Aparat de depistare cancer mai devreme

26-09-2008
glogojeanu2006
Nu este medic/terapeut
glogojeanu2006
Acum doua-trei luni s-a anuntat la TV ca a fost adus in tara un aparat de ultima generatie, care depisteaza tumorile mai devreme cu 6 luni decat celelalte aparate clasice (tomografe, RMN, etc). S-a anuntat atunci unde a fost instalat acest aparat si costul analizelor - destul de ridicat, deoarece se face prin utilizarea unei substante sau celule radioactive, care se consuma toata in cadrul unei analize si se aduce din strainatate.
Doresc sa stiu unde este acest aparat, la ce unitate medicala, ce fel de cancere depisteaza cu succes, costul unei analize si daca are posibilitati de depistare a bolii Alzheimer in stadiu incipient.
2 comentarii
0
26-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
pentru depistarea tumorilor ;Centrul de Diagnostic Pozitron-Diagnosztika PET/CT Oradea, b-dul Gen. Magheru nr 1, -----------* Mai este si tomografia cu emisie de foton-SPECT dar nu stiu adrese. In boala alzhaimer, din stiinta mea, cele doua tehnologii :PET/CT si SPECT nu sunt utile in diagnosticul incipient (adica sa o depisteze in faza de debut). Nici macar la o autopsie, prin studiul sectiunilor din creier, nu se poate spune ca persoana a avut un inceput de Alzhaimer!! Totul, pentru ca este dificil de diagnosticat ac. boala in stadiul incipient.

(*modificat de admin)
0
27-09-2008, ora 00:00
gina florentina
Nu este medic/terapeut
gina florentina
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati sa obtin o programare la dl prof. dr. Carol Stanciu pentru efectuarea unui control complet gastroenterologic incepand cu data de 01 octombrie 2008. Va multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.