Aplicarea tincturii de propolis direct pe amigdale

27-04-2015
biggie_mac
Nu este medic/terapeut
biggie_mac
Am amigdalele un pic rosii de cateva saptamani, ceea ce duce la o durere mica seara in gat. Desi am incercat mai multe solutii la indicatile medicului (bioparox, tantum verde) nu par sa isi faca efect. M-am gandit sa incerc tinctura de propolis (30%) pt ca de regula ma ajuta foarte mult in alte probleme. Am luat un spray de tantum verde (din acela cu tubulet lung sa se poata aplica spray-ul mai precis) si am inlocuit continutul cu tinctura de propolis si am aplicat direct pe amigdale.
M-a cam usturat si incep acum sa ma gandesc ca nu cumva tinctura sa fie prea 'puternica'? Am vazut pe net ca spray-urile de gat care contin propolis de regula contin mai putin propolis si nu contin alcool. In acelasi timp insa faptul ca ustura de regula ar trebui sa fie un semn bun. Oare este in regula sa continui acest tip de tratament?
3 comentarii
0
27-04-2015, ora 12:28
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Nu cred c-ar putea apare complicatii serioase de la acest tratament;
eventual diluati foarte putin tinctura cu apa plata sau inlocuiti tinctu-
ra cu tablete masticabile de propolis cu vitamina C. In oricare din aces-
te variante (tinctura sau solutie), e foarte important ca aproximativ o
ora dupa sa nu beti si sa nu mancati nimic, pentru a mentine cat mai bine
efectul local.
0
27-04-2015, ora 15:20
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Solutie Mandl de la farmacii care prepara trebuie ! In acea solutie (un fel de gel aproape) mai poti adauga si cateva picaturi de tinctura daca vrei dar nu cred ca mai e necesar !
0
27-04-2015, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Am scris sute de postari pe forum unde explic ca rosu in gat sau amigdalele rosii
pot fi iritate ca rezultat de la un reflux gastro-esofagian
sau de la alimentatie cu acru, cu otet, lamaie, sucuri sau citrice
NU este indicat sa folosesti tab de supt care contin Lamaie si VIt C.. agraveaza acel rosu de pe amigdale !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul