Anxietatea a revenit | Forumul Medical ROmedic

Anxietatea a revenit

31-01-2016
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Salut! E prima data cand scriu pe un forum de genul asta. Am 25 de ani si acum 4 luni am fost diagnosticat cu o tulburare de anxietate. Toata 'chestia asta' a inceput intr-o seara eram afara cu un prieten beam o cafea si fumam o tigara, si dintr-o data mi s a facut rau, am zis ca imi este rau ca nu mancasem mai nimic in ultimele 2 zile, asa ca m am dus acasa sa mananc ceva, nu am reusit decat sa mananc 2 guri dupa toate au luat-o razna. Am facut un atac de panica major, amm crezut ca fac stop cardiac sau ceva de genu, pur si simplu credeam ca o sa mor.am fost la spital, cand am ajuns la spital nu maii aveam nimic, mi s a facut o perfuzie cu calciu si trimis acasa. Dupa starile au continuat, am fost la cardiologie, am faccut 2 ekg-uri si o eco, medicul sef de la cardiologie care mi a facut eco si ekg a zis am inima perfect sanatoasa ca nu e nimic in neregula cu ea, am favut annalize la sange, toate ok, am fost sa fac si la tiroida, la fel.dupa mi s a spus ca am anxietate, am fost la psiholog, si am luat 5htp vreo 2 luni, s a m ai imbunatatit staarea mea dar tott nu eram ok. Dupa am ajuns la psihiatru si mi a prescris anxiar 3 jumatati pe zi, dupa vreo 2 saptamani am inceput sa ma simt mult mai bine.nu ma mai gandeam la problemele astea, eram ok. Dar acum de vreo saptamana au revenit starile, si partea proasta este, nu ca am stari din astea, ca stiu ce inseamna si nu ma mai panichez asa rau, doar ca ma gandesc tot timpul la ele, sau ca o sa patesc ceva rau, sau ca cei de la cardio au ratat ceva, chiar nu stiu ce sa mai fac, ma baate gandu sa ma duc iar la cardio, sau habar nu am, ca am niste mici dureri in piept care se tot misca de colo colo, si cand apas ma dor si mai tare. Vreo idee ceva, sa refac analizele la cardio??? Am uitaat sa mentionez ca duc un stil de viata sedentar, m am ingrasat, si nu prea mai fac miscare de loc, ssi ma gandesc sa ma apuc iar de sport, ca am facut hambal vreo 3 ani, si dupa nu prea am mai facut miscare. Am citit pe net, ca sportul ajuta foarte mult la anxietate. Va multumesc anticipat ptr raspunsuri.
18 comentarii
0
31-01-2016, ora 13:24
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Buna! Simptomele tale se inscriu in tematica tulburarii anxioase, deci este inutil sa consulti un cardiolog. Tratamentul psihiatric dureaza 6 luni- 1 an si se combina frecvent cu psihoterapia. Cred ca trebuie sa consulti un psihiatru pentru revizuirea tratamentului si sa incepi un program de psihoterapie. Recaderile sunt normale, iar evitarea unor activitati si mersul din doctor in doctor, accentueaza problema. Sportul este indicat.
Succes! Camelia Stavarache, psiholog principal, psihoterapeut
0
31-01-2016, ora 13:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea e o afectiune in care emisia de neurotransmitatori nu se realizeaza in cantitati suficiente. Muschiul inimii e complet sanatos. Nu are nimic. Neurotransmitatorii astia sunt secretati de creier si de neuroni. Neuronii sunt niste celule lungi, uneori mai mari de un metru, impanziti ca o panza de paianjen in tot organismul. Neurotransmitatorii fac legatura intre neuroni. In momentul in care emisia lor scade, neuronii sau nervii se constrictioneaza si de aici rezulta contractari musculare ale gatului, probleme cu inima si alte zeci de simptome aferente anxietatii.
Problema ta nu e cu inima ca ai verificat-o deja. Din necunostinta de cauza au fost unii tineri pe la 5-6 cardiologi si au facut aceleasi teste peste tot ca sa li se spuna ca inima e ok.
Problema ta e cu neurotransmitatotii care se regleaza atunci cand faci un tratament corect dat de medicul psihiatru. Tratamentul se face pe o perioada de cel putin 6 luni. Mergi la medic in fiecare luna sa te monitorizeze si sa iti dea reteta. Dupa 6 luni el te evalueaza si cand va considera oportun iti va face o schema de reducere a tratamentului. Astfel de medicamente nu se reduc brusc ca te simti iar rau.
Anxietatea e o afectiune in majoritatea cazurilor, de lunga durata. Nu iei un anxiar 2 luni si te vindeci.
Cele mai bune rezultate e cand imbini tratamentul medicamentos cu sedintele la psiholog, in masura in care exista fonduri.
Daca poti sa faci sport, fa sport, te va ajuta. Sportul poate ameliora situatia dar nu vindeca. Daca sportul vindeca nu se inventau zeci de medicamente pentru anxietate. Eu te incurajez sa faci sport, dar cu masura, fara sa te epuizezi si sa incerci sa mananci cat mai sanatos. Cat mai multe fructe si legume in fiecare zi.
0
31-01-2016, ora 13:34
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Multumesc frumos, cred ca nu mai ma duc decat la psihiatru ssa imi scada Anxiarul acela si bag la greu spport, si incep sa trag de mmine sa confrunt gandurile si emotiile, ca eu in tot timpul asta nu m am inchis in casa, am iesit m am distrat, chiar daca ma simteam aiurea, si aveam episoade din astea neplacute. Fac bine ce intentionez ? Dvs crede-ti ca am nevoi de psiholog neaparat?
0
31-01-2016, ora 13:39
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Da sunt constient ca nu o sa treaca imediat, si ca medicamentele sunt bune si ma ajuta, ideea este ca nu vreau sa ajung la dependeta sau ceva de genul, si normal ca o sa fac sport moderat, fiinda nu vreau sa ma epuizez, in conditiile in care nici timpul nu este de partea mea, ca am un loc de munca foarte solicitant psihic, si stresant. O sa continui cu medicatia si cu sedinte la psiholog. Multumesc frumos
0
31-01-2016, ora 13:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicamentele antidepresive NU duc la dependenta. Doar benzodiazepinele (ex: Anxiar) care sunt o clasa de medicamente ce poate duce la dependenta dar doar daca le iei de capul tau, nerespectand durata indicata de prospect si indicatiile medicului. Vei vedea ca acum medicul iti va prescrie un ad. Asta nu da dependenta.
Sportul in exces produce la unele persoane anxietate. Totul cu moderatie.
Tu daca iti permiti, mergi la psiholog. Fa-ti un carnetel. Noteaza frumos ce sfaturi iti da ca s-ar putea ca acele sfaturi sa iti foloseasca toata viata. Gandurile ca ai avea o boala... tin tot de anxietate. La psiholog vei invata cum sa manageriezi astfel de ganduri si cum sa ai o gandire sanatoasa. E util sa mergi si la psiholog si sa iti cumperi de la librarie o data la cateva luni si cate o carte despre anxietate, scrisa de psihologi si psihiatri profesionisti.
0
31-01-2016, ora 14:11
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Da, am inteles. Nu e vorba de bani, ca banii vin si se duc, nu pun mare pret pe ei, si imi permit ca sa zic asa sa ma duc la psiholog, astept sa ajung la ppsihiatru sa vad cu ce imi inlocuieste anxiarul ala, cand ma simteam bine, uitam sa il iau, cred ca am uitat de vreo 3x sa il iau, ma refer la o doza doar. O sa ma duc la un psiholog. Spuneti ca e normal ca sa isi revina starile astea nu? Va multumesc frumos prt. raspunsurile date.
0
31-01-2016, ora 16:48
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Teama, frica sunt niste emotii normale pe care fiecare om le are. In cazul tulburarilor de anxietate aceste emotii sunt percepute la un nivel exagerat si, de cele mai multe ori, fara a fi prezenta fizic cauza care le genereaza, adica este o reactie la ceva ce s-a intamplat in trecut.
Prin psihoterapie nu veti invata sa nu mai aveti emotii gen teama, ci cum sa le gestionati atunci cand ele apar, fara a le mai lasa sa escaladeze.
Asa zisa revenire a starilor de anxietate este normala deoarece reapar in situatii asemanatoare cu acea prima situatie care v-a declansat aceasta stare. Treptat veti invata sa gestionati si chiar sa nu mai reactionati deloc la astfel de situatii, daca urmati sedintele de psihoterapie.
Este necesar sa aveti rabdare si sa nu abandonati psihoterapia imediat ce va veti simti bine, deoarece echilibrul care se creaza dupa prima parte a procesului de psihoterapie este precar, necesitind ceva mai mult timp ca acel echilibru sa fie permanent. Tot asa si cu medicatia, este necesara rabdare.
0
31-01-2016, ora 17:12
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
La mine au debutat starile in urma stilului de viata care il aveam, beam 5-6 cafele pe zi, nu prea mancam, nu prea ma odihneam, dormeam 4-5 ore pe noapte. Dar acum am inceput sa am un stil de viata normal, beau o cafea doua pe zi, mananc 2-3 mese, mai rar micul dejun, dar dorm 8 ore pe noapte.toata partea proasta e ca nu mai fac miscare deloc. Asta ma deranjeaza cel mai rau. In orice caz o sa va urmez sfatul si o sa ma duc la psiholog, cat va fi nevoie, dar vreau initial sa scap de anxiarul ala, ca as beea si eu o bere ceva :)) asta ma deranjeaza cel mai rau, ca starile pot sa le cobtrolez, doar ca sunt "chiaun" asa. Multumesc frumos pentru informatii
0
01-02-2016, ora 10:55
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Buna dimineata, si aseara am avut un episod, aiurea rau, si cu toate ca am luat anxiar. Posibil ca anxiarul sa nu isi mai faca efectul?? Nu am mai fost la psihiatru de o luna si ceva. Ce parere aveti? Multumesc frumos
0
01-02-2016, ora 12:32
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Ati primit deja suficiente recomandari, urmati-le! Nu asteptati un sfat magic sau o pastila magica - nu exista!
Fie ca e vorba de tratament cu medicamente fie ca e vorba de psihoterapie efectul pozitiv vine in timp si tot de timp va fi nevoie sa-l mentineti.
0
01-02-2016, ora 12:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa mergi la psihiatru sa iti revizuiasca tratamentul.
Daca ai anxietate si atacuri de panica medicul poate sa iti prescrie intai o benzodiazepina pe post de anxiolitic. Insa daca starile persista, continuarea tratamentului se face cu un antidepresiv care e un medicament care merge si pe anxietate si pe depresie si nu da dependenta. Benzodiazepinele cum e Anxiarul dau dependenta. Daca citesti prospectul de la Anxiar vei vedea ca nu trebuie sa il iei mai mult de o luna.

Apoi de mers la psihiatru lunar pentru control si prescrierea medicamentelor.
0
03-02-2016, ora 22:47
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Am uitat sa mentionez, ca luam si serlift, dar de vreo 2-3 saptamani am ramas fara, in orice caz maine ma duc la psihiatru, si saptamana care vine si la cardiolog, ca azi toata ziua am stat si m am gandit numai ca am ceva la inima. Ca am avut o stare de anxietate mare toata ziua.
0
04-02-2016, ora 21:47
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Am fost in seara asta la psihiatru, si mi a prescris aceleasi medicamente, si mi a zis ca starile mele au revenit deoarece am intrerupt tratammentul cum serlift. Ca trebuia urmat minim 6 luni. Si am facut un test ptr nivelul antioxidantiilor din organis, si este cam micut.
0
04-02-2016, ora 22:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bravo. Reincepe tratamentul si vei vedea cum te vei restabiliza.
Tineti legatura cu medicul si dupa 6 luni el va hotari momentul in care incepi sa reduci, dupa o schema data de el. Medicamentele astea nu se intrerup brusc, ci treptat. Te invata medicul cum. Altfel risti sa te simti mai rau decat initial.
Multa sanatate iti doresc !
0
04-02-2016, ora 23:13
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Da, asta mi s a si spus si o sa incep in a ma duce si la sedinte la psiholog, ca mi a recomandat un medic bun.multumesc frumos ptr sfaturi.
0
06-02-2016, ora 17:25
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Deja dupa 2 zile, pot sa zic ca ma simt ca inainte app.doar ca putin cam somnoros, banuiesc ca e de la medicamente nu? In orice caz, pana se reobisnueste organismul cu ele. Multumesc inca odata ptr sfaturi
0
06-02-2016, ora 18:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exact. De la medicamente. Pina se obisnuieste organismul cu ele.
0
08-02-2016, ora 21:43
Gabriel.Manea
Nu este medic/terapeut
Gabriel.Manea
Am fost iar la cardiolog, am facut inca un eck si un eco, si inima mea e perfect sanatoasa. Partea proasta e ca eu tot ma simt aiurea asa. Si iau si tratamentul, , , urmeaza sa merg si la psiholog. In orice caz, o sa imi revin eu. Sunt sigur de asta. Multumesc inca odata ptr raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •