Arsura in nas si gat

02-05-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati. De cateva luni am o arsura in nas si in gat. Tusesc si am o presiune pe muschii din zona marului lui adam. Ce poate fi? Cand palpez muschii se simt inflamati. Va rog mult sa ma ajutati. Am si o rinita alergica primavara si vara si iau Borenar.
5 comentarii
0
02-05-2015, ora 10:40
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Am omis sa spun ca si cand vorbesc imi simt obosita zona aceea ce inconjoara marul lui adam. Am avut si candidoza care am tratat-o. Am palpitatii. La inima nu am nimic.La ORL am fost la inceputul lui aprilie si aveam senzatia atunci ca mancarea se opreste in acea zona. Plus de asta de acolo mancarea merge cam greu pre stomac. Sunt baiat si am 20 de ani. Multumesc!
0
02-05-2015, ora 16:03
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Eu am mancat o conserva de peste si am simtit ca mi-a ramas in gat. De atunci se intampla lucrul acesta.
0
03-05-2015, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ai probleme mari la nivelul tractului digestiv..stomac, intestine
2 am mai scris pe forum
-arsurile din gat sunt de la refluxul gastro-esofagian si alimenttaia incorecta
-alergiile sunt de la un colon intoxicat.. care nu mai poate elimina toxinele din organism
3 citeste ce am mai postat p forum la acste 2 subiecte
4 ca si consult... trebuei sa mergi la Gastrologie
si la un medic nutritionist
0
04-05-2015, ora 07:56
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Multumesc de raspuns domnule doctor! De dimineata m-am trezit cu o durere in gat si un ganglion submandibular mai sus de marul lui adam care nici nu iti dai seama ca e acolo doar daca il palpezi. La ORL am fost acum o luna si am avut o nevralgie de trigemen, sinuzita si dupa aceea am revenit si mi-a gasit o infectie cu candida orofaringiana. De la ce poate fi acel ganglion care este mobil si nu deranjant in afara faptului ca am o senzatie de nod in gat si de astazi o durere moderata in zona marului lui adam. Tot de la reflux este? Am si o tuse cu sputa (m-am lasat de fumat acum 4 luni dupa 4 ani de zile). Sa aiba vreo lagatura. Mentionez ca am fost si stresat in ultima perioada.
0
04-05-2015, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. problemele care le ai sunt de origine gastrica
1 afecteaza direct prin reflux
2 afecteaza indirect prin proasta digestie, malabsorbtie de nutrienti necessari celulei sa activeze normal..si de aici si diverse boli in diverse organe
3 mai putin examineazate singur
pune mai putine intrebari
mergi la gastrolgie pentru investiagtii
cauta un medic nutritionist si faci ordine in stilul de viata si alimentatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •