Apendicita, durere abdominala, intindere sau ruptura musculara ?

24-04-2013
iongab
Nu este medic/terapeut
iongab
Buna ziua,

As dori si eu cateva pareri avizate pentru o problema medicala.

Sunt barbat, 25 ani, fac sala (bodybuilding) si practic de aproximativ 2-3 ani k1 full contact (kick boxing). In ultima perioada renovez si un apartament si am carat... zeci poate sute de saci de materiale, moloz si multe altele, in general cu grija dar m-am mai nimerit si imbracat 'de iesit in oras' si am pus presiune mai mare pe spate pentru ca sa nu ma murdaresc.

Initial la sala de forta cand faceam niste echere (abdomene prin care ridicam si picioarele si corpul am simtit o durere in partea dreapta.. jos cam in zona apendicului.
M-am oprit putin, am continuat cu alte exercitii pentru abdomen mai usoare si nu am mai simtit durere. Dupa care m-am urcat pe banda de alergare si dupa 5 min mi-a amortit piciorul drept. Inainte cu o zi de sala am fost la k1 si am facut cateva reprize puternice unde imi aduc aminte ca am incasat 1-2 picioare pe partea laterala dreapta (lovituri mai puternice). Nu am simtit nimic pe moment, m-am lovit si mai tare.. si nu am avut probleme sa raman cu dureri.. etc. de fapt nici pe moment nu m-a durut din cauza adrenalinei.. etc.
In zilele urmatoare am tot carat saci, 40 saci x 25kg singur... etc.

Luni - Marti a inceput o durere ca de apendicita, in partea dreapta jos, nu am avut insa greturi/febra/varsaturi/constipatie/diaree, am fost la control la dr de familie m-a controlat si mi-a zis ca nu e apendicita si probabil vreo intindere ligamentara/musculara.
Marti seara am avut dureri si mai mare si am mai mers la un control la Municipal unde m-a consultat un chirurg ce mi-a zis ca nu e apendicita si am facut o ecografie unde mi-a zis ca nu se vede nimic si ca am rinichii linistiti.. bla bla ca nu e de la rinichi.

Am inceput sa iau ceva Nurofen si inca un antiinflamator si sa ma dau cu fastum gel. Spre weekend durerea a mai persistat insa s-a lasat spre partea lombarica la coloana).

Durerea la spate s-a accentuat si practic cea din fata a cam disparut, si cu fastum gel a disparut si cea de la spate.

A reparut durerea din fata dupa cateva zile si partial cea din spate... nu imi pot da seama daca au legatura dar tind sa cred ca da, ca parca se muta din spate in fata si invers.

Am facut analizele de sange iar leucocitele au iesit 7, 9.
Am facut si un RMN zilele trecute si mi-a iesit la coloana: 'Discreta protruzie subligamentara a discului iv L5-S1 si discret aspect defenerativ al acestuia. Canal rahidian lombar normal dimensionat.'

Am fost si la un ortoped si m-a trimis la neurolog (unde ma voi duce maine). Intre timp aseara cand consumam bere, au aparut niste intepaturi usoare tot in partea din fata dreapta, daca ma palpez (cum m-au palpat doctorii) nu ma doare. Daca tusesc provocat chiar f.tare... tot nu ma doare. M-am dat cu fastul gem si untul pamantului si durerea nu mai era azi dim cand m-am trezit.

Acum simt din nou un usor discomfort la spate. Deocamdata nu iau nici un tratament pt spate.
Tin sa precizez ca durerea nu s-a dus in testicul si cateodata am avuto si in partea stanga a bazinului (rar.. dar am avuto de cateva ori). Si de 1-2 ori parca am simtit durerea si in inghinali. La sala facem si foarte mult streching (sfoara/spagat).. m-am fortat in ultima perioada destul de mult.
Urinez ok, fara dureri, scaunul este normal... mananc in general sanatos si beau multa apa plata (4 L/zi).
Am mai baut in ultima luna o bautura cu L-carnitine, de la o firma destul de buna.. nu ceva ieftin.

Astept ceva sfaturi.
Poate fi totusi o apendicita care ma supara in fata, sau o persista o durere de la muschi/ligamente.. nu ar fi trebuit sa treaca in 2-3 sapt?. Intre timp am cam intrerupt sala.. insa am fost vreo 2-3 zile la fotbal intre dureri.. si am alergat destul de mult.
Poate fi durerea din fata tot de la spate ?

Va multumesc mult pentru rapdare si timpul acordat !
1 comentarii
0
25-04-2013, ora 15:01
iongab
Nu este medic/terapeut
iongab
astept un raspuns.
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.