Arsura cu acid sulfuric

15-09-2013
Gabryela90
Nu este medic/terapeut
Gabryela90
Buna ziua. Recent am fost internata la Spitalul de arsi Casa Austria din Timisoara, pentru o arsura cu acid sulfuric, aproximativ 2 L. Accidentul s-a intamplat la locul de munca, sticla de acid s-a spart pe picioarele mele: coapse si genunci si laba piciorului drept. Medicul mi-a spus ca arsura este de grad 2 B si ca daca, peste noapte, va trece la gradul 3 va fii necesara grefa de piele. Din fericire a doua zi arsura arata bine, iar grefa a iesit din discutie. Am primit 3 injectii cu Gentamicina, una cu Ketonal, 4 perfuzii cu Glucoza si crema Dermazin. Medicul mi-a zis ca nu voi ramane cu cicatrici si ca pielea se va regenera frumos. Am fost internata 2 zile si recent m-am intors acasa, trebuie sa ma dau in continuare cu Dermazin de 2 ori pe zi. As vrea totusi sa stiu daca exista vreo crema care sa imi garanteze faptul ca nu voi ramane cu cicatrici. Va multumesc !
3 comentarii
0
16-09-2013, ora 11:08
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
exista.

chiar acolo, mama mea a primit pt acasa (mai demult)
o crema alba (ca o pasta de var-arata)..NU i-am retinut numele
era preparat si doar pt arsi-era...NU se gasea-n farmacii
si
NU a ramas nicio urma.nicio cicatrice

cele bune,
0
17-09-2013, ora 21:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Pentru epitelizare, in cazul unei arsuri superficiale necomplicate, eu prefer Actovegin 20%, 1 aplicatie de 2 ori pe zi, pana la vindecare. Eu folosesc crema Dremazine pentru debridare (curatire) si ulterior Actovegine 20 %. Numai bine
0
20-09-2013, ora 11:06
Gabryela90
Nu este medic/terapeut
Gabryela90
Multumesc pentru raspunsuri. Intre timp am fost la control si pentru ca ona arsa se exfolia am primit 2 creme: Cicatrol pentru pielea noua, rozalie, si Epitelin pentru zona neexfoliata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsurile cu substante chimice - primul ajutor
  •