Arsuri solare (?) de gr 2 pe degetele de la maini

21-05-2013
Calista
Nu este medic/terapeut
Calista
Buna ziua. Mi s-a intamplat ceva f ciudat recent. Am fost la iarba verde cu masina si seara cand m-am intors degetele mainii stangi, mai ales inelarul, cu verigheta, imi erau rosii si ma piscau ca de la o arsura. La dreapta e putin, dar insesizabil. Nu am dat prea mare importanta, a doua zi mi-au aparut basici de lichid care s-au spart in cateva zile, dar acum a ramas pielea maronie asa urata si inca se mai descuameaza. Nu stiu ce sa cred, a fost probabil o arsura solara, sa fii fost prin parbriz, sa fii atras verigheta razele solare. Nu am mai patit niciodata asa ceva. M-am gandit ca a fost si o iritatie de la ceva dar pe locul unde a fost verigheta nu sunt arsa, deci cred ca ramane ipoteza arsurii solare f puternice. Problema e cu cicatricea ramasa, cu ce as putea sa ma dau sa treaca mai repede? Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau o parere, multumesc!
1 comentarii
0
22-05-2013, ora 12:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Albusul de ou ajuta foarte mult, insa ar fi trebuit aplicat imediat din seara aceea, dar incearca totusi sa il aplici de cateva ori pe zi si vezi ce se intampla.Albusul se bate un pic apoi se aplica.Oricum cel mai indicat este sa mergi la un dermatolog!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.