Artera vertebrala amprenteaza bulbul rahidian

01-02-2011
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
1. De curand am facut un ANGIO RMN unde a reiesit ca dolicoartera vertebrala stanga dominanta amprenteaza bulbul rahiadian in portiunea sa retroolivara.

2. De asemenea, si pe RMN Coloana Vertebrala au reiesit :
-hiposemnal T2 degenerativ al discurilor C4, C5, C6
-Minin debrod discoosterofic circumferential C4-C 5-C6 C6-C7
-Protruzie discala focala posteoromedian C5 cu baza 8 mm avand 2 mm peste planul osos cu amprenta pe spatiul lichidian anterior
-asimetria calibru artere vertebrale-stanga dominanta
-hernii intraspongioase toracal mediu si inferior, dimunare in inaltime a corpurilor vertebrale, mici deborduri discale circumferential
-hernii disc posteoromdeian T 2, T7 si T8
-osteofite toracal mediu
-dimunare in inaltime a spatiului L5-S1
-Hernie disc posteoromedian L5 cu baza 15, anteoposterior 3 mm, centrata pe spatiul discal cu stergerea grasimii epidurale
-protruzie disc L 1
-Modidifcari spondilo-artrozice cervico-toracale-lombare-dar necompresive medular (ci o amprentare pe spatiul lichidian)

Simptome:
-HIpertensiune arteriala grad inalt-s a ajuns si pana la tensiune 22/13
-dureri cap
-ameteli
-cefalee
-tiuit puternic ureche
-hipoacuzie stanga

3. Datorita hipertensiunii arteriale s-a produs si un Infarct cohlear din cauza careia am ramas cu o hipoacuzie stanga plus tiuit.

Din aceste investigatii reiese ca exista o spondiloza cervicala deformanta plus spondiloze toracale si lombare grave si artera vertebrala amprenteaza bulbul rahidian Poate fi aceasta spondiloza cervicala plus celelate spondiloze si amprentarea bulbului rahidian de catre artera vertebrala o cauza de HIPERTENSIUNE ARTERIALA??
Am citit ie ca atunci cand artera vertebrala amprenteaza bulbul rahidian, acest lucru determina diverse simptome grave, deoarece in bulbul rahidian exista numerosi centri nervosi, si practic este o importanta portiune a trunchiului cerebral.
De asemenea, spondiloza cervicala grava determina Hipertensiune arteriala, in special, hipertensiune arteriala oscilanta. Ce se poate face in cazul acesta?? Exista vreun tratament???
12 comentarii
0
08-08-2011, ora 19:19
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Aduc in discutie un subiect foarte interesant.
Deci, la mine tinitusul si hipertensiunea nu au nici o cauza de genul feocromocitom, renal, etc.
Am facut inclusiv scintigrafie in strainatate si nu am feocromocitom.

Insa raspunsul ar putea fi altul, unul neasteptat si care se pare ca se poare rezolva (este adevarat este un caz atipic, deci sunt putine centrele universitare din strainatate care fac asta, iar sansele nu sunt suta la suta pozitive, dar merita incercat).

Mai precis, in urma unor disutii cu niste medici foarte buni, cauza acestor simptome pe care le am din noiembrie anul trecut, hipertensiune severa, tinitus, vertigo, ameteli, dureri de cap, sangerari nazale, greata, oboseala, diverse disfunctii cardiace si nervoase este. atentie!
Inclusiv medici din strainatate sustin acest lucru, ma refer la neurologi-neurochirurgi.

-Faptul ca dolico-artera vertebrala stanga amprenteaza bulbul rahidian in portiunea sa retroolivara-adica amprenta asupra zonei vestibulare.
De altfel compresiunea asta a arterei vertebrale sasupra medulei, deci bulbului, poate cauza si alte simptome in afara de tinnitus precum nevralgia trigemen-depinde de ce nerv este afectat.

Adica aceasta artera vertebrala stanga care este dominanata si care este o dilatatie anevrismala, practic ea este uriasa in comparatie cu artera vertebrala dreapta, care este hipoplazica, aceasta artera vertebrala stanga face compresiune directa asupra bulbului rahidian exact in zona vestibulara.
De notat ca eu am tinitus permanent pe stanga, si uneori si pe dreapta, dar pe stanga continuu.

Practic datorita acestei malformatii, nu se stie cum si de ce artera asta vertebrala a ajuns sa devina atat de mare (de fapt, este o forma de anevrism arterial vertebral ) si sa faca compresiune asupra bulbului rahidian in portiunea retro-olivara.
Datorita acestei probleme, apare si infarctul cohlear si problemele care se nasc de aici.

Exista o intreaga practica pe acest domeniu cu malformatiile arterelor vertebrale (asimetrii, anevrisme, compresiuni), si se face o interventie chirurgicala care costa in decompresia neuro-vasculara a arterei vertebrale.
Mia jos aveti cateva exemple de decompresiuni neuro-vasculare pe artera vertebrala la pacienti cu probleme asemanatoare: hipertensiune, nevralgii, tinnitus, etc.
Depinde de zona si nervul pe care artera vertrebrala face compresiune, de exemplu pe nervul vetsibular, simptomele vor fi predominant vestibulare etc.

http://www.scribd.com/doc/54850119/BULBAR-COMPRESSION-BY-THE-VERTEBRAL-ARTERY-FOUR-ATYPICAL-CASES
http://archneur.ama-assn.org/cgi/reprint/63/2/234.pdf
http://www.drkuks.com/files/producties/4.pdf
http://lib.bioinfo.pl/paper:15799799

Sunt foarte articole legate de aceasta problema, si exista o sansa.
Eu le recomand celor cu probleme asemanatoare sa isi faca undeva un RMN cerebral la un medic bun si sa isi reevalueze situatia.
Daca aceasta compresiune este cauza, atunci noi, pacientii mai avem o sansa, o speranta.

Chiar daca aceasta speranta vine din strainatate.
0
28-11-2011, ora 11:37
rapsody
Nu este medic/terapeut
rapsody
Buna, cum te mai simti? ce tratamente ai facut?
Tot cautand o legatura intre hipertensiune si spondiloza cervicala am ajuns la mesajele tale.
Si la mine HTA a aparut in timpul unei crize de spondiloza (dureri de cap, ameteli, nevralgie Arnold).
0
30-11-2011, ora 13:16
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
Ideea este ca:
-artera vertebrala stanga dominanta dubla-are 4 mm
artera dreapta are 2 mm

-tot pe artera vertebrala stanga fluxul de sange, adica viteza sistolica si diastolica sunt Duble
adica viteza diastolica stanga 43, diastolica 16, iar pe dreapta viteza sistolica 24, diastolica 7
-tot pe stanga artera vertebrala stanga amprenteaza bulbul rahidian retroolivar
si tot pe stanga exista o ansa vasculara AICA -artero-cerebeloasa care amprenteaza prin contact-vasculo-nervos nervul vestibular acustic.
Eu am Tinnitus permanent de 1 an in cap dar pe stanga.
Intre timp, deceva timp mi-a amorit si mana stanga de la incheietura.
Acum iau Atacand, Millgama, Omega, Magneziu.
Ca sa mai adaug ca am facut si episoade de hipertensiune severa-220/12-si cel mai mult 250-150-adica uriasa la cei 32-33 de ani ai mei, avand greutate normala.
Plus, cateva crize de sindrom vertiginos-probabil Meniere foarte urate.
0
05-12-2011, ora 10:22
rapsody
Nu este medic/terapeut
rapsody
Si ce ti-au spus doctorii? Se rezolva prin operatie? Si tii sub control hipertensiunea?
0
07-03-2012, ora 23:46
Alb07
Nu este medic/terapeut
Alb07
http://www.mdguidelines.com/cervical-disc-disorder-with-myelopathy

mielopatia si hernia cervicala
0
15-02-2015, ora 11:48
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
salut,

am gasit din intamplare acest topic al tau, aceeasi simptomatologie a ta,...culmea este ca si eu tot in aceeasi perioada cu tine, noiembrie 2010, mi s-a declansat totul.
diferenta este ca la mine artera dreapta este predominanta(4.5mm) iar stanga hipoplazica(2.5mm),...asa m-a facut mama !
Simptomatologie mea existenta:
-dureri in zona gatului, la rotirea capului si nu numai
-dureri musculare intre omoplati
-tiuituri in urechi, de fapt in cap (pe stanga, pe dreapta sau amblele parti)
-la intoarcerea brusca a capului senzatie de dezechilibru (mai mult pe stanga)
-partea stanga a capului cateodata dureri si senzatii de raceala
- mai tot timpul am senzatia ca ma impinge cineva de spate

ce-ai mai facut cu acel diagnostic,...se rezolva ???
0
18-02-2015, ora 09:43
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
ce schema terapeutica aveti in prezent?
0
18-02-2015, ora 13:54
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
nu am niciuna domnle doctor ! in afara de rezultatele investigatiilor facute, nimeni nu mi-a dat ceva, ma refer la tratament !
0
18-02-2015, ora 14:44
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
La ce medic neurolog ati fost?
0
19-02-2015, ora 08:57
Florin59
Nu este medic/terapeut
Florin59
pot sa va dau mai multe amanunte(rezultate medicale) pe un mesaj privat ???
0
19-02-2015, ora 09:00
Dr. Macsuta Vlad
Neurologie, Bucuresti
Dr. Macsuta Vlad
da.
0
14-09-2018, ora 07:32
Bubbleclod
Nu este medic/terapeut
Bubbleclod
Buna ziua ! Ati reusit sa găsiți un neurolog care sa va poată ajuta ?...va intreb, deoarece ma regăsesc în simptomele descrise de d-voastra si nici eu nu am un diagnostic si tratament final. Acum trec printr-o criza care mi-a declanșat HTA, până acum am avut doar câteva crize menier sau vppb ( nici ei nu stiu ) hipoacuzie stanga cu accident ischemic cohlear, stenoza carotida st, ...problema este ca sunt in permanenta amețită de 6 ani si fara sa fac mișcări bruște, iar de ceva timp am suprasolicitat coloana si constat ca fac f des pusese de tensiune. Nu stiu la ce medic sa merg. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.