Apa ajută creierul

15-08-2011
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Creierul este alcătuit în proporţie de 85% din apă, prin urmare dacă nu se bea suficientă apă se pierde memoria şi concentrarea. Este nevoie de cel puţin un litru şi jumătate pe zi, dar este mai bine să se bea mai mult, notează revista italiană L'Espresso în ultimul număr.

Două milioane de italieni, aproximativ 5% din populaţie, riscă să se simtă în fiecare zi obosiţi fără motiv, să-şi vadă redusă capacitatea de atenţie şi memorie pe termen scurt, suferă de crampe musculare sau, în cazuri extreme, sunt victimele unui colaps cardiovascular. Toate acestea doar pentru că nu beau suficientă apă.

Aceste date reies dintr-un studiu realizat de "Osservatorio Sanpellegrino", care a dus la documentul "Hidratarea pentru bunăstarea organismului." Potrivit acestui document realizat de Umberto Solimene de la Universitatea din Milano şi Alessandro Zanasi de la Universitatea din Bologna, a menţine un echilibru hidric corect - a bea prin urmare între 1, 5-3 litri de apă pe zi - nu duce doare la evitarea unei serii lungi de maladii şi riscuri pentru sănătate, dar poate favoriza şi asimilarea unor elemente importante cum ar fi calciul, sodiul, fierul, fluorul, bicarbonatului şi magneziul, decisive pentru buna funcţionare a organelor.

Este fundamental să se menţină echilibrul hidric al creierului, alcătuit în proporţie de 85% din apă, cel mai mare procent din organismul uman - urmat de sânge 80%, muşchi 75%, piele 70% şi oase 30%.

Consecinţele deshidratării creierului merg de la dureri de cap şi oboseală până la halucinaţii. În plus, deshidratarea este în măsură să reducă temporar dimensiunile materiei cenuşii. Din fericire, este suficient să se bea unul sau două pahare cu apă pentru a readuce situaţia la normal. A bea apă este la fel de important şi pentru starea de sănătate a inimii: sângele devine mai puţin vâscos, se reduce riscul de tromboză iar sărurile minerale dizolvate în apă pot avea un rol protector.

Potrivit documentului, unele tipuri de apă, precum cele bogate în sare, calciu, sulf şi bicarbonat în diferite combinaţii între ele, reduc cantitatea de grăsimi din sânge, diminuând astfel riscul de ateroscleroză. Apa este foarte importantă şi pentru favorizarea diurezei, eliminînd reziduurile şi prevenind calculii şi infecţiile urinare.

În domeniul pediatric, apa poate fi considerată un sprijin valoros împotriva cariilor dentare, ca răspuns la creşterea consumului de băuturi acide la copii, care fac dinţii mai vulnerabili.

Nu toată lumea trebuie să bea însă aceeaşi cantitate. Unii trebuie să bea mai multă apă decât alţii. "Se merge de la un litru şi jumătate la 3 litri pe zi, pâna la 6 litri pentru cei care desfăşoară activităţi fizice şi trăiesc într-un mediu cald", a concluzionat Umberto Solimene. "Pentru o persoană sedentară, în schimb, sunt suficienţi între 1, 2-2, 5 litri", a precizat el.
_
Sursa: Agenţia Naţională de Presă "Agerpres", partenerul Romedicului pe secţiunea de Noutăţi şi Ştiri medicale.
15 comentarii
0
17-08-2011, ora 23:08
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Nick;nu ti-ai pus problema celor ce sunt sub tratament;3 litri de apa pe zi, scade efectul medicamentului, transpirand, urinand, etc..., Sa zicem ;eu administrez 7 mg de Zyprexa pe zii, si depasesc limita de baut peste4 litri, i-ti dai seama de problema?cu cat consum mai multe lichide cu atat cureti mai repede organismul de anumite substante organice.Un PACIENT SCHIZOFRENIC NU-I ESTE RECOMANDAT SA DEPASEASCA 1 LITRU DE LICHIDE, DUCE LA RISCUL REAPARITIEI SINTOMELOR PSIHOTICE.Eventual ca faci sport, si elimini multa cantitate, normal ca cere organismul cat trebuie, ASTA SE NUMESTE SETEA PURA.
5
18-08-2011, ora 19:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Sabrina85, după cum puneţi dv. problema, un pacient schizofrenic ar putea bine mersi să se deshidrateze, să moară de sete, eventual, doar de dragul de a "nu elimina o anume cantitate de medicament(e) antipsihotic(e) din fluxul sanguin".
Olanzapina, substanţa activă din Zyprexa, se absoarbe bine după administrarea orală, atingând vârful concentraţiei plasmatice în decurs de cinci până la opt ore, iar în condiţiile consumării unei cantităţi normale de apă, de la 1 la 2, 5-3 l de apă pe zi, în funcţie de temperatura, nivelul de activitate fizică şi nevoile organismului fiecărei persoane în parte, semiviaţa medie terminală de eliminare a olanzapinei la subiecţii sănătoşi din punct de vedere renal şi hepatic a variat strict în funcţie de vârstă şi de sex, nu de ce aţi semnalat dv. în mesajul anterior.
Toate cele bune!
Graţie şi binecuvântări divine,
Nick
5
18-08-2011, ora 19:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
" semiviaţa medie terminală de eliminare a olanzapinei la subiecţii sănătoşi din punct de vedere renal şi hepatic a variat strict în funcţie de vârstă şi de sex, nu de ce aţi semnalat dv. în mesajul anterior "

- Sau mai bine zis variază în funcţie de vârstă şi de sex! :)
0
20-08-2011, ora 06:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nicusor

Prostii, prostii, prostii.

A patruns una dintre prietenele mele, directoare la IBM, la una dintre firmele care produc apa minerala.

Apa era luata de la robinet si erau bagate in ea numai chimicale.

Va dati seama de pericolul pe care il prezinta aceste ape imbuteliate daca toate firmele care le produc ar face la fel ???
5
22-08-2011, ora 00:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dnă clara_p, acest topic nu este obiectul tratării subiectului legat de activitatea comercială a firmelor care îmbuteliază apă minerală contrafăcută şi nocivă.
Există şi astfel de firme, există şi astfel de ape, nu neg, dar, repet, subiectul acestui topic nu abordează un astfel de aspect.
Oricum, oamenii sunt rugaţi să consume apă potabilă, pentru a-şi asigura necesarul hidric optim pentru organism, nu apă...
Toate cele bune,
Nick
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
0
22-08-2011, ora 21:31
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Vorba lui dansu;creierul este alcatuit de 85 % apa.Sa punem mare accent pe cei in medicatie, mai ales psihiatrica, pentru ei ar fi un alt regim de alimentatie, in general bautaura si mancare, ar fi necesar de 2litri maxim pe zi, stie si dansul de ce?, vorba lui"Semi Viata", e clar ca tre sa fimi sincer despre ce e vorba..., De mentinerea echilibrului hidric normal este a bea cat cere organismul, cum e a bea fara sa -mi fie sete?a face un concurs de care bea mai mult...,

Chiar ca;uneori deshidratarea ajuta creierul cu referire la cei bolnavi psihici, reduce temporar activitatiile fizice si in exces a creierului, care ajuta sa nu ajunga la semi viata.Daca cel bolnav psihic are si activitatii fizice(in cazuri foarte rare)e necesar sa bea mai rar pe zi, in putine serii si mult, chiar ajungand la limita de ceea ce sustine dansul, a bea mult.Fie pacientul schizofrenic;este sub tratament, face sport, elimina multa apa, tensiunea lui arteriala este mai ridicata, si efectul medicamentelor este pe jumatate, adica semi viata.
0
11-09-2011, ora 20:03
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
publicitate sub forma de informatie pozitiva;dupa studii, este indicat sa bei multa apa..., este adevarat?luand multa cantitate de apa in corp, mai ales plata, corpul devine mai lenes, atat mental cat fizic.Pentru cei supusi la munca, e indicat sa consume apa, casa fie fidel sefului, oara cata apa bea seful ca sa fie sef in continuarie?un regim de a bea apa este;doar cand simti nevoia sa bei, dar in mod regulat, nu mai mult decat cere corpul, ca-ci smecheria Domnului Nick este sa intoarca cat mai multi oamenii la pocainta.,
0
17-09-2011, ora 22:20
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
apa si mancarea;un regim alimentar corect, este sa bei cand ti-e sete, sa manaci cand ti-e foame.Dar ce regim?apa sa nu fie imbuteliata, mai bine de la grif, si mai bine de la izvor, bauta in mod moderat, cand cere corpul, daca corpul nu cere (anunta ca ai suficienta apa in corp), evitarea altor bauturi;berea, sucuri, sucuri naturale, etc, sa fie de baut doar apa si asa ai sa vezi rezultate de imbunatatire biologica.
Mancarea;sa fie la dieta, si pt. cei care nu au nevoie(vor fi urmatorii bolnavi de tensiune), mai putin zahar, sare, condimente, nu intervin cu multe interziceri(nu vreau sa provoc alerta), si mare atentie cu fructele si legumele, in cantitati cat mai mici si mai rar.
5
28-09-2011, ora 22:29
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Sabrina85, vă pup de nu vă vedeţi :) ♥♥♥
Apa este OBLIGATORIU a fi consumată de fiecare om. Cantitatea şi frecvenţa sunt diferite de la o persoană la alta, aşa este, aveţi dreptate.
Puteţi citi mai multe despre apă, dar şi despre alimentaţie, accesând topicul de mai jos:
http://forum.romedic.ro/prod/Ave%C5%A3i_cuno%C5%9Ftin%C5%A3e_despre_alimentele_de_baz%C4%83_%C5%9Fi_v%C4%83_alimenta%C5%A3i_s%C4%83n%C4%83tos?_059396.html

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
1
29-09-2011, ora 15:39
bleuceu elena
Nu este medic/terapeut
bleuceu elena
Nick;domnisoara Sabrina., nu am nimica contrariu cu ceea ce sustii tu de pe blogul respectiv, dar mai intai de toate sunt curioasa cine a scris blogul, poate a scris Rico Venturiano, sau nu are talent in creeativitate literara, sau traduce motamo din engleza sau alta limba in romaneste.

In mod normal ce-i ce-si sacrifica timpul gratis a scrie blogul, au un rol important in fata ochilor din jur, la fel cand ma gandesc sa compun si sa scriu o carte, o fac sincera.din prostia mea.

Nick sa bei cand ti-e sete, sau sa faci sex cand ai chef, sa manaci cand ti-e foame.sa traim sanatosi tre sa ne urmam instinctul nostru uman.iar daca instinctul nu-si face meseria atunci e nevoie mecanic;un orar de baut, mancat, etc.

La fel cum instinctul meu este;cand vad telefon, ma pierd de realitate, atac de panica., ce sa fac cu instinctul meu?
5
03-10-2011, ora 21:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră Sabrina85, posting-ul, care iniţiază topicul, despre alimentaţie l-am conceput eu, în conformitate cu noţiunile pe care le-am asimilat din tratatele de nutriţie pe care le-am citit.
În altă ordine de idei, răspunzându-vă la întrebare, trataţi-vă fobia de telefon (telefonofobia), pentru a scăpa de instinctul patologic de pierdere a realităţii, la vederea telefonului.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
27-04-2014, ora 17:00
Amyy 2
Nu este medic/terapeut
Amyy 2
Buna ziua,

n-am mai intrat de mult pe acest site dar acum simt nevoia sa o fac. Nu prea ma simt in apele mele (ca tot e vorba de apa)., am momente cand sunt foarte trista si apatica.Nu ma mai bucura nimic, sunt pesimista, in plus am ganduri adresate fix unei anume persoane, si sunt ferm convinsa ca mi-a vrut raul. Si ca mi-a facut raul. Fac tratament cu olanzapina de 20 mg, si depakine de 300 mg una dimineata si una seara. Ce as mai putea face sa ma simt si eu un om mai fericit ?
0
03-05-2014, ora 20:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Amyy 2

Doza de intretinere care previne reaparitia unui episod este de 10 mg, nu de 20. Poti avea depresia si de la prea mult antipsihotic si depakine. Roag-o pe doctorita sa iti micsoreze dozele. Macar la zyprexa.

Consulta-te cu ai tai. Daca ei considera ca ai dreptate cu acea persoana care ti-a vrut rau poti sa ceri reducerea dozei. Daca ei considera ca nu e asa, trebuie sa mai ramai pe aceasta doza o luna, doua.
0
04-05-2014, ora 08:16
Psiholog Ursu-Balaci Mariana
Psihologie, Focsani
Psiholog Ursu-Balaci Mariana
Lasa persoana aceea si mergi mai departe. Nu te ajuta cu nimic daca traiesti ancorata in trecut. Urmeaza prescritiile medicale si sa ne gandim: ce ai mai putea face pentru tine? Sa te plimbi, sa citesti o carte buna, sa incerci sa faci o reteta noua... cum suna?
0
04-05-2014, ora 12:32
Amyy 2
Nu este medic/terapeut
Amyy 2
Va multumesc pentru raspuns.Asa voi face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Apatia la vârsta a treia ar putea indica micșorarea creierului
  • O parte a creierului rămâne tânără și la vârstă înaintată
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • MIT: Celulele creierului nu se mai regenerează
  • MIT: Folosim doar 10% din capacitatea creierului
  • Premiul Nobel în medicină, acordat cercetătorilor ce au descoperit „GPS-ul intern” al creierului
  • Stimularea electrică a creierului - benefică sau dăunătoare?
  •