Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare. | Forumul Medical ROmedic

Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare.

2153 comentarii 1 2 ..... 636465 ..... 71 72 ÃŽnainte ›
0
05-09-2013, ora 10:04
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
Buna tuturor.ce mai ziceti?? Cum mai sunteti?? Ce ati mai facut? Cum merge cu frica si panica.sau depresia sau orice altcv?
0
19-09-2013, ora 17:35
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Maria vezi ca ti-am trimis un mesaj.
0
30-09-2013, ora 12:57
mircea u
Nu este medic/terapeut
mircea u
Buna ziua si bine v-am gasit!de aproximativ doua luni am intrat si eu in "clubul"celor cu atac de panica!din ce am citit pana acum, ma consider un caz mai fericit, pentru ca nu am multe din starile celor care au intrat sa-si verse oful aici, adica eu nu am teama sa ies din casa, nu am teama de aglomeratii, la mine s-a declansat din senin, la birou fiind, cu palpitatii puternice, nod in gat, lipsa de aer si agitatie maxima, eram sigur ca o sa fac infarct si bineinteles, am facut ceea ce majoritatea dintre voi ati facut, fuga la cardiolog, unde normal mi-au zis ca nu am nimic!!tin sa precizez ca in ciuda constitutiei solide, am 98 de kg la 181 cm, alerg zilnic 50 de minute, mananc cat decat sanatos si nu fac excese de niciunfel, de acea am fost surprins, facandu-mi in prealabil toate analizele, sa aflu ca defapt atacurile de panica sunt cauza neplacerilor mele!!in consecinta am ajuns la psihiatru, care mi-a dat xanax, jumatate de pastila dimineata si jumatate seara si la psiholog merg saptamanal!nu am mai avut acele atacuri maxime, dar tot simt din cand in cand acea senzatie de nod in gat, cand mi se infunda si urechile si acea senzatie de a elibera gaze pe gura, dar oprindu-se undeva in zona gatului dand acea senzatie de sufocare!tot la psiholog am aflat de "respiratia abdominala", care chiar ma ajuta!!credeam ca voi scapa curand de aceste stari, dar din ce-am citit de la voi, vad ca e de durata si tratamentul si acceptarea acestor stari!!va multumesc si va urez sanatate maxima la toti!!
0
30-09-2013, ora 13:21
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Felicitari pentru initativa! Sa stii ca e recomandat sa incepi cat mai repede sa "combati" aceste stari, cu cat mai repede cu atat mai bine.. Sa nu ajungi sa treci prin mai multe simptome. Iar psihoterapia iti recomand sa o faci pana cand esti sigur ca stii cum functioneaza tot acest proces de "panica". Multa sanatate!
0
12-11-2013, ora 18:50
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cum sunteti ? Toate bune si frumoase ?:) Cam liniste pe-aici!
0
13-11-2013, ora 16:59
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Salut Andrei
Se pare ca esti bine si ma bucur pentru tine.
Eu am incercat sa stau deoparte o perioada, sa nu mai citesc pe forum sau pe net despre depresie si anxietate.
Toata vara am incercat sa nu bag in seama starile de greata, ameteala, nod in git, etc.
Am pus capul in pamint, am luat tratamentul.
Dar nu reusesc sa revin la normal
Nici nu cred ca au reusit multi sa scape definitiv de depresie, poate au marit intervalele de recadere si poate gravitatea lor...
Deci, cred ca vom putea organiza intilnirea de 10 ani, de 20 de ani.
Poate sint pesimist dar am zile in care abia ma descurc, nu reusesc sa stau le servici, timpul trece asa greu, abia astept sa vina noaptea sa dorm si miine sa ma trezesc bine.
Au fost si citeva zile mai bune.dar sint pretentios.vreau mai multe
Am avut citeva zile crunte in care eram obsedat de gindul ca am luat-o razna
Ulterior am aflat ca fusese luna plina si poate din cauza asta
Nu mai stiu ce sa cred
Probabil si voi ceilalti incercati ca si mine sa stati o perioada departe de forumuri
Nu cred ca functioneaza
Aici esti inteles si fiecare incearca sa ajute cu o parere, un sfat

Iar daca sinteti bine, sincer, ma bucur pentru voi.
Salut.
0
13-11-2013, ora 18:52
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Eu sunt binisor, dar am si putin noroc ca sa zic asa, fiindca momentan nu sunt angajat... Dar sunt soferul tatalui meu cand are de facut deplasari, deci oricum asta e un job destul de serios pentru mine, avand in vedere trecutul si prezentul. Inca fizic mai am momente cand ma simt mai ciudat, aiurit, de lumina artificiala puternica inca sunt deranjat, dar nu ca inainte, gandurile mai imi sar din cand in cand la momente din trecut, cand ma simt obosit ma mai gandesc daca o sa reusesc sa ma mentin concentrat, dar in mare e ok cam tot. Inca tind sa confund oboseala cu anxietatea, mai ales ca la mine oboseala se manifesta de multe ori la nivelul ochilor, clipesc des, ii simt grei etc... Insa in mare sunt ok, ma simt optimist si bine. Chiar daca sunt momente grele Mache, incearca sa ramai cu gandul la momentele bune, dupa o zi buna sa incerci sa iti arati ca se poate, chiar daca o zi proasta te poate descuraja total. Va fi bine, incet si cu rabdare vei ajunge la un nivel la care sa stii ca poti face fata activitatilor zilnice, iar de-acolo iti va fi mai usor tot. Somnul e foarte important...Ce tratament ai acum ?
0
13-11-2013, ora 19:22
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Ca antidepresiv am anafranil si xanax la nevoie
Poate gresesc ca incerc sa iau xanax chiar numai atunci cind simt ca nu mai pot.
Andrei, daca te menti tot timpul ocupat si reusesti sa iti faci de lucru cred ca vei reusi.
Mai ales ca lucrind pt tatal tau eviti muuuult stres legat de patron si servici.
Bravo
Tine-te de treaba, fa kilometri si daca treci prin brasov dau un suc.
Salut
1
14-11-2013, ora 07:56
mircea u
Nu este medic/terapeut
mircea u
Salut, eu termin zilele astea, a doua luna de tratament cu Xanax 0.5, jumate dimi, jumate seara, mai merg la psiho cam o data la doua saptamani si pot spune ca, cat de cat am inceput sa ma invat cu starile astea, cand simt durere in piept, inima, imi repet obsesiv ca nu am nimic la inima ca sunt sanatos si fac respiratia abdominala, care ma ajuta foarte mult!!Va recomand sa cititi "Puterea subconstientului tau", o carte care, ajuta mult modul de a gandi si de a cere subconstientului sa trecem peste starile astea de rahat!sanatate multa!!
1
21-11-2013, ora 17:45
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Buna seara! Am fost si eu una din voi acum cativa ani. Nu voi povesti pentru ca e deprimant, stiu exact ce vi se intampla si voua si nu are rost sa ne umplem de energie negativa, ci sa o indepartam cat mai mult pana cand dispare. M-am tratat cu un medicament recomandat de un medic psihiatru din Bucuresti caruia ii multumesc din suflet dr Psihiatru Eduard Motoescu, si cu un o cura de produs natural minune. Cine este interesat ma contacteaza cu un mesaj privat! Multa multa sanatate doresc tuturor!
0
21-11-2013, ora 22:47
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Mambel
Cred ca toti sintem interesati, asa ca ar trebui sa pui aici medicamentele minune
Multumim
0
22-11-2013, ora 10:49
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Buna! Eu am aflat printr-o prietena de familie de dl dr Motoescu care lucreaza la spitalul Baldazar Arseni iar dupa masa la o clinica privata in zona Pietei Obor (Bucuresti). Ma tratez de mai bine de 6 luni cu Paxetin recomandat de dansul si este primul medicament care nu mi-a creeat dependenta si ma simt foarte OK cu el. Al doile produs pe care il iau este un produs fabricat in SUA care se vinde si la noi in Romania din 1999, mai exact o bautura nutritiva din aloe vera. Eu pe langa aceasta bautura mai iau si niste suplimente care imi fac foarte bine. Pentru cine doreste si procurarea produselor naturale vorbim ca sa va pot indruma la depozitele lor. Cine doreste sa le ia la liber va costa mai mult decat daca isi face legitimatie de client. Sunt dispusa sa ajut pe toti cu problema asta pentru ca mie aceste stari mi-au distrus 4 ani din viata mea. Acum pot sa spun ca sunt alt om. Cine este interesat imi trimite un mesaj ca sa vorbesc cu fiecare in parte si va pot recomanda sfatul unor doctori experti in nutritie cu consult gratuit. O zi splendida si sa auzim numai de bine!!!
1
22-11-2013, ora 11:05
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Am invatat de la cei mai buni doctori ca si starile pe care le avem de anxietate se pot datora multor cauze, in primul rand intrebandu-ne de cand am facut o detoxifiere a organismului? Creierul nostru lucreaza, dar cand se aduna prea multe stres, poluare, alimentatia de zi cu zi, etc toate acestea in organism formeaza radicali liberi care doamne fereste sa atace unde gaseste punctul nevralgic ca atunci sa te tii. O sa ma intrebati probabil daca am studiat medicina. Rasunsul este ca NU, dar de cand am descoperit acesti doctori am avut grija sa citesc cat mai multe despre ceea se intampla in organismul uman si am aflat o groaza... In primul rand nici nu ne imaginam cate reziduuri strangem de-a lungul vietii! de fiecare data cand ma intalnesc cu doctora ma intreaba: ti-ai facut astazi dus pe ficat?
0
22-11-2013, ora 18:43
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Mambel
Inteleg ca te-ai chinuit citiva ani cu alta madicatie si de cind iei paxetin este bine.
Si cel mai important este ca poate ai capatat o stare constanta de bine.
Ma bucur pt tine
1
23-11-2013, ora 00:16
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Multumesc mache30. La fel si tie! De cand am scapat de anxietate am ajutat pe multi sa-si restabileasca starea de bine.
1
23-11-2013, ora 18:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mambel

Ai fost tratata cu seroxat, o alta denumire a medicamentului pe care iei.
Se stie dintotdeauna ca seroxatul a fost si este un medicament bun.

Restul... daca ai bani pe ce sa dai..., poti sa investesti.

Dar iti garantez ca si fara ele functionezi la fel de bine,
Eu cu seroxaty am iesit complet din anxietate de aproape 7-8 ani.
De 7-8 ani, deci, nu mai iau nimic.
0
23-11-2013, ora 19:01
mambel
Nu este medic/terapeut
mambel
Buna clara_p. Nu am aruncat banii. Cine nu intelege ca e important sa ne curatam organismul... Fiecare are dreptul sa faca ce doreste in viata. Numai ca eu am invatat multe de cand am avut atacurile de panica in legatura cu organismul uman si am aflat multe. Nu neg! Si paxetinul este foarte bun! Dar numai cu prescriptie medicala, pentru ca farmacistii nu-l dau fara reteta de la un medic psihiatru. O seara frumoasa si multa sanatate.
0
19-12-2013, ora 18:22
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Salut tuturor
Sinteti bine sau ati migrat pe alte topicuri ?
Eu alternez zilele in care predomina depresia cu cele in care ma omoara senzatiile date de anxietate.
Asa va fi viata mea, a noastra, tot timpul?
0
19-12-2013, ora 19:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mache30

Cu tratament cu tot ?
0
19-12-2013, ora 21:50
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Sint ascultator si imi iau in continuare tratamentul
0
19-12-2013, ora 22:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mache30

Nu prea e normal. Eu cu tratament nu mai am probleme.

Nu ai putea sa schimbi ad-ul ?
0
21-12-2013, ora 16:01
livia41
Nu este medic/terapeut
livia41
stefan, am recitit randurile in care povesteai despre problemele tale de acum 3 ani. Sper ca acum esti ok. iti doresc sanatate si succes in viata.
0
21-12-2013, ora 16:43
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
buna tuturor, sarbatori fericite va doresc si multa liniste sufleteasca.
0
24-12-2013, ora 12:41
mache30
Nu este medic/terapeut
mache30
Craciun fericit, liniste si sanatate.
0
24-12-2013, ora 12:43
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Multumesc la fel!
0
05-01-2014, ora 13:54
alex.mirela
Nu este medic/terapeut
alex.mirela
Buna ziua tuturor, ma bucur sa gasesc acest site pt vreau sa va povesteste problema socrului meu si poate ma ajuta cineva cu sfaturi...
Are 52 de ani si sufera de anxietate, ne poveste ca are mereu ameteli, ii tremura picioarele, dureri de cap, senzatii de caldura si frisoane, atunci cand se afla in spatii mici are impresia ca se sufoca, ca nu ii ajunge aer in plamani, am incercat sa ii ajutam sa iasa din aceste stari sa il facem sa inteleaga ca viata nu este atat de grea pe cat i se pare lui,. El este bolnav si de diabet si atunci cand il ia cate o criza ii este frica de moarte si sta mereu cu gandul ca in orice clipa i se poate intampla ceva grav.. am fost de cateva ori la urgente dar iau dat niste calmante si l-au trimis acasa...acum bea ceai de valeriana si a inceput sa ia si pliculete de magneziu, am inceput sa mancam mai sanatos, dar are aceleasi simptome, , , mi-as dori din suflet niste comentarii si raspunsuri sa i le pot citi.. va multumesc
0
05-01-2014, ora 14:10
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cu siguranta l-ar ajuta si niste sedinte la psiholog..poate cu cineva care poate afla radacina problemelor sale ii va fi mai usor sa inteleaga prin ce trece. Si la psihiatru e ok, dar medicamentele nu vindeca sursa problemelor, doar ajuta sa tolerezi simptomele acelea deranjante...
1
05-01-2014, ora 15:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alex.mirela

Mergeti cu el la un psihiatru sa ii dea un Cipralex ceva (merge f bine pentru barbati si pt varsta dumnealui) si isi revine de la primele pastile.
Anxietatea e o afectiune psihiatrica chiar daca unele familii neaga si las bolnavii sa se chinuiasca ani in sir, "tot explicandu-le" lucruri si fara sa ii duca sa ia tratament.
Nu ca ar fi cazul dv. dar s-au mai vazut cazuri pe Forum.
0
05-01-2014, ora 19:20
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Cipralexul este o moleculă greu de tolerat pentru vârsta dumnealui. Provoacă uneori episoade de angină pectorală.

Costy2007 a recomandat la un moment dat o combinaţie mai blândă pentru anxietate: Citalopram + Spitomin.

Chiar aÅŸa:


Costy, cum mai eşti ? Ai mai simţit anxietate ? Sau a dispărut cu totul din viaţa ta ?
0
05-01-2014, ora 23:16
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Pentru Anxietate nici nu trebuie Citalopram, ci doar Spitomin 3 x 10 mg/zi si e super, nu da dependenta, nu da toleranta, doar ca incepe sa-si faca efectul cam dupa 21 zile. Daca nu merge, se poate adauga si un AD gen Cipralex, Zoloft, Citalopram, Seroxat, Prozac sau Viibryd.
Nu mai am anxietate si frica de cam 1 luna si ceva, doua.
Am doar depresie.
Adaugă un comentariu / răspuns
2153 comentarii 1 2 ..... 636465 ..... 71 72 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul