Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare. | Forumul Medical ROmedic

Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare.

2153 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 71 72 ÃŽnainte ›
0
19-01-2011, ora 23:40
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: din pacate parintii tai se pare ca nu inteleg gravitatea situatiei...pacat...riscul e mare pentru ca esti tanar si cine stie ce ascunde anxietatea ta generalizata; dpdv psihiatric nu prea e semn bun, dar din pacate mai mult decat sa te indrum nu pot sa fac.
Esti din mediu rural sau urban?...


PS: spune-le inca o data parintilor tai ca ai nevoie de medic si nu de popa. (cunosc N persoane care s-au dus pe la popi si in afara de bani dati nu au rezolvat nimic, ba chiar li s-au agravat bolile psihice.)
0
20-01-2011, ora 10:21
Mirela68
Nu este medic/terapeut
Mirela68
Scuze imi cer pentru retorica exprimata... am vazut ca am facut si un dezacord.scuze..tin enorm la copii, in primul rand la al meu dar si la altii( motivul meseriei ce mi-am ales-o :)))). Nu suport sa vad un copil neglijat de proprii sai parinti..efectiv mi se ridica andrenalina...(in ciuda seroxatului :))) )
Stefan, tu postezi mesaje de luni bune pe acest forum.obsedante chiar.Te-am urmarit cum esti abandonat rand pe rand de colocatarii de pe acest topic(parca asa se numeste).Am ramas eu si d-nul dr. T, caruia ii intrevad un viitor stralucit, din punctul meu de vedere, ca urmare a faptului ca il vad ca II PASA DE OAMENI.Nota 10 doctore.
Revin, Stefane, roag-o pe mama sa citeasca ce ai scris de-a lungul timpului pe sitteul asta.
Daca nici atunci nu se ingrijoreaza, e de rau.Curaj!

PS
Rau imi pare de Clara. Pacat!!!
DrT, o intrebare va rog! Anxietatea si tulburarile depresive netratate duc spre schizofrenie?( intrebare de profan, dar asta e, am aceasta curiozitate!)
0
20-01-2011, ora 11:01
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Mirela:depresia si anxietatea sunt din spectrul bolilor afective, iar schizofrenia cu toate ramurile ei sunt psihoze. Intr-adevar depresia si anxietatea puternica nu conduc spre schizo, dar pot fi simptome prodromale ale acestei boli, insa pe lanaga ele mai trebuie si un pattern specific de schizo cum sunt degradarea sociala, saracia limbajului, izolarea etc. Un om care va dezvolta schizofrenie nu se poate integra intr-un grup, nu e vesel, nu e glumet, nu exprima emotiile pe fata sa...e ca un robot, rece si parca fara mimica.

Depresia si anxietatea pot fi boli ale unei tulburari bipolarre mai mult decat ale schizofreniei.

Tulburarile afective debuteaa cam la orice perioada a vietii.

Schizofrenia debuteaza la barbati in jurul a 16-25 de ani cu o medie de 21 (cam atunci apar psihozele) - la barbati fiind mult mai greu de tratat daca debuteaza asa in tinerete, iar la femei in jurul mijlocului anilor 30...media fiind 34-35.ca mai apoi debuturi rare, tardive dupa 40 de ani.
Insa - de tinut minte - schizofrenia debuteaza brusc cu fenomene psihotice, iar depresia si anxietatea nu tin prea mult inaintea psigozei acestei boli (in jur de o luna); anxietatea trebuie sa fie extrem de puternica cu depersonalizare si derealizare cum avea Livia de e celalat topic al forumului. sau efectiv sa nu fie nici un simptom detectabil si de-o data omul sa delireze.
0
20-01-2011, ora 11:28
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Parintii mei ii vad ca tin la mine, pentru ca m-au dus sa imi faca analizele sa vad daca sufer de ceva.Nu decizia mamei a fost sa reprogramam vizita la medic, ci a matusei.Mama sta linistita pentru ca ea a mai stat de vorba cu alte persoane care au sufeit de asa ceva, si i-au bagat in cap ca ma pot face bine singur.Poate, dar nu si in cazul meu.Daca ar fi dupa mine as sta numai prin spitale, sa ma controlez din cap pana in picioare...si pe parinti nu cred ca ii fascineaza aceasta idee.

Acum sunt la scoala, stau la un calculator, pentru ca am ora libera...
De deimineata am plecat cu bicileta cam un km si am alergat tare...si imi simt furnicaturi prin falca dreapta de langa ureche, ameteli...mi se accentueaza fff tare tarea de derealizare.Mi-e teama sa nu fac atac cerebral, ca spune la simptome ca iti amorteste fata, mana piciorul...aaa..prima oara m-au luat cu dureri in ceafa adica la o vena...cred ca am dormit starmb...simt ca ma clatin...

Va rog, da-ti-mi sfaturi de liniste nu gen @ Du-te la medic, la psihiatru si ia pastilele@ ca asta am sa o fac MAINE!dar acum nu stiu ce sa fac sa ma linistesc, starea de derealizare accentuata, ameteli, amoreata in fata, simt ca ma clatin...mi-e somn...Mi-e teama iar, ca fac ceva grav :(
0
20-01-2011, ora 11:31
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
PS
Rau imi pare de Clara. Pacat!!! @ Mirela68

Ce e cu Clara?
0
20-01-2011, ora 11:31
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: ti-am spus ca esti prea mic pentru atac cerebral...amorteste fata sau orice alta parte a corpului si ramane pe loc stramba, fara tonus. La tine amorteliile se inregistreaza pe scoarta cerebrala datorita anxietatii, dar fizic nu ai nimic. Dormi putin si ia o scutire la scoala.
0
20-01-2011, ora 11:41
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Ok, rau e sa fi anxios, stai intr-un stres de iti crapa capu.
Ce s-a intamplat cu Clara?
0
20-01-2011, ora 11:43
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Clara e internata involuntar (cu politia si salvarea) la Psihiatrie in Bucuresti.
0
20-01-2011, ora 11:45
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Daia nu mai avea telefonul deschis.Vorbeam cu ea la telefon, a facut schinzofrenie?
Tot simt frunicaturi in falca dreapta.E posibil sa fie cadere de calciu?Nici nu am mancat de dimineata decat 2 senvisuri.
0
20-01-2011, ora 11:47
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: nu numai in schizofrenie se interneaza involuntar; si nu poti sari de la o boala la alta, ea are tulburare afectiva bipolara (maniaco-depresiva) si nu mai poate face schizofrenie...sunt boli distincte.
Nu ai nici o cadere de calciu, ai doar depersonalizare si derealizare.
0
20-01-2011, ora 11:48
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Ok, s-a sunat, o sa mai vorbim cand ajuns acasa.Numai bine
0
21-01-2011, ora 20:55
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Am fost la medic, si ma umplut de medicamente.
Mi-a dat seroxat la cerere o pastila seara.
Pramistar - 1 dimineata
Tranxene - 1 seara
Seroqule 1/4 seara... Nu stiu ce sa fac in legatura cu seroqule asta, am citit ca este despre schinzofrenie, si tulb. afectiv bipolara.
Ce zici Dr.T, e un tratament bun?Aaaa.si mi-a dat si supradyn
A spus ca nu stie ce sa mai faca cu mine, parca as fi mos de 80 de ani de ma vait atat.Totusi, starile mele care ma chinuie in fiecare zi, ma sperie si ma tine intr-o teama permanenta...
Mai imi trecea prin gand...daca mor ca iau atatea pastile...? :((
I-am spus ca mi-e frica sa nu fac atac cerebral, si mi-a explicat in ce context se face, mi-a desenat...a zis ca atacul cerebral se face cand pe vasele de sange, adica in interor apar grasimi, si cand grasimile alea se lipesc sangele nu mai circula si se face atac cerebral, este adevarat?
Mi-e teama sa nu imi dea ameteli rau astea, sa ma sperii si mai rau pe urma...
Mi-a spus sa revin in 2 saptamani la control.astept sa vad ce zici Dr.T..
0
21-01-2011, ora 22:00
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
stefan eu sunt sigur ca ce ai tu nu este ceva grav!eu zic sa iei medicamentele si vezi cum te simti!!dar incearca in primu rand sa gasesti o forta de scapare in tine, in puterea ta!incearca sa faci mai mult sport, uitate la filme pe calculator, plimbate cu prieteni, poate iti faci si o gagica!!
numai bine stefane
0
21-01-2011, ora 22:18
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@STEFAN:

Tratamentul e excelent si ti-l explic acum:

Pramistar - e bun pentru memorie, atentie si invatare - te ajuta sa te calmeze fara sa te sedeze si in plus e benefic pentru ingrijirea neuronilor tai de care ai nevoie toata viata
Tranxene - e un anxiolitic benzodiazepin care are efecte rapide asupra simptomelor tale facand sa dispara anxietatea pana ce isi va face efectul Seroxatul caruia ii trebuie cam o luna de zile; Tranxene va fi primul medicament scos dupa ce te vei simti bine
Seroquel - e un antipsihotic in doze mari si antidepresiv si bun anxiolitic in doze mici cum ai tu 1/4, ti l-a dat deoarece tu ai anxietatea de prea multa vreme si prea intensa/puternica, asta te ajuta sa nu cumva anxietatea sa fie de la vreo boala mai majora. Se fpoloseste in doze mari la schizofrenie si tulburari bipolare (dozele de la 400 mg in sus), tu ai doza cred ca de vreo 50 mg, deci nu ai grija ca nu ai psihoze. Ti l-a dat special pentru acele furnicaturi care le simteai sau ca acuzai ca nu iti mai simteai picioarele sau alte parti din corp...furnicaturile sunt de fapt usoare halucinatii tactile.
Supradyn e un bun complex de vitamine.

Nu te teme, caci intr-o luna sau doua vei fi total schimbat...o sa vezi ca iti vor trece starile urate si vei uita de ele.

Da, ti-a explicat intr-un mod in care sa intelegi tu mecanismul atacului cerebral, asa este...ti-am spus ca nu ai cum sa faci la varsta asta frageda...ala se face dupa 45 de ani, si atunci in cazuri rare si doar daca ai cazuri in familie creste riscul.

Sa nu lasi medicamentele indiferent de starea care ti-o dau la inceput...in primele doua saptamani pana se obisnueste corpul cu ele e posibil sa nu aiba nici un efect sau sa te ameteasca putin...dar nu cred. (dimineata e posibil sa te trezesti mai somnoros, dar trece dupa o jumatate de ora)
0
21-01-2011, ora 22:45
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Dr.T, am luat acum Tranxene si seroxat, si seroquel nu l-am mai luat, pentru ca am zis ca sunt prea multe si sa nu fac ceva.nu stiu ce sa fac sa il iau sa nu il iau?Ziceam sa renunt la tranxene, nu sunt prea multe?Mi-e teama sa nu fac convulsii.Acum ma luat somnu, furnicaturi in fata...tre sa ma culc.
Doctora a spus sa nu intrerup medicamentele orice ar fi...totusi, daca sunt atatea, n-are nimic, eu totusi stau cu inima indoita...
0
21-01-2011, ora 23:16
Mirela68
Nu este medic/terapeut
Mirela68
Stefane

Bine ti-a zis psihiatrul!Ca un mos de 80 de ani de vaiti!
Asculta medicul si urmeaza tratamentul intocmai.Nu-l fractiona cu de la tine putere, nu esti medic sa te tratezi singur. Uite, ai si ok-ul drT.Asteptam, cu totii, sa te faci bine.Seara cand te bagi in pat, gandeste-te la ceva ce-ti place...la o fata...la un film..la un meci de fotbal...Lupta!!!
0
21-01-2011, ora 23:56
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: ACUM IEI SEROQUELUL. fara discutii. nu faci convulsii ca daca aveai epilepsie pana acum stiai. Daca nu iei medicamentele cum trebuie, eu nu iti voi mai da nici o findormatie...poti sa te plangi apoi cat vrei. Medicul stie bine ce e bun pentru tine, esti un pustan care inca nu a ajuns sa fie mai doctor ca doctorii...asa ca iti iei tratamentul ca sigur nu mori de la el.
0
22-01-2011, ora 10:34
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Ok Dr.T, am sa urmez tratamentul cu sfintenie!Dar de dimineata acum, m-am trezit cu o durere de cap...
Acum trebui sa iau supradynul ( capsule ) tranxene 1 dim 1 seara...si pramistar
Seara trebui sa iau seroqul, tranxene si seroxat...
0
22-01-2011, ora 11:52
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Am luat pastilele alea, si m-a luat un somn de nu ma vad.e normal?
0
22-01-2011, ora 15:06
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna tuturor!

@ Stefan : Cred ca la inceput e normal sa ai niste reactii adverse in genu, dar cred ca in cateva saptamani organismul se va obisnui si vor disparea.

@Dr.T : Buna Dr.T, din nou as avea o intrebare, daca se poate.Acum cateva zile mi-am facut analizele si mi-a iesit anemie, lipsa de calciu si magenziu(calciu sub limita putin si magneziu la limita inferioara).Domnul dr. mi-a zis ca probabil nu am depresie, ca totul (oboseala, apatia, etc.)vine de la anemie.Intrebarea mea e urmatoarea:e posibil ca anemia si lipsa unor vitamine sa dea atatea simptome?As vrea sa cred ca nu am depresie si sa fie ce a zis domnul dr., dar daca nu as avea depresie atunci cum se explica ca am fost o vreme bine cu paroxetina?Nu stiu ce sa mai cred, cati doctori, atatea pareri.momentan, pe langa tratamentul psihiatric mi-a mai prescris orgametril, magneziu si fier.(pe care am zis ca oricum le iau ca rau nu pot sa-mi faca).As dori sa mai aud o parere daca va permite timpul si rabdarea!Va multumesc frumos!
0
22-01-2011, ora 15:33
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: e normal sa fi somnolent de la ele, doua saptamani dureaza pana isi fac efectul si organismul se obisnueste cu ele.

@Emmma: Da, e psoibil ca afectiunile organice sa dea astfel de stari; si e posibil sa fie si depresia combinata si cu anemia.
0
23-01-2011, ora 11:48
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Dr.T, aseara dupa seroquelul ala, m-a luat un somn de nu mai puteam sa tin ochii deschisi.Mi-ai facut rugaciunea asa somnoros, si m-am pus la culcare.Si acum mi-e somn...Dar somn de nu puteam sa tin ochi deschisi...uff..diseara il iau inainte sa ma pun la culcare.aveam fel si fel de impresi, simteam ca se pune cineva pe pat si ma misca, desi nu era nimeni in camera, simteam ca imi ninge in ochi... :((
0
23-01-2011, ora 12:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stefanut,
Te rog inca o data sa iti iei medicamentele asa cum ti le-a dat domnul doctor, exact in cantitatile prescrise si o sa vezi ca totul o sa fie bine.
Noi suntem alaturi de tine si nu te lasam.
Incet incet vor disparea toate aceste simptome ale tale cu conditia sa iti iei tratamentul ca la carte.
Te rugam sa ai grija de tine.
Cu drag.
0
23-01-2011, ora 14:58
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: e foarte bine ca dormi, trebuie mult somn si e absolut normal ca seroquel-ul sa iti dea somn, mai ales in primele saptamani; fi linistit si urmeaza tratamentul corect dupa sfatul medicului tau.
0
23-01-2011, ora 17:16
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Dr.T, am dormit de la 13:00, pana pe la 15:30, si parca tot mi-e somn dar nu asa rau.
Am vrut sa joc un sah cu un unchi, dar nu ma puteam concentra deloc.
Imi vine in gand numai ganduri negre.
Trebui sa imi ocup mintea, sau ce sa fac?
0
23-01-2011, ora 17:18
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Stefan: gandurile negre sunt tot de la anxietate, vor disparea in timp...de fapt cam ultimele dispar. nu nte obosi cu sahul...odihneste-te, eventual citeste ceva si ocupa-ti mintea, dar nu te forta.
0
23-01-2011, ora 17:25
Mirela68
Nu este medic/terapeut
Mirela68
Bine ati revenit, d-ra Clara! Vhiar ne intrebam ce mai faceti!!!
Cum va simtiti?
Sunteti OK?
0
23-01-2011, ora 17:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt foarte bine Mirela pe noul tratament.
Da, intr-adevar. Multumesc frumos.
M-am gandit la voi tot timpul si mi-a fost tare dor de voi toti.
0
23-01-2011, ora 18:33
leicester
Nu este medic/terapeut
leicester
Am zis sa ies si eu pe afara sa mai ma recreez, si cand am iesit, am auzit o cucuvea cantand.Poate par copilaros cu aceasta cucuvea, dar ce coincidenta, de ce a catat chiar cand am iesit afara?a cantat chiar cand am eu gandurile negre, cand sunt in starea asta...
ma simt molesit...nu stiu ce sa fac, maine sa ma duc la scoala sa nu ma duc.cred ca o sa adorm in banca mai trebui sa imi incheie media la bio...
0
23-01-2011, ora 18:40
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Doar nu ti-o fi teama de o amkarata de pasare de noapte.o fi avand cuib in apropiere, nu ii poti interzice tu sa cante
Adaugă un comentariu / răspuns
2153 comentarii 1 2 ..... 8910 ..... 71 72 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul