Apelez la experienta dvs

23-04-2011
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Am periodic stari de greata foarte accentuate insotite de repulsie fata de mancare.Dupa cateva ore mi se face foame, mananc si apoi apare din nou greata. Am facut numeroase analize din sange, toate in parametrii normali, echografie abdominala, ficat, pancreas, rinichi-normal, colecist cudat, malformat fará pietre. De la gastro mi s-a recomandat controloc, debridat excluderea stresului si a alimentelor care -mi fac rau.Fac tratamentul de sase saptamani dar grata vine si pleaca cand vrea ea. Toata saptamana am mancat numai urda, telemea desarata, fructe din compot, fulgi cu iaurt si totusi mi-e greata, ma ia, ma lasa ce am sa fac la masa de Paste nu stiu.Ceea ce mi se pare ciudat este ca atunci cand mi-e greata o simt ca vine parca si din stomac dar parca simt ceva la baza craniului, la ceafa si o presiune pe tample.nu stiu ce analize sa mai fac, de aceea apelez la experienta dvs, s-a mai confruntat cineva cu o asa stare de greata?
2 comentarii
0
24-04-2011, ora 10:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Hristos a Inviat!

- analiza din fecale, ti-ai facut??
1. s-ar putea sa ai oarece paraziti intestinali;
2. s-ar putea sa ai helicobacter pilori;

Ambele le poti face si din analiza fecale si costa : prima 13 lei si a 2-a 45 lei.

Celelalte simptome ce le ai de dimineata DUPA greata,
sunt de la starea ta de anxietate DATORATA starii de greata si supararii tale "..of..iar mi-e greata"...

3. ai luat vreun colebil sau/si triferment SA VEZI macar DACA, iti trece starea de greata?

Eu, prin toate cele 1.2.3.am trecut m-am tratat, acum fiind bine.

Sanatate si s-auzim de bine.
0
24-04-2011, ora 19:00
vic1955
Nu este medic/terapeut
vic1955
Adevarat a inviat, multumesc din suflet lucia ca ti-ai facut timp in aceasta perioada de sarbatoare sa-mi raspunzi.
Analiza ptr HP din fecale am facut-o - negativ dar parazitii nu. Triferment iau de obicei la masa de pranz, sau cand consider ca a fost ceva, , mai greu". sincer nu-mi dau seama daca ajuta sau nu ptr ca in ultimul timp greata apare si trece fara sa o pot lega de alimentatie, poate doar stresul este in ultima perioada foarte mare si insomnia, dorm pe noapte doar 5-6 ore nu ca nu as avea timp dar nu pot, odata trezita asa raman.
Multumesc inca o data si daca mai ai ceva sfaturi ptr mine le astept cu nerabdare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici