Apendicita? Diagnostic dupa eco. Rog o parere avizata urgent. | Forumul Medical ROmedic

Apendicita? Diagnostic dupa eco. Rog o parere avizata urgent.

29-12-2012
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, un prieten de-al meu a inceput sa aiba alaltaieri dureri foarte puternice in partea dreapta jos si in zona stomacului, a fost la medici si e suspect de apendicita, a fost initial la o doctorita i-a facut un eco si i-a spus ca nu se vede nu stiu ce pe eco si ca ar fi o mare posibilitate sa fie de la apendice dar nu e sigura ci sa vada cum evolueaza zilele urmatoare, azi a fost la un alt medic care i-a facut un eco si i-a spus ca se vede apendicele inflamat, nu contest priceperea medicului respectiv dar se poate pune un diagnostic klarr de apendicita doar dupa un eco? Am inteles ca e un aparat de eco mai performant...nu stiu ce sa spun... Nu trebuia in mod normal sa-l trimita si la analize de sange pt. a pune un diagnostic klarr de apendicita? Momentan i-a dat antibiotice... Din cate am inteles sunt mai multe afectiuni care pot da dureri de genul. Rog o parere avizata cat mai urgent pt. ca nu e de stat asa in caz ca e totusi apendicita. Ce parere aveti? Ce e de facut? Oare sa mearga si la un chirug? Ce ar trebui sa faca? Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
29-12-2012, ora 16:50
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1. NU am auzit ca apendicita sa poata fii depistata la eko;
2. la urgente medicale, prin analiza sange si-un consult din partea chirurgului
poate spune daca e sau nu.
Si eu am ajuns odata si nu a fost.
DAR trebuie musai sa mearga,
vin sarbatorile,
vor fii apoi doar dr de garda si
Doamne fereste sa nu faca peritonita!
Sanatate maxima!
.
mergeti urgent si veti stii...
p.s.
spunea acolo un medic ca,
daca-i apendicita NU e voie antibiotic...
scz daca am retinut- gresit.
cele bune,

este cumva SI constipat?
durerile ar avea si-o cauza.
0
29-12-2012, ora 17:51
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Multumesc tare mult de raspuns, se pare ca l-a trimis ulterior si la ceva analize de sange si i-a spus ca e apendicita dar neoperabila inca... deci are apendicele inflamat dar nu e pt. operatie momentan... Momentan ia antibiotic, se cheama Normix... Nu stiu ce sa spun... Ma gandesc ca i-a dat antibiotic crezand ca poate asa trece inflamatia...
0
29-12-2012, ora 21:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
e ok.asa mi-a zis si mie si-au trecut de atunci de 15 ani.
Cele bune,
0
29-12-2012, ora 23:30
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Se poate depista la evo dar trebuie sa fie cineva priceput...
0
30-12-2012, ora 00:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
??!!??
detaliaza...
0
30-12-2012, ora 10:33
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Scuzes-aintrerupt aseara. Ideea este ca se poate vedea la ecografie inflamatia, sau perforatia sau necroza, sau cat de inflamat este apendicele. Probabil sunt mai multe conditii care trebuie indeplinite, la asta nu ma pricep, stiu doar ca ecografia este buna ca metoda de diagnostic si un medic poate sa se orienteze asupra pasilor urmatori. Iar pastile gen normix, presupun ca se dau ca sa scada flora adunata acolo in apendice si deci sa scada inflamatia...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •