Anxietate de boala | Forumul Medical ROmedic

Anxietate de boala

09-03-2016
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Buna ziua
In urma cu o luna si jumatate dupa ce am facut acupunctura am trecut prin niste stari foarte urate ameteala puternica greata stare de lesin agitatie neliniste frica tremurat si ca sa ma chinuie si mai rau atunci cand privesc intr-un punct fix imaginea nu este stabila pur si simplu se misca. Am ajuns la psihiatrie unde am urmat tratament 1 luna cu serlift care imi amplifica si mai rau starile. Acum la indemnul psihiateului renunt complet la serlift si raman doar pe anxiar. Analizele au iesit bine nu am nimic din punct de vedere fizic. Ce ma chinuie cel mai rau este senzatia aceea de miscare a imaginii atunci cand privesc un punct fix parca tptul se deruleaza mai pe rapid in jurul meu in ciuda faptului ca am facut si testul pentru nistagmus unde a iesit ca totul este bine la ochii mei. Daca a-ti trecut cineva prin asa ceva si a-ti rezolvat cumva va rog sa ma ajutati si pe mine. Multumesc
34 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
09-03-2016, ora 12:46
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna Cristina, anxietatea poate sa dea acea senzatie de miscare a imaginii, de vedere in ceata si atunci ar fi nevoie de reducerea anxietatii. Medicamentele nu sunt mereu eficace si pot avea efecte adverse, de aceea iti recomand psihoterapia. Problemele de anxietate au o rezolvare.
0
09-03-2016, ora 13:01
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Multumesc pentru raspuns eu deja urmez sedinte la psiholog cred ca am vreo 5 sau sase dar senzatia aceea tot nu dispare.
0
09-03-2016, ora 13:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa faci si un consult la Neurolog.
0
09-03-2016, ora 13:53
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Am facut deja 2 si nu mi s-a dat nici un diagnostic clar. Miscarea de imagine ar putea fi data din cauza ca e ceva in neregula neurologic? Mentionez ca am facut si rmn la cap si cervical si nu am decat usoare modificari de statica vertebrala cervicala si discrete modoficari disco-vertebrale cervicale. Nu stiu exact ce inseamna dar mi s-a spus ca am coloana un pic mai dreapta. Multumesc de raspuns
0
09-03-2016, ora 16:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati vreun medicament de mult timp ?
0
09-03-2016, ora 17:31
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
In afara de ketonal ibalgin la nevoie nimic altceva
0
10-03-2016, ora 16:47
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Continuaţi sedintele la psihoterapeut. Scăderea anxietăţii sau controlul stărilor de anxietate este un proces. Este necesar sa descoperiţi si cum s-a instalat aceasta stare nu doar ce sa faceti cu ea. In functie de modul de abordare al terapeutului si raspunsul d-voastra la tehnicile de terapie tratamentul poate dura.
0
10-03-2016, ora 17:09
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Multumesc pentru raspuns.
Eu am frica de orbire. Credeti ca este posobil ca aceasta frica sa fi declansat aceasta senzatie de miscare?
0
10-03-2016, ora 21:32
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Este foarte probabil ca frica de orbire sa fi declansat aceste simptome. Va recomand sa continuati psihoterapia si incercati sa identificati de ce va este frica tocmai de orbire?
0
10-03-2016, ora 22:49
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Multumesc pentru raspuns. Frica mea s-a declansat in urma cu 3 ani cand bunica a murit. A murit oarba. Am tinut extrem de mult la ea. La 10 zile dupa moartea ei am facut conjunctivita si de atunci am avut ceva in permanenta la ochi.
0
11-03-2016, ora 05:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceai de albastrele pt ochi. Singurul antiseptic naturist.
0
11-03-2016, ora 12:09
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Clara multumesc frumos pentru interes. Am auzit si eu de ceaiul de albastrele dar nu l-am folosit mai ales ca poate fi folosit si pentru uz extern. Mult timp mi-a fost frica sa-mi sterg ochii ca daca ma ustura daca patesc ceva la ei. Mai degraba am folosit diverse ceaiuri pentru uz intern.
0
11-03-2016, ora 12:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Comprese cu ceai de albastrele. Cureti putin ochii. Nu cu alt ceai. Doar cu albastrele. Poate sa iti treaca rapid. 1 sau cateva zile.
0
11-03-2016, ora 12:18
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Crezi ca un ceai de albastrele va face sa dispara senzatia aceea de miscare a imaginii? Ca in momentul acesta as fi dispusa sa incerc orice.
0
11-03-2016, ora 13:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu. E pt conjuctivita. Mancarime. Usturimi.

Mai poate fi o problema a urechii. Postati topicul cu obiectele pe care le vedeti ca se misca pe sectiunea Boli ORL unde raspunde domnul doctor Flueraru Valeriu si mergeti la consult ORL.

Ori e ORL, ori e Neuro.
0
11-03-2016, ora 14:27
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Multumesc clara dar am fost si la orl si mi-a spus ca nu e nimic.
0
11-03-2016, ora 18:18
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Relatia Dumneavoastra cu bunica si trauma bolii si pierderii ei v-a facut sa va identificati cu ea. In acest moment functionati ca si cum ati fi bunica si sunteti pe cale sa orbiti. Cu cat veti folosi fel de fel de tratamente care nu au nici o legatura, cu atat veti sensibiliza ochii si este posibil sa declansati o problema grava. Discutati ceea ce am scris mai sus cu psihoterapeutul caci aici este cauza.
0
11-03-2016, ora 19:05
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Multumesc pentru raspuns. Eu nu folosesc nici un tratament pentru ochi si nici nu am folosit in afara de picaturi recomandate de oftalmolog. As dori sa intreb credeti ca o sa rezolv problema daca vorbesc cu psihologul despre aceasta problema incercand sa o rezolvam?
0
30-03-2016, ora 12:51
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Mai ai rabdare cu sesiunile de psihoterapie Cristina-Laura. Ati discutat destul despre teama ta de orbire? La ce concluzii ati ajuns?
Simti ca te ajuta la ceva psihoterapia? A schimbat ceva la modul in care percepi lucrurile (nu doar problema cu ochii)?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
04-04-2016, ora 13:06
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Buna ziua revin cu informatii noi.
Dupa doua luni de luat anxiar am ajuns la o psihiatra foarte buna care mi-a recomandat sa renunt brusc la anxiar si sa iau incepand cu ziua urmatoare stresam si stresclin. Sunt deja la a treia zi de cand nu mai iau anxiar dar simt cum organismul meu cere. Am o stare de rau permanenta cu ameteli si si tremurat plus valuri de adrenalina. Va rog sa ma ajutati si pe mine cel putin psihic daca v-ati mai confruntat cu ceva similar mie. Si in cat timp v-au trecut starile.
Multumesc
0
04-04-2016, ora 13:10
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Va multumesc pentru raspuns dl dr Rares.
Eu am inceput terapia cognitiv comportamentala si momentan am renuntat la psihanaliza din cauza problemelor financiare. In prezent cred ca trec printr-o stare de sevraj din cauza la anxiar. Ce as putea face sa ameliorez din stari?
0
04-04-2016, ora 13:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Scrie pe prospect ca nu ai voie sa iei mai mult de o luna anxiar. Tu cat ai luat ?
0
04-04-2016, ora 13:15
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
2 luni dar asa mi s-a indicat de psihiatra de dinainte. Chiar vroia sa mai iau de aceea am renuntat la ea si am ales alta psihiatra.
Multumesc
0
04-04-2016, ora 13:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu ti-a recomandat si sa il reduci treptat ?
Cate pastile luai pe zi ?
0
04-04-2016, ora 13:21
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Initial luam jumatate dimineata jumatate la pranz si 1 seara. Dupa care la indicatia unei alte psihiatre am inceput sa reduc cate o jumatate pe saptamana. Mai aveam de luat inca 2 saptamani pana terminam cu el dar mi-a spus ca stresam este un inlocuitor bun al anxiarului aproape fara efecte secundare.
0
04-04-2016, ora 14:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca starile de acum sunt de la sevrajul de anxiar, vor trece de la sine, pe masura ce se va elimina total din corp. Aveti putina rabdare si beti multa apa, lichide, lapte, sa se curete bine organismul.
0
04-04-2016, ora 14:49
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
M-am apucat de baut ceai de tei menta si sunatoare plus apa dar ma roade rau intrebarea in cat timp se va elimina din organism? Plus ca am o agitatie extrema si nu pot sa stau jos deloc. Simt nevoia sa merg incontinuu sau sa fac ceva
0
04-04-2016, ora 15:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Menta e pentru diaree.
Sunatoarea pentru depresie. Nu bei sunatoare daca ai agitatie. Ti-o intensifica.
Tu agitatie ai avut in urma acupuncturii. Asta ar trebui tratata la psihiatru.
0
04-04-2016, ora 15:06
Cristina-Laura
Nu este medic/terapeut
Cristina-Laura
Clara as vrea sa trec peste aceasta problema fara pastile. Nu m-am simtit bine deloc cu ele si de aceea prefer ceva naturist si alte terapii.
1
04-04-2016, ora 15:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu am facut 9 boli de la pastile. Si eu as vrea acelasi lucru. Iti dai seama. Uneori nu se poate, uneori se poate.
Dar macar nu mai lua ce e contraindicat.
In rest fiecare decide pentru el, ce, cand, cum.

Pe subiectele mele ai lista medicamentelor naturiste pentru anxietate, linistire dar deja zici ca iei 2. La unii merg naturistele, la unii sunt apa de ploaie, Fiecare organism reactioneaza pur si simplu diferit la fiecare stimul. E periculoasa acupunctura. Au mai fost cazuri pe forum care au scris ca s-au imbolnavit de la acupunctura.
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul