Ar trebui?

16-02-2009
mishutza
Nu este medic/terapeut
mishutza
Buna ziua.Sotul meu are condiloame, de aproape un an.Le-a taiat(medicul de familie prima oara, cand erau doar doua), apoi au aparut vreo 20, apoi au fost cauterizate, acuma sunt vreo 50 sa cred, si de vreo luna are si cativa in zona anala.Noi locuim in Germania, nici unul dintre medicii de l-au vazut nu i-au spus nimic despre stimularea sistemului imunitar, tot tratamentul lor este local, adica disparitia negilor.Din pacate ei tot reapar.Mmomentan suntem in concediu in Romania si vom vizita si aici cativa medici.
Problema mea este urmatoarea.Negii lui sunt la baza penisului, deci, chiar daca folosim prezervativ, eu tot intru in contact cu zona plina de negi.Am fost la ginecolog, mi/a spus ca el nu observa nici un neg, exterior sau interior, colul uterin arata ok, lama e ok.Bun, pe moment m-am bucurat.Dar, totusi, nu ar fi trebuit sa mi se faca un Papanicolau macar?Sa nu mai vorbesc de tipizarea virusului.Acuma e posibil ca mediculk sa aiva dre[tate, si eu sa fiu cea nebuna, ca numai negi vad in jurul meu de un an de zile.Sa stau calma si sa cred medicul, sau sa merg la altul.Deci singura analiza ce mie mi s/a facut a fost lama.si mi-a taiat de aoclo o bucata de piele ce i se parea lui ca ar fi un neg, dar nu era sigur, si a trimis-o la biopsie.Din fericire nu a fost un neg.
A doua intrebare, primii negi ai sotului meu, au aparut in locul unde se taiase cu o lama pe cand se radea.E posibil ca asa sa fi capatat virusul?Oricum ei au aparut la vreo 2 saptamani dupa o operatie, deci cand banuiesc ca sistemul lui imunitar era destul de slab.
Deasemenea, am numerosi noduli la ambii sani.Durerosi.Medicul i-a palpat, si in urma analizeleor la sange, a decis ca sunt hormonali.am prea multi hormoni masculini.Voi incepe in aceasta luna tratamentul cu anticonceptionalele Valette.E de ajuns o palpare pt a stabili de ce natura sunt nodulii mei?
Precizez ca am 27 de ani, 3 sarcini din pacate nefinalizate.
Sper sa ma puteti lumina.
Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.