Anxietate dupa consumul de marijuana? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate dupa consumul de marijuana?

09-05-2015
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
Salutare. Am si eu o mica problema sa zic. Aproximativ acum vreo 2 saptamani am fumat niste marijuana(0.5 g). Nu mai fumasem din 2010. Nu sunt consumator. La vreo 2 zile am avut stari ciudate, de ameteala, de usor lesin, de oboseala destul de mare. Am zis ca e doar astenie de primavara si cum mai aveam din cantitatea cumparata cu ocazia zilei de 1 mai la munte am mai bagat un joint acum 1 saptamana. Dar parca simptomele s-au inrautatit dupa al doilea joint. Am senzatia de limba marita cand am stari de ameteala, mi se racesc mainile, o usoara greata, parca cateodata zic ca traiesc un vis. Simptomele astea nu le am tot timpul, in sensul ca acum poate sa ma ia o ametelea si o stare de sfarseala si peste 1 ora sa fie totul ok. Am fost la medicul de familie, mi-a dat trimitere la medicul psihiatru. Am fost la psihiatru si a treia intrebare a ei a fost daca am consumat marijuana. I-am zis ca da si dansa a zis ca la unele persoane pot da stari de anxietate dupa excitanti puternici al sistemului nervos central. Ca tratament mi-a dat magne b6 + 1/2 pastila de xanax 0.250. Ideea e ca nu as cam vrea sa incep cu xanax. Pot trece de la sine starile astea? Aveti idee cam cat pot sa tina? Exista vreo alternativa naturista la pastilele de xanax ? De dormit dorm la fel ca inainte, adica destul de ok. Am 26 de ani. A mai patit careva asta? De lecuit m-am lecuit, marijuana nu mai e pentru mine.
8 comentarii
0
10-05-2015, ora 13:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bine ca v-ati lecuit ! Unii mai sensibili dau in psihoza si stau 5-6 luni internati la cheie in spitale psihiatrice.

Va asigur ca jumatate de pastila de 0, 25 Xanax e mai usoara decat orice portie de marijuana de 10 ori si este medicament. Adica se foloseste sa va reveniti. Cantitatea minima pe care trebuia sa v-o dea era de 3 pastile pe zi, cititi prospect. Aveti elemente de depresie si anxietate. Dintre care senzatia ca traiti intr-un vis este destul de serioasa si poate trece mai greu. Chiar si cu tratament serios. Jumatate de pastila de xanax e apa de ploaie.

Benzodiazepinele ca xanaxul nu se iau mai mult de 3 luni, pentru ca daca se iau mai mult pot da dependenta. Dar se considera ca nu se ia mai mult de 3 luni o doza de minim 3 pastile pe zi. Nu jumatate de pastila.

Vi s-a prescris cel mai usor medicament din psihiatrie dupa parerea mea.

Ca unii nu si-l administreaza corect si il iau cu anii, e strict problema lor. E greseala lor ca nu au pus mana in viata lor pe prospect. Nu au dreptul sa comenteze despre xanax.

Raman la parerea mea ca ce v-a dat aceasta doctorita e mult prea slab.
0
11-05-2015, ora 17:34
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ia macar magneziul si niste pastile cu valeriana de la plafar sau ceai de tei in care adaugi 10-15 picaturi de tinctura de valeriana sau talpa gastii ! Daca nu te linisteti atunci ia xanax cum ti-a zis doctorul !

Ps Daca mai ai iarba doneaza-ne-o noua (mie sau lui Costy ) ca sa nu fie considerat trafic ! :)
0
20-05-2015, ora 20:06
tudy88
Nu este medic/terapeut
tudy88
se pare ca senaziile nu vor sa treaca. De 2 zile iau xanax in prima zi am luat 1 pastila de 0.25 pentru ca am avut o criza destul de naspa la munca ( nu putea sa mai judec, mi se racisera mainile si picioarele, greata etc.), si azi am luat jumatate de pastila, dar tot nu e ok. Am momente cand nici eu nu cred ce bine ma simt si momente cand ma simt ca draq, imi vine sa urlu, cand nimic nu mai are sens, nu pot sa ma gandesc la altceva decat cat de rau imi e. Si in ultimile zile ma enerveaza de des senzatia de fluturi in stomac, zici ca dau vreun examen ceva, de am super mari emotii, desi nu am emotii deloc. Am incercat cu multivitamine, valeriana, omega 3 si omega 6, de 2 zile iau si L-Theanine si tot am momente cand ma simt naspa. Sa ma duc la doctor again, eventual sa imi mareasca doza de xanax? Multe persoane mi-au recomandat sa ma duc la un doctor homeopat dar niciodata nu am privit homeopatia ca ceva mai mult decat apa de ploaie. Dar in situatii ca aceasta sunt dispus sa fac orice. Si peste noapte am vise foarte intense si parca repetitive. Psihoterapia chiar ajuta? Orice sfat e bun
0
21-05-2015, ora 08:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cel mai usor tratament cu xanax pt anxietate e de 3 xanax pe zi. Mai mergeti o data la dr. Daca aveti bani de psihoterapeut, mergeti si acolo.
0
08-05-2019, ora 11:57
blackhand
Nu este medic/terapeut
blackhand
Buna ziua! Ma aflu in cazu colegului in legatura iarba, am fumat pentru prima data. Dupa ce am fumat la 20 de minute m-a luat stare de panica...in care s-a lasat cu batai aritmice de inima si stare de lesin si inconstienta, cum eram panicat...si luandu ma starea de lesin nu puteam sa stau in picioare! Chestia asta a tinut vreo 2h. A doua zi eram total in regula! Faza-i ca dupa 4 luni fiind la facultate intr o ora, am simtit tot senzatia aia doar ca mai putin, sa zic asa 10% fata de cum a fost prima data, dar simteam ca am batai aritmice, si stare foarte usoara de lesin! Si am inceput sa ma tot gandesc la asta, m am panicat...m am dus la farmacia mi am luat pulsul si aveam batai aritmice, pulsul mare! Dupa 2-3 zile tot stand so gandindu ma la chestia asta...problema s-a aplificat si simteat 50% fata de starea fe prima data, m am dus la urgenta mi-au pus o perfuzie si m am calmat in ziua a 3-a, dar a 4 zi tot stari de lesin de 50%, eram panicat! Numai la ganduri negre ma gandeam, mi au dat calciu si ceva de calmare pt psihic, in 3 zile senzatia a inceput sa se amilioreze, iar in fiecare zi mai am patit sa mai am stare de 10%! Gandindu ma la asta parca pot s-o activez eu, sunt momente cand imi apar stari de panica si iar simt senzatia aia, si ma aprofundez in ganduri negre! Nuj ce sa fac sa scap de starile astea si de panica
0
08-05-2019, ora 12:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca starile dureaza mai mult de 14 zile, adresati-va unui psihiatru pentru tratament.
0
08-05-2019, ora 16:21
blackhand
Nu este medic/terapeut
blackhand
La urgenta mi am facut ekg, si batea inima putin aritmica! Dupa vazand ca persista senzatia aia...m am dus la un spital privat! Mi au spus ca n am nimic! Presupun ca i totu pe baza de psihic, daca ma gandesc la asta ma ia, nu trebuie un psiholog?
0
08-05-2019, ora 19:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati inainte cu un psiholog si daca nu obtineti rezultate, adresati-va unui psihiatru. Aveti somatizari de Anxietate. Faceti orientativ un test de anxietate pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul