Anxietate sau schizofrenie? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate sau schizofrenie?

17-07-2014
M4riuk
Nu este medic/terapeut
M4riuk
Buna ziua,

Am 22 de ani si pana acum 1 luna de zile viata mea a fost aproximativ normala. In adolescenta am consumat pe o perioada de aproximativ 1 an de zile droguri ( nu zilnic, dar macar o data de 2 ori pe luna ). Ma speriam foarte tare atunci cand consumam si astfel am inceput sa fac atacuri de panica, ma gandeam ca mi-au afectat cumva inima sau creierul drogurile. Toate astea s-au intamplat acum 5 ani si in total am facut cam 6 atacuri de panica ( pe parcursul acestor 5 ani) de fiecare data cand le faceam credeam ca o sa mor, mai exact ca o sa fac un atac cerebral ( asta a fost obsesia mea in acesti 5 ani ), dar nu mi-a afectat viata, pur si simplu seara inainte sa dorm ma gandeam ca m-a durut ft tare capul azi, am fost ametita, parca imi simteam bratul amortit, incepeam search google si era clar, fac atac cerebral. Acum o luna de zile cand m-am decis impreuna cu sotul sa facem un bebe cred ca iar m-am speriat tare ( pt ca ma gandeam ca o sa fac un atac cerebral la nastere) si am intrat intr-o stare de detasare de realitate. Am mers imediat la doctor sa fac un RMM care a iesit perfect normal si ca prin minune toata durerea de cap a trecut si toata frica de atac cerebral. Dar starea nu trecea asa ca am facut analize de sange, EKG, holter TA, toate bune, nimic anormal. Si atunci a inceput gandul ca poate sunt nebuna si am inceput iar sa caut p net ( asta cred ca e cea mai mare prostie pe care o fac pt ca ma speri foarte tare cand caut pe net ). Asa am ajuns eu la concluzia ca am un inceput de schizofrenie si mi-e atat de frica ! Mult mai frica decat imi era de atacul cerebral. Mentionez ca nu aud voci si nici nu vad lucruri care nu sunt acolo ( dar mi-e frica ca o sa incep sa o fac, foarte frica ) si ma gandesc ca in copilarie mereu imi era frica sa dorm singura, de fapt eu am inceput sa dorm singura abea la 14 ani si chiar si acum daca as fi nevoita sa dorm singura mi-as imagina ca o sa intre hotii peste mine, tresar la orice zgomot de afara, sau mi-ar fi frica de monstrii sau fantome, stiu ca nu exista, ca nu sunt reale dar mie totusi imi e frica. De vreo 2 3 ori am avut un gand ciudat seara in pat cum ca poate persoana de langa mine se transforma in varcolac sau ceva de genul dar cred ca vazusem ceva film de groaza recent. Eu nu le cred cu adevarat dar ma sperie totusi gandurile astea. Uneori cand merg pe strada sau in metrou si vad p cineva mai dubios imi fac scenarii ca poate o sa imi faca ceva rau mie sau celor din jur, sau daca stau mai spre margine la metrou ma gandesc daca cineva o sa ma impinga...dar realizez ca e o prostie gandul si ca nu se v-a intampla doar ca ma sperie rau p moment. E normal totusi sa am gandurile astea sau pot sa devin schizofrenica ? Mai ales ca am citit eu undeva ca treaba asta cu detasarea de realitate poate fi un simptom ! Eu nu mi-am intrerupt nici o activitate, poate imi e mai greu sa le indeplinesc din cauza fricii continue si uneori as vrea sa ma dau lovita si sa nu ies din casa dar nu o fac, ma imping de la spate si ies si imi desfasor treburile. Eu lucrez cu copiii si cand sunt cu ei la munca parca mai uit de 'problemele' mele. Aaa mai am si faze de genul daca vad o albina mi-e frica sa nu ma intepe sa nu fac soc anafilactic ca tot asa am citit eu undeva sau daca mananc peste sa nu ma inec si sa mor ca am auzit eu undeva. Acum daca le citesc ma amuza si pe mine, mai putin asta cu schizofrenia. Uneori imi mai trece prin minte un gand cum ca poate o sa fac lucruri fara sa imi dau seama ca le fac si o sa ma trezesc dupa ce le-am facut si mi-e frica sa nu fac ceva rau. Stiu ca poate sunt doar niste prostii si sunt doar cea mai fricoasa persoana din lume dar tare mi-as dori sa fie asa si sa nu fie cu adevarat semne de schizofrenie. Acum inca sunt in starea asta nenorocita de detasare de realitate si mi-e frica non stop ca o sa intru in vreo psihoza si o sa fac rau cuiva sau chiar mie. Este groaznic! Nu am pe nimeni in familie cu schizofrenie, decat o bunica care a avut alzheimer. Daca ar exista vreo analiza ceva sa imi arate ca nu am schizofrenie cred ca m-as mai calma. Aaa era sa uit, eu fac psihoterapie de vreo 4 saptamani, ma ajuta si nu prea...astept un sfat... Multumesc!!
3 comentarii
0
17-07-2014, ora 11:43
Psiholog Manuela Nicolae
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Manuela Nicolae
Buna ziua,

Din cele descrise de dumneavoastra, simptomele sunt de anxietate, nicidecum de schizofrenie. E bine ca mergeti la psihoterapie. Conteaza foarte mult sa va simtiti compatibila cu psihoterapeutul, "sa vorbiti aceeasi limba". Daca nu va simtiti inteleasa, sunteti libera sa cautati alt terapeut. Dar daca e vorba numai de faptul ca nu aveti inca rezultatele asteptate, va recomand sa aveti rabdare si sa discutati sincer cu terapeutul dumneavoastra.
Nu exista nicio legatura intre schizofrenie si Alzheimer-ul bunicii.
Anxietatea nu asculta de argumente logice. De aceea simptomele nu au incetat dupa aflarea rezultatelor RMN. Altfel, totul ar fi foarte simplu - faceti analize, va confruntati cu realitatea si simptomele inceteaza. Din pacate, nu e asa. Anxietatea (teama)este mai profunda, inconstienta - e un simptom care spune ceva. Acordati-va timp, fiti blanda cu dumneavoastra - si cu anxietatea. Daca va hotarati sa schimbati terapeutul ne putem auzi in particular.
0
18-07-2014, ora 20:00
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cred ca va este dificil atunci cand apar aceste ganduri si emotii, insa din cele pe care le povestiti mai sus nu e cazul sa va ingrijorati in ceea ce priveste schizofrenia. E bine ca ati inceput psihoterapia, deoarece tulburarea dvs de anxietate reactioneaza de multe ori bine, in special la abordarea cognitiv-comportamentala. E insa important si ca psihoterapeutul sa abordeze corespunzator situatia dvs - in mod normal dupa 4-6 sesiuni de psihoterapie o sa va dati seama daca tendinta este una de ameliorare.

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala si profesionala
0
18-07-2014, ora 22:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ M4riuk

Ca sa fie pus diagnosticul de schizofrenie, trebuie sa aveti minim 3 episoade psihotice cu delir, halucinatii vizuale, auditive, olfactive etc sau un episod psihotic cu delir, halucinatii vizuale, auditive, olfactive care sa dureze mai mult de 6 luni.
NU aveti schizofrenie.
Clar ?

Daca nu va trec simptomele de care va plangeti cu sedintele de psihoterapie, mergeti la psihiatru. De obicei aceste simptome de ANXIETATE, nu trec decat cu medicatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul