Aparat aerosoli in tratarea sinuzitei

30-03-2010
raluca11
Nu este medic/terapeut
raluca11
Buna ziua.

Am probleme cu sinuzita de vreo 3 ani.am facut tot felu de tratamente si cu antibiotice dar tot degeaba, scap 2-3 luni si revine.As vrea sa stiu daca mi-as cumpara un Aparat Aerosoli Nebulizator mi-ar fi de ajutor?
Stiu ca trebuia sa fac inhalatii pentru fluidificarea secretiilor dar nu prea mai imi vine sa stau cu capu deasupra oalei cu apa fierbinte avand in vedere ca vine caldura. Asta iarna am tot facut inhalatii asa si m-au ajutat.
As vrea sa stiu ce solutii se pun in aparatele respective?eu foloseam inhalator cu eucalipt, as putea sal folosesc si in aparat, trebuie dizolvat in ser fiziologic?
Nu as vrea sa fac comanda la un astfel de aparat daca nu ma ajuta cu sinuzita.
Astept cu nerabdare un raspuns.

Va multumesc anticipat
6 comentarii
0
30-03-2010, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. ajuta aparatul de aerosoli.
exista mai multe retete de tratament.. adaptate la simptome si boli.
se poate si cu eucalipt !!!
0
30-03-2010, ora 14:42
raluca11
Nu este medic/terapeut
raluca11
multumesc pentru raspuns.tocmai am facut comanda la un astfel de aparat (nebulizator Speedy) sper sa fie si bun.
0
30-03-2010, ora 17:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pt. sinuzita este mai eficient un tratament homeopat la un medic homeopat cu experienta. Eucaliptul cat de bun nu poate ajuta pe toti si acelasi lucru se poate spune despre orice medicament si metoda folosita.
0
20-04-2010, ora 12:26
raluca11
Nu este medic/terapeut
raluca11
Domnule doctor mi-am cumparat aparatul de aerosoli si am un inhalator pe baza de propolis, as vrea sa stiu cum sa-l pun in aparat, diluat in ser fiziologic sau in apa?si as vrea sa stiu cate picaturi de inhalant se pun si la cati ml de ser sau apa?As vrea sa fac aerosoli cu acest inhalant pentru ca saptamana trecuta am tot facut inhalatii si secretiile mi s-au fluidifivat si am eliminat puroiul dar inca mai simt ca ii ceva acolo si as vrea sa mai fac inhalatii.In plus am citit ca propolisul regenereaza foarte bine mucoasa este adevarat? Va doresc o zi cat mai placuta.
0
09-11-2011, ora 13:36
ioanapricop
Nu este medic/terapeut
ioanapricop
In urma unei raceli, am fost diacnosticata cu sinuzita.Am facut tratament cu antibiotic 14 zile, dar tot nu ma simt bine.
Am citit pe Forum, ca un aparat cu aerosoli ma poate ajuta.Puteti sa imi recomandati un model de astfel de aparat?
0
09-11-2011, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unul cu pompita.., este mai eftin si la fel de eficient
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •