Anxietate cu atacuri de panica si depersonalizare.

2153 comentarii 1 2 ..... 626364 ..... 71 72 Înainte ›
0
21-08-2013, ora 13:31
ginsor
Nu este medic/terapeut
ginsor
Buna,
Cred ca am vreo 3 luni de Cymbalta, sunt mult mai bine, am scapat de neliniste 100% dar mai am uneori senzatia aceea de deconectare. Nici nu stiu cum s-o descriu: ca si cand urmeaza sa lesin, sa pierd contactul cu realitatea. La voi apare asa ceva? Ma simt uneori extrem de obosita.
0
21-08-2013, ora 15:14
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
da ginsor, eu am..cam tot timpul
0
21-08-2013, ora 15:15
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
clara:(((
acum ma obsedeaza ideea ca am vreo boala nedepistata mai ales la cap...:(((daca chiar am?daca starile astea sunt din cauza unei boli?
0
21-08-2013, ora 15:17
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Ei na, si boala asta se manifesta doar cand are ea chef si cand te simti mai stresata si obosita ?:) Nu iti complica gandurile degeaba, ai rabdare putin si va fi mai bine! :)
0
21-08-2013, ora 17:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ maria406

Orice boala ai face in viitor (la cap, la picior, la ficat etc) trebuie intai sa o lasi sa se declanseze. Si apoi sa te preocupi de ea. Nu poti sa te gandesti stresata 20 de ani inainte de a avea "boala" la boala. E complet inutil.
Mai bine le previi.
Bolile, oricare ar fi ele, sunt o consecinta a pacatelor.
Incearca sa duci o viata curata, cat mai aproape de Dumnezeu si Dumnezeu te va proteja. Nu o sa te imbolnavesti.

Dar tu stii extrem de bine ca faza cu bolile imaginare care te pot napadi e o forma de manifestare a anxietatii.

Ai rabdare 2-3 saptamani sa isi faca medicamentele efectul si or sa treaca si aceste stari.
0
22-08-2013, ora 10:27
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
Clara ma simt foarte rau, azi-noapte am dormit aiurea...iar de dimineata m-o luat o stare groaznica, ma uit la tastatura si mi se pare foarte ciudata, am si senzatia ca lucrurile sunt foarte aproape de mine, parca privesc lucrurile mai de sus, nu stiu cum sa zis imi bate inima foarte tare, si ma invart prin casa ca o nebuna...sa fie efect advers?
0
22-08-2013, ora 13:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ maria406

21 august 2013

Pamantul va fi afectat de o furtuna magnetica, provocata de o explozie solara. Care vor fi efectele

Pe data de 20 august a avut loc o explozie solara, miliarde de particule din masa Soarelui indreptandu-se acum spre Pamant, anunta NASA.

Particulele, care vor declansa pe Terra o furtuna magnetica, vor ajunge la noi abia peste 2-3 zile.

Nu avem motive serioase de ingrijorare, pentru ca aceste particule nu vor trece de atmosfera terestra, scrie Science World Report, citat de stirileprotv.ro

Vor afecta insa satelitii si sistemele electrice de la sol, provocand totodata si cunoscutele aurore boreale. Si comunicatiile vor putea fi afectate de acest fenomen.

Desi aceste probleme pot sa apara, aceasta explozie solara este de intensitate medie, la fel ca eruptia din aprilie.

P.S.: Si eu ma simt foarte rau desi mi-am luat toate medicamentele. Poate ca ei spun ca nu ne afecteaza, dar pe noi, cei sensibili, uite ca ne afecteaza. O sa treaca.
0
22-08-2013, ora 14:54
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cum te simti cand stai cu ochii inchisi si incerci sa te relaxezi Maria?
0
22-08-2013, ora 17:00
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
pai cand panica e foarte puternica nu pot sta sa ma relaxez cu ochii inchisi, dar acum de exemplu am teama doar ca pot sta...si ma simt detul de ok, chiar am reusit sa dorm un pic de dupa-masa, mi-a prins foarte bine.
0
22-08-2013, ora 18:13
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Incearca sa te odihnesti cat mai bine si sa te relaxezi pe cat posibil cand nu te simti bine..Nu sta sa te bati cu anxietatea, incearca sa stai putin singura sa iti vezi de-ale tale, intinde-te, uita-te la tv, joaca-te pe tel, pune-ti mintea un picla contributie, orice crezi ca te-ar putea ajuta! Daca vezi ca somnul iti pridne bine, incearca din cand in cand sa atipesti 20-30 de minute, mie tot timpul imi prinde bine!
0
22-08-2013, ora 18:25
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
momentan m-am pus sa urmaresc niste tutoriale, dar andrei la inceperea tratamentului te-ai simtit vreodata rau?mie parca imi bate inima mai repede ca inainte...si cand imi las mainile moale imi tremura si nici nu prea am forta in maini, presupun ca sunt efectele adverse.a plus ca simt ameteala...:(
0
22-08-2013, ora 19:21
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cand am inceput cu Xanax nu prea m-am simtit rau, doar cand l-am lasat. In schimb cand am facut transferul la Prozac, a fost cam horror o vreme, mai ales prima saptamana, cum renuntasem si la Xanax. Dar incet-incet a devenit mai ok..
0
22-08-2013, ora 19:54
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
ma gandeam inainte :de ce tre sa sufar in starea asta?intamplator am dat peste ceva care mi-a schimbat automat perceptia...poate vreti sa vedeti si voi
http://bebesmen.blogspot.ro/2009/01/mailul-anului.html
0
23-08-2013, ora 09:29
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
salut...cum ati dormit:?
0
23-08-2013, ora 10:34
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Binisor! Cam tarziu, putin obosit, dar trece incetuc! Tu ?
0
24-08-2013, ora 09:33
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
as avea o intrebare...de dimineata am o senzatie ca privesc lucrurile de sus, nu stiu cum sa explic, am si senzatia cu unele sunt foarte aproape de mine, plus ca noaptea trecuta m-am trezit intr-o stare de nu pot sa descriu, ma simteam in alta lume cu totul, sa fie tot derealizare/depersonalizare?
0
24-08-2013, ora 10:39
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Maria, de cate confirmari mai ai nevoie ca e tot parte a anxietatii? :) Lasa simptomele sa treaca incet pe cat posibil, nu le analiza pe toate! Cu cat te gandesti mai mult la ele, cu atat vor insista mai mult..
0
26-08-2013, ora 19:17
razvanul
Nu este medic/terapeut
razvanul
buna seara
fac tratament de 3 saptamani cu spitomin 5mg si trittico 150mg dar nu au nici un efect impotriva anxietatii... aceleasi strari de neliniste, agitatie, transpiratie excesive, tremuraturi, batai ale inimii accelerate.
am citit tot pe internet ca 'benzodiazepinele' actioneaza imediat dar nu stiu daca e vreun medicament din aceasta clasa pe care l-as putea lua in combinatie cu trittico si spitomin.
ce medicament care actioneaza imediat as putea lua in caz ca trebuie sa merg la un interviu si vreau sa evit aceste stari ?
multumesc anticipat.
0
30-08-2013, ora 15:18
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Ce liniste e pe-aici! Cum sunteti ? :)
0
30-08-2013, ora 21:00
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
eu sunt ok azi:)tu cum esti andrei??clara?razvan?:)
0
30-08-2013, ora 21:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ razvanul

Nu luati decat medicamentele pe care vi le prescrie medicul dv.
Lui va adresati sa ii spuneti ca medicamentele pe care le luati acum nu isi fac efectul.
V-a dat o doza foarte mica.
0
31-08-2013, ora 00:45
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Ok insemnand ? :P Eu sunt destul de bine, am fost la o zi de nastere intr-un local mai luminat si am fost cam aiurit, dar desi nu ma simteam chiar ok fizic, am ramas destul de conectat la tot. Dar m-a cam deranjat faptul ca am fost mai lipsit de concetrare parca. Eram si obosit ce-i drept, azi am facut totul cam pe fuga. Oricum acum sunt ok, am venit din oras destul de bine..
0
31-08-2013, ora 23:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doctorita mea a insistat foarte mult sa iau Omega 3.
Incercati si voi, vedeti daca va ajuta.
0
02-09-2013, ora 09:17
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
paiii...eu sunt destul de bine, dimineata am ameteli, ma mai apuca panica de nu pot sta la masa.am avut atacuri de panica si am vazut ca nu s-a intamplat nmic, sunt deranjante, dar trec...la mine atacurile se infatiseaza astfel(groaza si derealizare intensa, senzatia de nearmonizare a lucrurilor din jurul meu)...simt ca plutesc uneori, cred ca e efectul fobilessului.dar am devenit functionala, pot sa-mi directionez teama asa ca acum sunt destul de fericita..voi ce tratamente luati????
0
03-09-2013, ora 15:20
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Citez dintr-un articol referitor ca benzodiazepine, despre sevraj: 'Este chiar mai greu de suportat ca sevrajul la heroina, care se termina in aproximativ o saptamana. La benzodiazepine, poate dura mai multe luni sau chiar mai multi ani. Exista documentate si situatii exceptionale, cand simptomele de sevraj erau prezente si dupa 10 ani de la intreruperea consumului.'
Cititi va rog articolul intreg se gaseste aici http://ungureanucorneliu.wordpress.com/2012/11/19/automedicatia-cu-benzodiazepine/

Doamne ajuta!
0
04-09-2013, ora 11:37
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Deci parerea ta e ca mai bine stam si suntem zombi, dar macar suntem zombi care nu iau benzodiazepine ? Interesant punct de vedere..
0
04-09-2013, ora 14:55
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
eve90 draga mea ti-am lasat un mesaj privat
tuturor va doresc numai bine !
0
04-09-2013, ora 16:27
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Chiar zobie este cuvantul folosit de unul din americanii care iau benzo, acelasi cuvant il folosesc majoritatea celor care iau medicamente psihiatrice, indiferent de varsta, tara, toti simtiti la fel!

http://www.madinamerica.com/2012/10/theres-no-duct-tape-for-benzo-withdrawal/
si aceeasi pagina tradusa in romana:
http://translate.google.ro/translate?hl=roie=UTF8u=http://www.madinamerica.com/2012/10/theres-no-duct-tape-for-benzo-withdrawal/

dau doar cateva din comentariile de pe site referitoare la drama celor care iau medicamentelor benzo:

+chuck44 on March 5, 2013 at 1:41 pm
After 7 yrs on Xanax XR (after panic/anxiety for 20 yrs, a life changer for the better for the most part"”at the time) and never abusing it, trying to get off of it now I find myself on Librium-100-200 MG a day. My Dr is trying a new found use of an old drug ( Baclofen-see book "Cure For My Addiction") to titrate me to. I see no end to the hole I"™m in. I don"™t want to see light at the end of the tunnel-but I do want to see the tunnel.
My hopes are nil. I"™m a drugged ZOMBIE. I"™ll either go back to drinking to the end or give up all together. I"™m not there, but I see why this process leads too many to take their lives.

+Emily on October 12, 2012 at 10:21 am said:
Our society does not acknowledge how addictive and devastating our legal drugs are. It denigrates and marginalizes our experiences of these drugs both on and getting off if seen as critical of their usefulness. This is not a message America really wants to hear...

+Zyprexa withdrawal took me past the gates of hell, the only relife from the shear panic and anxiety attacks came from weeks of insomnia was the vomitting reaction that goes with it.
Zyprexa the "benzo-nueroleptic" is structurally similar to clozapine, but is classified as a thienobenzodiazepine. http://www.zyprexa-victims.com/

+savannalady on February 4, 2013 at 10:21 am
I am quite active on BenzoBuddies. Thats the only online support group I can find. And they have been absolutely wonderful, but I often feel a need to hear things in a "different voice." Need to reassure myself! I truly fear Ive stepped over some invisible line and am now permanently insane.

+Wen on September 3, 2013 at 4:11 pm said:
I"™m currently one year into withdrawal and suffering a great deal.

http://www.psychologytoday.com/blog/how-everyone-became-depressed/201306/benzo-hysteria
"The anti-benzo backlash was particularly strong in the U.K. Prescribing there peaked in 1979, with 31 million prescriptions, then began a steady decline in response to government warnings. In 1988, the Committee on Safety of Medicines warned of withdrawal symptoms and dependence "following therapeutic doses given for SHORT periods of time" (its emphasis) and recommended limiting their use for a maximum of 2-4 weeks for "disabling" anxiety or insomnia. " Deci maxim 2 saptamani recomandat si cat se ia in realitate?

Alt site cu efectele zyprexa : http://www.zyprexa-victims.com/

Dumnezeu ne da o singura viata in care putem sa ne lasam manipulati si distrusi fizic si sufleteste sau sa ne schimbam in bine si sa ajungem in Rai! Doamne ajuta!
0
04-09-2013, ora 17:38
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Si ca nu fie doar exemple de "asa nu", pot sa iti spun din proprie experienta ca mie mi-a prins extrem de bine Alprazolamul. Inca de la inceput am reusit sa am un program de somn, sa imi fie somn noaptea, ceea ce nu se mai intamplase de multa multa vreme. Am reusit sa imi reintru in normal, sa ma simt iar sigur pe mine. Sigur, dupa 3 luni de utilizare, am avut cam o saptamana-doua in care am devenit ca inainte si m-am descarajat mult de tot, dar dupa aia, combinat cu psihoterapia, am devenit mult mai ok. Daca ar fi sa compar cum ma simteam inainte si cum m-am simtit dupa, la fel as fi facut! Poate sunt multi care nu au luat corect tratamentul sau stiu eu, au continuat intr-un anume mod, vazand ca toate sunt ok..Nu stiu, dar eu stiu ca mi-a prins foarte bine si mi-a dat putere sa ma simt mai bine, iar de-acolo au mers toate intr-o panta ascendenta..
0
04-09-2013, ora 22:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ LightUp

Fetitza,

Benzodiazepinele daca sunt folosite cum scrie pe prospect, adica maxim 2-3 luni, incluzand aici perioada de reductie, nu dau nimic.

Daca le iei ca fraierul ani de zile si vrei apoi sa te lasi, e logic ca dau sevraj.

Trebuie sa intelegi ca sunt persoane bolnave, cu simptome foarte urate, care sunt nevoite sa ia aceste medicamente.
Nimeni nu inghite asa ceva fara sa aiba nevoie.
Ba in privinta antipsihoticelor, de cele mai multe ori, se ajunge la cazuri extreme: medicatia este instaurata in spital, dupa ce pacientul a venit constrans, sa fie internat..

Tie iti face impresia ca toti doctorii psihiatri din lumea asta sunt o sleahta de oameni care inseala lumea sau cum ? Iti dai seama ca nimeni, mai ales niste oameni care au studiat peste 10 ani, nu ar prescrie asemenea medicamente, daca nu ar fi absolut necesar. Iti garantez ca dupa primele zile de instaurare a tratamentului in spital, in cazurile celor psihotici, acesta isi face efectul. Nu este vorba deci de demonizare, ci de modificari structurale care apar pe creier in cazul unor astfel de episoade. Iar daca nu ma crezi, te rog sa imi trimiti un mail pe privat sa iti trimit tomografii cu creierul unui om santos fata de cel al unui om aflat in episod psihotic. Acestea sunt dovezi palpabile.

Nu mai spune ca nu trebuie luate benzodiazepine si antipsihotice unor oameni care sunt nevoiti sa ia, ca altfel se intampla lucruri grave, pentru ca nu o sa le cada bine. Ei sunt constransi sa le ia. Pricepe romaneste. Nu toate bolile au avut si remisie, asa cum este a ta. Tu compari bolile tuturor de pe aceasta sectiune cu faptul ca toc-ul tau si depresia s-au retras si ai scapat. Ei, lucrurile nu stau asa la toata lumea. Doar nu crezi ca luam medicamente fara sa avem nimic, de prosti ce suntem si tre sa vina cineva sa ne dea un exemplu de pe un site american cu un handicapat care a luat 7 ani benzo si a dat in sevraj cand s-a lasat de ele.

Pai logic ca da in sevraj daca nu citeste si daca nu respecta prospectul.
Adaugă un comentariu / răspuns
2153 comentarii 1 2 ..... 626364 ..... 71 72 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul