Aritmii - probleme cu inima - nervozitati. Ce tot am? | Forumul Medical ROmedic

Aritmii - probleme cu inima - nervozitati. Ce tot am?

28-12-2008
seby2193
Nu este medic/terapeut
seby2193
*Va rog frumos cititim mesajul si poate ma puteti ajuta intr-un fel cu un sfat*


Am 15 ani, sunt baiat. De cateva luni, simteam cate o bataie aiurea a inimii uneori, ca si cum ar fi un tun care ataca, inima bate ulterior normal pana la un moment dat ce izbucneste o bataie mai maricica, dar rar si nu la efort. Cu ceva timp in urma, acum vreo 2 saptamani, am facut un atac de panica din cauza unor palpitatii care m-au speriat. De atunci, am ramas foarte speriat. Sunt stresat si am inceput sa nu pot dormi si sa am aritmii mai des, uneori de cateva ori pe ora. Nu se simt fizic, doar cu mana, dar deranjeaza. Cand am facut atacurile de panica, am facut toate analizele si nu am nimic. Am vreo 7-8 EKG-e [n.r. electrocardiograme] pe care nu apare nimic. Mi-au zis ca, daca aveam o boala de inima, ar aparea ceva. Intrebarea mea este: pot fi aceste aritmii pe baza nervoasa? Sunt agitat, mereu atent la corpul meu, sunt depresiv din cauza asta, ipohondru! Sa ma duc iar la spital pentru inima? Rau nu mi-e deloc, nici cand am aritmii, dar... ma fac sa ma agit si mai mult si tot asa... un cerc vicios! Multumesc anticipat! Sanatate!
5 comentarii
0
28-12-2008, ora 13:55
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga Seby, daca te-au vazut doctorii si ti-au zis ca nu ai nimic cu inima stiu ei foarte bine.
Poate faci caderi de calciu pe fond nervos.
Sa ai o viata sanatoasa, sa nu stai mult pe net, sa stai in aer liber, ( bine, acum e ger, in general).
Nu te mai speria incearca sa ignori aceste batai puternice cum zici tu.
Inteleg ca te-au ascultat medicii la inima.
Sa nu bei cola, cafea, sucuri cu acid.
mananca fructe, miere, proteine si mai ai nadejde si in Dumnezeu, nu te va lasa.
Numai bine si sanatate!
0
28-12-2008, ora 14:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Seby, tu daca de la 15 ani te agiti si te zbuciumi in halul asta, peste 10 ani unde te gasim?In spitalele de psihiatrie.Stai linistit, ce tot ai, daca atatia medici ti-au spus ca nu ai nimic, inseamna ca nu ai nimic si totul se petrece pe fond nervos.Esti atat de tanar ca nici antidepresive sau sedative usoare nu trebuie sa iei.Stai mai mult cu prietenii, colegii tai, sau cauta sa-ti faci noi cunostinte, iesi la plimbare, la sanius, patinoar, la un spectacol, fa un sport, ia-ti abonament la o sala, mananca si odihneste-te bine, nu fuma, consuma fructe multe, citeste o carte, mergi in vizita la o ruda, telefoneaza unei colege, etc si nu te mai gandi ca mosnegii la boli, caci chiar ai sa te imbolnavesti.Intra intr-o farmacie naturista si cere ceaiuri calmante. Repeta-ti zilnic in cap, de zece ori pe zi :" sunt tanar, plin de energie si corpul meu este perfect sanatos; pot face absolut orice caci nu am nici o problema".Daca nu prea ai prieteni si-ti dau voie parintii iti poti lua un animal de companie.Sarbatori fericite!
0
27-01-2009, ora 12:26
cornelus_d
Nu este medic/terapeut
cornelus_d
ce sa zic, si eu am aceleasi probleme de multi ani, am trecut pe la multi medici cardiologi insa din zeci de ekg si holter nu a reiesit nimic.Ma confrunt cu aceasi problema ca si tine, palpitatii si aritmii.Ca un sfat care ma ajutat insa cu efect temporar a fost coenzima q10 luat impreuna cu omega 3, pot spune ca mi-a facut bine insa temporar, poti incerca si tu si te mai sfatuiesc daca poti, atunci cand ai o palpitatie incearcasa uiti cat mai repede si sa nu stai sa analizezi si sa te stesezi pe aceasta problema.bafta!
0
19-05-2009, ora 08:49
betty_76
Nu este medic/terapeut
betty_76
si eu ma confrunt cu aceeasi problema, prima data s-a intamplat acum 5 ani cand m-am trezit intr-o dimineata cu aritmii nu am bagat in seama insa a fost din ce in ce mai rau, , pana la urma am ajuns seara la urgenta la institutul inimii unde am fost internata cu fibrilatie.si eu am avut holter.mi-au facut o serie de ekg-uri...mentionez ca am un medic foarte bun.concluzia a fost ca nu am nimic cu inima.am facut tratament cu propafenona.Dupa ceva vreme din nou au aparut aritmiile m-am intors la control am facut tratament timp de 3 luni cu cordarone a fost foarte bine.dupa un 1 sau 2 iar au aparut problemele...din nou la control am facut tratament o luna de zile cu betalok zok iar a fost bine si de 2 saptamani au aprut din nou problemele este adevarat ca in ianuarie am fost operata de endometrioza si dupa operatie am facut tratament cu dipherelin.3 luni de cosmar cu bufeuri, insomnii etc.inca nu mi-a venit ciclul menstrual si cum spuneam de 2 saptamani am aritmii, puls mare, tensiunea a fost mare.acum nu stiu daca am facut bine sau nu dar din motive financiare nu am reusit inca sa ajung la medic si de 4 zile m-am apucat sa iau cordarone in prima zi 3 tb, a doua zi 2 tb, a treia zi 2 tb, iar in urmatoarea zi cate 1 tb.
Azi sunt in a 5 zi de cand iau cordarone si m-am trezit cu aritmii mi-am luat tensiunea si pulsul era eronat deci clar aritmie.Nu mai stiu ce sa cred.poate fi hormonal acum ar fi timpul deja sa imi vina cm.tot astept si ma gandesc ca o sa se termine si palpitatiile astea.Pana la urma s-a reglat pulsul dar traiesc cu frica.
0
16-09-2009, ora 21:33
dienuka
Nu este medic/terapeut
dienuka
Acea bataie a inimii "aiurea" sau in plus se numeste extrasistola. In foarte multe cazuri este pe sistem nervos sau consum de tutun, cafea, oboseala. Ma intreb totusi de ce toata lumea are impresia ca este ceva organic. Mergem peste tot sa ne controlam la toate organele dar uitam totusi esentialul si anume psihicul, care practic poate controla si de ce nu, schimba multe in bine sau in rau, in functie de modul in care gandim. Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: