilei, ( spre deosebire de momentul trezirii de dimineata), simt o greutate in picioare, incepand de la art. soldului ( ca si cum asi avea picioare de lut)
Am folosit local o crema antiinflamatoare, odihna a picioarelor ( ridicate pe un scaun alaturat)

2/ Zona. sold dpt. usor dureroasa la mers 20-30 min pe jos. Durerea inceteaza la caldura (imbracaminte groasa) si CRED, ca si urmarea a folosirii unui minuscul aparat de fizioterapie ( ELF)

Am optat pentru aceasta sectiune (OSTEOARTICULARE) desi poate fi implicata si o problema de circulatie sanguina.

Va multumesc pentru tot,
Constantina Tudor
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.