Anxietate si dureri de cap

25-05-2012
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
E normal ca de la anxietate sa am dureri de cap, ceva in genul apasarii pe cap? Am astfel de dureri, recunosc, nu sunt puternice, dar sunt enervante. Ma gandesc sa fie ori de la anxietate ori din cauza ochilor, utilizand de multi ani calculatorul si peste masura.
Si starile de greata si ameteli a avut vreun suferind de anxietate? Am momente cand parca simt ca o sa cad si apoi ma ia teama si mai tare si de-abia pot sa ma stapanesc.
13 comentarii
1
26-05-2012, ora 00:34
caroligian
Identitate neconfirmată
caroligian
durerile de cap ar putea fi de anxietate si de la utilizare pc-ului. dar mai bine ai vedea un medic in privinta starilor de greata si ameteala.
0
26-05-2012, ora 12:30
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Aveam greata doar seara, intr-un anumit interval de timp, dar am observat ca mi-a trecut imediat ce nu am mai fumat.
1
26-05-2012, ora 23:28
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Salut

Mai intai as vrea sa te intreb de cat timp ai chestiile astea si in cum se manifesta la tine in general?Le ai in fiecare zi?I ei tratament?Cati ani ai?
0
29-05-2012, ora 18:17
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu iau nici un tratament pentru anxietate, o am de aproape un an. Si am 17 ani.
0
29-05-2012, ora 18:20
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Ar trebui sa tratezi nu sa stai asa, dute la un doctor si vb exact ce simti, nu ti fie teama, si eu am fost acum ceva timp si sa stii ca m am apucat si de rugat, tin post, ma duc la biserica si ma simt mai bn :).Multa sanatate si bft
0
29-05-2012, ora 20:04
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Am fost la psiholog o vreme, dar momentan nu ma mai duc, pentru ca nu prea mai simt ca am ceva de nelamurit. Nu stiu ce subiecte sa abordez, ma intreaba mai mult de viata personala etc, nu de problemele mele. In fine, la doctor nu ma duc referitor la anxietate, pentru ca cel mai probabil o sa termin prin a lua pastile cu efecte secundare de care nu am nevoie, nu vreau sa ajung o leguma, mai ales ca am viata in fata.
Mai am si dopuri la ambele urechi, trebuie sa ma duc si la ORL cand o sa am timp, mai ales ca am avut otita cand am fost mai mic.
0
29-05-2012, ora 20:16
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Sunt de acord cu tine, dar lasan d problema asa din cauza ca vrei sa elimini efectele secundare nu ar fi solutia optima, cel mai bine este totusi sa vb cu un doctor, repet, doar sa vorbesti, si sa ti spuna cam prin ce treci, doar atat, nu cred ca te costa ceva, poate doar un pic din timpul tau personal.Multa bft si sanatate si nu uita. Crede In Tine.
0
31-05-2012, ora 03:11
ion roxana
Nu este medic/terapeut
ion roxana
si eu amdureri de cap de ceva vreme si am fost la medic peste tot si au zic ca am sinuzita dar in schim eu am atacuri de panica si dc am ameteli ff dese?????
0
31-05-2012, ora 03:16
ion roxana
Nu este medic/terapeut
ion roxana
chiar am ajuns si la un pihiatru dar acolo mi-a zis ca nu am nimik totul este de frica si atacurile de panica. dar ametelile persista asta ma sperie cel mai mult deoarece sunt f tinara :anxietatea ???sau sinuzita ?? ms daca imi spune cineva ceva concret. multi o dau cu stresul sau sistemul nervos. nu am gasit un medic bun sa-mi spuna clar ce poate fi
0
31-05-2012, ora 23:39
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Buna roxana, ce pot sa spun, ameteli ff dese am si eu, chiar de curand am fost la psihiatru, i am spus cum sta problema, i am spus ca am anxietate suportabila zic eu, ameteli cu duiumul, senzatie de cap gol, chestii de genul ca as fi singur, si eu sunt tanar, si sti ce mi a zis?Ca asta inseamna ca prin tot ce am trecut creierul meu intra in f ctiune normal, e un proces de vindecare mai lent, mi a spus sa fac sport, sa ies cu prietenii, sa am o activitate, e cea mai buna solutie sa luptam cu atacurile de panica, bine ca eu nu am mai avut un atac de panica de vreo 2 luni, si asta fara medicamente fara nimic, in fiecare zi incerc sa mi revin si sa numai ma gandesc desi stiu ca este foarte greu, dar am inceput sa ma rog, sa tin post, sa mananc cat mai sanatos, sa mi schimb stilul de viata, si cred ca am sa reusesc sa trec peste, sunt sigur de asta, trebuie, sunt tanar si vreau sa ma bucur din nou de viata si o sa reusim cu totii.Multa sanatate.
0
01-06-2012, ora 01:47
ion roxana
Nu este medic/terapeut
ion roxana
ms mult ionut dar am fost la medic si mi-a zis ca totul e pe sistem nervos sunt o femeie care pune totul la suflet si nu e bn dar ce sa fac : nu pot sa nu dau importanta la ce este pe linga mn sincer.
0
01-06-2012, ora 11:29
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Roxana, daca ai sti in ce mediu traiesc eu, ai spune: "Doamne Fereste"., si crede ma ca nici mie nu imi este usor, dar caut sa plec de acasa cat mai des, sa stau cu prietenii, sa ma plimb, sa fac sport, sa tin post, e foarte important sa te rog si la Dumnezeu, iar cat despre "pun totul la suflet", se pare ca aman2 suntem din acelasi aluat, oricum nu exista "nu pot",.exista nu vreau pt ca ne este greu sa acceptam si sa ne acomodam, dar viata inseamna adaptibilitate si trebuie sa o acceptam asa cum este, ori sa facem schimbari s au sa luptam pt ceea ce ne face sa fim fericiti, tocmai de asta avem nevoie de actiune, tine minte, noi mai mult gandim si mai putin facem, avem nevoie de multa actiune, este ca un balsam pt noi, si crede ma ca vei devenit foarte puternica dupa incercarile astea.Multa SAnatate
0
05-06-2012, ora 18:39
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Durerile de cap se lasa cateodata si pe ochi, as putea sa mentionez.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul