Anxietate sau dereglari hormonale? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate sau dereglari hormonale?

05-10-2011
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Buna ziua, ma numesc Mona am 32 de ani, sit mama a doi copii si am o problema care pare a fi pe baza psihologica.In urma cu 6 ani dupa prima nastere, am facut o depresie, pe care am tratat-o cu tratament dat de doctorita de familie, XANAX.Nu pot sa zic ca am tratat-o pt. ca dea lungul anilor revenea, dar in timp sa mai ameliorat situatia.Aveam perioade cind ma lua cu ameteala si slabiciune, perioade caretineau doua trei saptamini, dupa care asa cum aparea asa si dispareau.Anul acesta in vara am facut o criza, mi-au amortit mainile, limba, aveam calduri, imi ardeau obrajii dar nu aveam febra, simteam o presiune in timple si ceafa, nu puteam sa respir cum trebuie simteam ca nu imi pot lua aer suficient, ma simteam slabita si ametita, aveam impresia ca ma prabusesc, tremuram toata si eram foarte agitata.Am fost la spital, miau facut analize de singe, ekg, radiografie la plamani, nimic, totul era in regula.Mi sa spus ca este o criza de anxietate, dar eu stiu ca, crizele, trec, insa mie nu mia trecut(o luna) si timp de patru zile mergeam de urgenta la spital, si tot acelasi diagnostic l-am primit(pe atunci eram in SPANIA).Am slabit intr-o luna de zile de la 46 de kg. la 39 kg.Am venit in Romania, am fost la doctorita de familie, i-am aratat rezultatele analizelor, i-am descris simptomele ce le aveam, mia spus si ea acelasi lucrui, ca e anxietate.Am facut vitamine injectabil pt. ca eram foarte slabita.Mi-am revenit greu, insa am zile cind asa din senin ma ia din nou cu calduri, imi amortesc mainile, simt o presiune in ceafa, ametesc, ma simt foarte slabita si simt ca ma prabusesc, si ma simt foarte agitata.Din noiembrie 2010 am facut o serie de analize cum ar fi:hematologie, biochimie singe, biochimie urina, imunologie(T3;T4;TSH;CORTISOL), radiografie la plamini, vreo 3 ECG-uriantigen HBs, anticorpi HCV, ecografie abdominala, ecografie de tiroida, gastroendoscopie, helicobacter, biopsie anatomopatologica, EEG, EMG, examen papanicolau, TSH, FREE T4, toate au iesit bine mai putin TSH-ul care a iesit putin marit dar dupa spusele doctoritei nu asta ar fi cauza starilor mele.Am fost la ginecologie pt. ca simptomele apar la mijlocul perioadei dintre menstre si sint mai intense cu o saptamina inainte de menstra iar atunci apar si durerile de cap, mi sa dat un tratament cu DUPHASTON 2 pastile pe zi, insa abia am rezistat 7 zile deoarece mi s-au intensificat starile, agitatie foarte mare, calmantele nu isi mai faceau efectul si a reaparut frica cum ca as avea ceva si nu mia depistat nimeni in analize.Va rog frumos daca se poate sa ma ajute cineva, imi vine sa pling tot timpul, am doi copii de crescut, nu stiu cauza problemelor mele si mie frica sa nu am ceva grav.
15 comentarii
0
05-10-2011, ora 22:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Draga mea,
NU sunt medic..probabil ca iti va raspunde la intrebarile tale..multe, un medic si te va lamuri.

Intrebare:
- nu spui nimic de sot..NU te ajuta?deloc? sau nu mai e alaturi de voi?...ar putea fi una din cauze..
- nu scrii de socrii? locuiesti cu ei, nu te ajuta? sau te supara? nu te-au vrut de nora?
- ai sau nu ai serviciu?...iti place ceeace faci? esti respectata acolo?...
- ai cumva si alte obligatii? bunici, pe cineva bolnav?
- situatia financiara...ar putea fi o cauza...chiar majora..

Daca nu vrei si nu poti, nu raspunde,
DAR analizeaza ceeace te-am intrebat si vezi unde ar fi CAUZA de ai ajuns in aceasta situatie...
si poate ar mai fi..n...cauze..

iti doresc tot binele din lume, sanatate, sa-ti traiasca copiii.!
Cele bune,
0
06-10-2011, ora 08:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Depresia dupa nastere nu a fost tratata, deoarece xanaxul nu este un medicament antidepresiv; el este anxiolitic, adica pe periaoda lui de actiune de cateva ore inlatura starea de anxietate. Dupa ce i se termina efectul, anxietatea e libera sa reapara. In plus, administrat mai mult de 30 de zile da dependenta.
Crizele pe care le descrieti se numesc atacuri de panica; ati avut mai multe asemenea crize, ceea ce inseamna ca aveti o "Tulburare de panica". Acesta este diagnosticul dvs. Ea trebuie tratata de catre medicul psihiatru. Tratamentul dureaza in medie 6 luni si medicatia folosita nu da dependenta. Daca se asociaza sau nu si o depresie, aceasta se va vedea la consult, ea se trateaza in mod similar. E posibil sa aveti asociata si o problema hormonala, hiper sau hipotiroidie. Trebuie facute investigatii suplimentare; oricum problema de tiroida nu ar genera decat mici stari de tahicardie, palpitatii sau nervozitate, in nici un caz simptomele pe care le descrieti dvs.
0
06-10-2011, ora 10:39
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Buna din nou, ca raspuns la ceea ce mi-a scris sebesuldejos, sotul meu este plecat de o luna in strainantate, dar intotdeauna mi-a fost alaturi si m-a sprijinit, chiar m-a incurajat, nu prea am eu probleme mai grave ca sa zic asa, momentan locuiesc cu parintii, intr-adevar am avut o viata mai stresanta, am muncit in strainatate 4 ani, cu doi copii cu servici, casa, eram tot timpul in activitate ca sa zic asa, situatia financiara e la fel ca si la majoritatea, ce sa zic cam asta e tot.
Ca raspuns doamnei dr.carmenvochescu, am facut un tratament dat de o doamna doctor de la psihiatrie, timp de 10 luni am luat VENLAFAXINA de 75 si ANXIAR seara, treptat am reusit sa las medicamentele,.bineinteles la indrumarea doctoritei, nu stiu ce sa mai fac.Hipotiroidism mi-a iesit in analize, dar asa cum am mai zis, doamna doctor de interne zicea ca nu asta e cauza starilor mele si ca doar hipertiroidismul da stari de agitatie.
As avea o intrebare pt. doamna dr.carmenvochescu, daca as incerca sa ma autocontrolez in aceste stari fara a lua calmante, oare as reusii in timp sa scap de aceasta stare?Va multumesc
1
06-10-2011, ora 12:29
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Eu as relua venlafaxina pentru inca 6 luni si in acest timp v-as recomanda si o serie de sedinte de psihoterapie; explicatia pentru care simptomele dvs au revenit poate fi legata de anumite probleme de natura psihologica. Important e ca pe parcursul tratamentului medicamentos sa rezolvati problemele psihologice.
0
09-10-2011, ora 10:49
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Buna din nou, am inceput din nou sa ma simt foarte rau de prin 26 septembrie, in sensul ca au inceput iar starile de agitatie, senzatie de lesin, neputinta, intr-un cuvant senzatia ca toata viata se scurge din mine, am fost la doctorul de familie care mi-a dat sa iau ferofolgama deoarece imi iesise mic, fierul la analize, mi-a mai dat calciu si vitamax, dupa doua zile de tratatment eram mai rau asa am ajuns la urgenta, unde doamna de acolo in urma analizelor de hemoleucograma si urina miai zis ca nu am nimic, ce e pe baza psihica.As avea o intrebare pt. doamna doctor dr.carmenvochescu, chioar e posibil ca anxietatea sami provoace aceste stari oribile, am reluat de doua zile tratamentul cu venlafaxina si seara anxiar, insa tot acelasi rezultat, si problema e ca am citeva episoade pe zi in care incepe cu agitatie, caulduri, maini si picioare reci, fata imi arde, gura mi-e uscata, senzatie de ameteala si slabiciune, si cu toate vitaminele pe care le iau nu pot sa maninic, sint slabita foarte tare, chiar am si slabit, si mie greu sa ma concentrez, intr-un cuvint parca sint alta persoana.Va rog ajutati-ma pt. ca sint foatre disperata.
0
09-10-2011, ora 10:52
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
Buna din nou, am inceput din nou sa ma simt foarte rau de prin 26 septembrie, in sensul ca au inceput iar starile de agitatie, senzatie de lesin, neputinta, intr-un cuvant senzatia ca toata viata se scurge din mine, am fost la doctorul de familie care mi-a dat sa iau ferofolgama deoarece imi iesise mic, fierul la analize, mi-a mai dat calciu si vitamax, dupa doua zile de tratament eram mai rau asa am ajuns la urgenta, unde doamna de acolo in urma analizelor de hemoleucograma si urina mi-a zis ca nu am nimic, ca e pe baza psihica.As avea o intrebare pt. doamna doctor dr.carmenvochescu, chiar e posibil ca anxietatea sami provoace aceste stari oribile, am reluat de doua zile tratamentul cu venlafaxina si seara anxiar, insa tot acelasi rezultat, si problema e ca am citeva episoade pe zi in care incepe cu agitatie, calduri, maini si picioare reci, fata imi arde, gura mi-e uscata, senzatie de ameteala si slabiciune, si cu toate vitaminele pe care le iau nu pot sa mananc, sint slabita foarte tare, chiar am si slabit, si mie greu sa ma concentrez, intr-un cuvint parca sint alta persoana.Va rog ajutati-ma pt. ca sint foarte disperata.
0
09-10-2011, ora 11:44
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Starile dvs sunt de la anxietate, dar nu trec dupa numai 2 zile de tratament. Dureaza cam 2 saptamani pana ce medicamentele intra in actiune. In plus venlafaxina este mai prost tolerata de multi oameni la inceputul tratamentului. Cam dupa o luna va puteti astepta sa nu mai aveti simptome.
0
09-10-2011, ora 11:53
monatamas
Nu este medic/terapeut
monatamas
As avea inca o intrebare, dupa tot ceea ce v-am relatat despre cazul meu, analizele care le-am facut, si toate simptomele, sinteti convinsa ca e doar Anxietate, sincer mi-e teama ca as avea cine stie ce boala si nu mi s-a depistat, acest gind mi-a venit cu timpul tot faand investigatii., sau credeti ca e doar o parere gresita de a mea?
0
10-10-2011, ora 22:17
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Nu pot fi convinsa de nimic fara sa vad omul si sa il consult. Imi exprim parerea mea in urma celor relatate de dvs.
0
10-11-2011, ora 09:45
Mihai 42
Nu este medic/terapeut
Mihai 42
Incercati sa urmariti emisiunile d-lui Silviu Popa.EFT.de pe net si poate aflati un raspuns acolo.Pe mine ma ajuta.
0
11-11-2011, ora 23:40
Madalina Gabriela 29
Nu este medic/terapeut
Madalina Gabriela 29
Buna ziua.sunt noua pe acest site, dar si eu ma confrunt cu un atac de panica de 1an si 5 luni de care se pare ca numai scap! Am 29 de ani totul sa intamplat intr-o vacanta in Italia..dintr-o data la 2 noaptea.am luat timp de un an Zoloft concomitent cu Rivotril..am reusit sa renunt la Zoloft dar la rivotril nu din pacate..si in momentul de fata iau zilnic un sfert de pastila. Exista foarte rar sa reusesc sa nu iau 2 zile maxim dupa care iar incep starile de rau, este adevarat ca numai sunt la fel de puternice ca la inceput dar nu ma simt deloc bine si nu pot scapa de el sub nici o forma!!!! Am facut si psihoterapie nu stiu cat de mult ma ajutat, singura mea speranta si dorinta este sa renunt definitiv si la acest sfert de rivotril care il iau zilnic mai ales ca imi doresc sa pot face un bebe dar cu acest medicament am inteles ca nu am voie!!!! Ce sfaturi pute-ti sa-mi dati ??? Va rog frumos m-am saturat..imi doresc sa fiu persoana care eram inainte!!!!
0
12-11-2011, ora 11:30
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Un sfert de rivotril nu este o doza care poate da dependenta fizica. Dependenta dvs este psihologica, in sensul ca v-ati obisnuit sa luati un medicament, in cantitate oricat de mica; el va confera o senatie de siguranta. Daca nu mai luati nimic va este teama sa nu se intample ceva, sa nu reapara simptomele si reactionati cu o stare de anxietate. Va sfatuiesc ca renuntarea sa o faceti in paralel cu cateva sedinte de psihoterapie care va vor convinge ca nu se va intampla nimic rau fara tratament. Sau sa inlocuiti rivotrilul cu un preparat din plante.
0
12-11-2011, ora 11:34
Madalina Gabriela 29
Nu este medic/terapeut
Madalina Gabriela 29
Multumesc frumos pentru ca mi-ati raspuns...intrebarea mea este cu ce as putea sa inlocuiesc rivotrilul, cu ce preparat din plante ?
0
12-11-2011, ora 11:51
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Calmogen sau Hipercalm. 1 cp la nevoie
0
12-11-2011, ora 18:22
Madalina Gabriela 29
Nu este medic/terapeut
Madalina Gabriela 29
Va multumesc frumos am sa incerc...am incercat destul de multe variante poate pana la urma una din ele o sa-mi fie benefica..am sa revin sa va spun daca ma simt mai bine sau la fel..O seara placuta!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul