Arsuri ale talpilor

18-06-2013
Nico0102
Nu este medic/terapeut
Nico0102
Buna ziuua, Am 50 ani 1.60 si 53kg. Cu rugamintea de a primi un raspuns, in problema pe care o am: in special noaptea am arsuri in talpi, chiar de la genunchi pe pulpa pana in talpi simt arsuri, parca am picioarele grele si nelinistite Nu pot dormi decat cu pastile mirzaten si gerodorm, de cand iau aceste pastile nu am probleme cu somnul dar in schimb partea stanga a fetei nu o simt nu pot lipi buza si ochiul pe partea stanga, numai daca imi fortez muschi fetei. As dori ce consult si ce tratament as putea lua.Care este cauza? Este grav? Va multumesc mult.
4 comentarii
0
18-06-2013, ora 22:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este vorba, cu mare probabilitate, despre o problema de tip neurologic, cerebral sau vertebral.
SE impune un consult clinic la neurolog (este evident ca nu puteti sa va administrati un tratament fara prescriptie expressa din partea neurologului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-06-2013, ora 23:28
Nico0102
Nu este medic/terapeut
Nico0102
Va multumesc din suflet. Sunti un om cu suflet mare, Dumnezeu sa va ajute.
0
08-09-2018, ora 22:25
DAN1989.89
Nu este medic/terapeut
DAN1989.89
Buna ziua. Simptomele mele sunt acestea
Am 29 ani. Sunt barbat. Constitutie - atletic.. - Problema aparuta in urma cu aprox 10ani - acum fiind mult mai severa.
*Am arsuri și intepături la talpi cam tot timpul ( mai putin cand merg).
*Memori aeste cam slaba (nu pot sa mai retin informatii, nu pot sa mai memorez un text, )
# si cam de 1 luna de zile resimt si niste intepaturi in brate, nu la fel de puternice si dureroase ca acelea de la talpi.
*mainile si picioare mele (ca o completare - am platfus) sunt reci de cand ma stiu.
* am facut - doppler venos, rezultatul fiind - insuficienta periferica cronica venoasa
* am facut - dopler artere, rezultatul fiind - arterele de la gamba in jos sunt mai subtiri decat ar fi normal.
* chirurgul vascular, vazand analizele - a zis ca pt maini si picioare reci nu are cum sa intervina chirurgical.
* totusi..a recomandat ca si tratament - vessel due + pentoxi retard +aspirin cardio.
apoi mi-a recomandat sa merg la neurolog pentru problema cu #arsurile din talpi#
* neurologul a recomandat EMG (electromiografie). EMG facut de doctor Beșleaga, din Bup***aesti. Reesind ca am polineuropatie senzitiva.
* Pentru polineuropatie senzitiva (descoperită prin EMG), neurologul de la braila # Dumitrescu Diana # : a prescris tratamentul - duloxetina (1 seara)+neurohelp (1dimineata)+anxiar (jumate dimin jumate seara) – tratament urmat pentru o perioada de 1 an - @ nu a avut nici un fel de rezultat impotriva arsurilor din talpa.
* si pe langa tratament a recomandat sa fac analize – printre care - imunoelectroforeza+ determinare plumb + determinare merp***a in sange si antinucleoni ana – aceste 4 analize au fost negative.
* apoi un neurolog de la Ploiesti recomanda sa fac RMN coloana lombara ( Rezultatul fiind -mici hernii) si sa refac emg-ul( rezultatul – nu sunt semne de afectare neurologica)
& după toate acestea de mai sus, a întrerupt tratament dat de primul neurolog, pentru ca nu se confirmase neuropatia..
*am facut test de glicemie și a ieșit 98. deci nu este de la diabet.
* apoi am mers la neurolog din constanta. Acesta a recomandat rmn cerebral si emg. Rmn – ul a fost recomandat deoarece, pe langa arsurile de dinainte, acum am precizat doamnei doctor, faptul ca nu pot sa retin, nu pot sa invat.
* recomandarea doamnei doctor a fost sa urmez tratament cu acutil pt memorie si deficit de atentie
* rezultatul la rmn este: aspect cerebral normal irm. Sinuzita crnica frontala stanga. Etmoidita. Mucocel maxilar bilateral.
Emg -ul urmeaza peste 3 sapt.
*a rezolvat cineva o problema asemanatoare ? S-a descoperit cauza și au tratat-o???
Mulțumesc!!!
0
09-09-2018, ora 09:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Din extrem de lunga D-voastra expunere nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: ce greutate/inaltime aveti?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.